facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 lut, 2022
- brak komentarzy
Wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 po pierwszym tygodniu. Dąb “Dunin” prowadzi, ale potrzebna jest duża mobilizacja do głosowania.

Wyniki konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022 po pierwszym tygodniu.

Dąb “Dunin” prowadzi, ale potrzebna jest duża mobilizacja do głosowania.

STAN NA 08.02.2022 R. GODZ. 17:00

MIEJSCE DRZEWO ILOŚĆ PUNKTÓW
1 DĄB SZYPUŁKOWY “DUNIN” 23 743
2 DĄB Z LASU BANKIETOWEGO W CONXO 12 262
3 DĄB TURGIENIEWA
10 668
4 WIELKI DĄB KORKOWY 8 641
5 KASZTAN STU KONI 6 179
6 PARASOL Z WYSOKICH TATR 5 890
7 ŚPIEWAJĄCA LIPA
4 502
8 POCHYLONE DRZEWO W KIPPFORD 4 112
9 300-LETNI KASZTANOWIEC NA PLACU AUDRAN 3 990
10 MAMUTOWIEC OLBRZYMI ZE SLATINY 3 819
11 PŁACZĄCE SOFORY JAPOŃSKIE TEATRU CSOKONAI W DEBRECZYNIE 3 745
12 SOSNA KRÓLEWSKA
3 501
13 WIELKI WIEKOWY DĄB 3 439
14 JESTEM TILIA 3 344
15 MAMUTOWIEC OLBRZYMI OBOK SZKOŁY ŚREDNIEJ COLLÈGE NOTRE DAME DU BONLIEU
3 321
16 DRZEWO DZIADKA KOLYO 3 315

Po pierwszym tygodniu głosowania w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022 zdecydowanie prowadzi dąb szypułkowy “Dunin”, ale potrzebna jest duża mobilizacja, ponieważ nie wiemy, jaką taktykę głosowania przyjęto w innych krajach. Być może, niektórzy czają się na ostatni tydzień, kiedy ilość oddanych głosów zostanie utajniona i wtedy lawinowo zagłosują na swoje ulubione drzewo. Dlatego, do końca lutego bardzo proszę wraz z Agnieszką i Tomkiem na oddanie głosu na Strażnika Puszczy Białowieskiej: https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Oak-Dunin

Pamiętajcie, że głos należy oddać na dwa drzewa, oczywiście pierwszym powinien być “Dunin” oraz o potwierdzeniu oddania głosów, poprzez kliknięcie w link, który przyjdzie na wskazaną w głosowaniu skrzynkę pocztową. Tylko wtedy głosy będą doliczone. 

Dzisiaj proponuję przyjrzeć się bliżej “Duninowi”, który 19.10.2001 r. na mocy Rozporządzenia 28/01 Wojewody Podlaskiego z dnia 03.10.2001 r. w sprawie uznania niektórych tworów przyrody za pomniki przyrody i objęcia ich ochroną został uhonorowany statusem pomnika przyrody ( Dąb_szypułkowy_Dunin ).

Jego krótki pień i szeroka rozłożysta oraz nisko osadzona korona świadczą o tym, że w młodości Strażnik Puszczy Białowieskiej wiódł poczciwy żywot drzewa samotnego, a nawet, jeżeli w jego pobliżu rosły inne drzewa, były na tyle od niego oddalone, że “Dunin” mógł swobodnie rozwinąć swoje masywne konary na wszystkie strony świata.

“Dunin” przeżył niejedną wichurę i burzę, które na trwałe odcisnęły piętno w jego pokroju. Część konarów wyłamała się, ucierpiał także wierzchołek drzewa, przez co dąb stracił na wysokości. Jednak największe obawy budzi stan techniczny pnia, gdyż sprawia wrażenie, że potężne drzewo może rozłamać się na pół. Aby temu zapobiec, w zeszłym roku przeprowadzono na nim pierwszy etap prac arborystycznych. Specjaliści z firmy Strefa Drzewa założyli wiązania, które mają zapobiec wyłamaniu się pozostałych konarów, przy okazji wzmacniając pień.

Kolejnym etapem ma być ograniczenie swobody parkowania samochodów w pobliżu “Dunina”. Jego zwycięstwo w krajowym konkursie na Drzewo Roku przysporzyło mu popularności, ale i kłopotów, ponieważ sympatycy i miłośnicy dębu, zaczęli licznie odwiedzać Strażnika Puszczy, często parkując samochodami obok niego, co jest bardzo niekorzystne dla delikatnych korzeni rośliny. 

Prace zostały sfinansowane ze zbiórki zorganizowanej przez Lokalsi dla Puszczy, przy wkładzie środków m.in. z #pogotowiedladrzew, Żubr i Tropinka – Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu. Do współpracy przyłączyła się również Gmina Narew.

Tradycyjnie dziękuję Autorom fotografii “Dunina”, które mogłem załączyć do tego wpisu.

Za tydzień półmetek konkursu i kolejna garść ciekawostek o “Duninie”. Tymczasem gorąco zachęcam do obejrzenia filmów o puszczańskim Strażniku (linki poniżej) i oczywiście o głosy na to wyjątkowe drzewo. ;))

1) https://www.youtube.com/watch?v=Ldd-CQ3g83o

2) https://www.youtube.com/watch?v=hepmEFjvDFk

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.