facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lut, 2021
- brak komentarzy
Wybrane drzewa Parku w Pawłowicach (m. Wrocław). Cz. 2/5. Dąb szypułkowy 503 cm.

Wybrane drzewa Parku w Pawłowicach (m. Wrocław). Cz. 2/5.

Dąb szypułkowy 503 cm.

Drugim, znacznie wyróżniającym się drzewem w pawłowickim Parku, które nie zostało uhonorowane statusem pomnika przyrody jest również dąb szypułkowy, który rośnie niedaleko dębu (504 cm obwodu) opisanego w pierwszej części. Jednak ten okaz rośnie w bardziej zarośniętym stanowisku.

Drzewo także ma oczyszczony chirurgiczne pień w dolnych partiach, w związku z czym, na pniu można dostrzec charakterystyczne blizny i ślady. Jednakże pozostawiono mu jeden, chyba najgrubszy konar, jeżeli chodzi o tą część pnia.

Wygląda on malowniczo, ponieważ, nie dość, że wyrasta prawie pionowo do góry to jeszcze zakręca pod pewnym kątem do tyłu pnia, przy tym łukowato wygina się. Jest to bardzo charakterystyczny fragment pokroju tego drzewa. Konary rosnące wyżej, w znacznej części uschły i częściowo obłamały się.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo rośnie na płaskim terenie, ale szukając najwyższego miejsca przy podstawie pnia, należy rozpocząć pomiar od zachodniej strony (tam jest nieco wyżej niż po stronie wschodniej). Obwód pierśnicowy pnia dębu wynosi 503 cm.

Po chirurgicznym oczyszczeniu pnia z konarów w dolnych partiach, koronę drzewa tworzą przede wszystkim konary i gałęzie znajdujące się w górnych partiach pnia oraz w części wierzchołkowej. Niektóre są w gorszej kondycji, widać też posusz, ale ogólna kondycja drzewa jest zadowalająca.

PODSUMOWANIE

1) Drugie, wyróżniające się drzewo Parku w Pawłowicach także należy do gatunku dąb szypułkowy. Okaz rośnie po prawej stronie ścieżki prowadzącej do Pałacu Kornów w nieco zarośniętym siedlisku. Obwód pierśnicowy pnia dębu mierzy 503 cm.

2) Drzewo ma chirurgicznie oczyszczony pień z dolnych konarów, natomiast nieco wyżej sterczy kilka uschniętych, powyginanych i częściowo obłamanych, które nadają drzewu osobliwego wyglądu. Za to najniższy konar wznosi się prawie pionowo, po czym skręca do tyłu i łukowato wygina się.

3) Ogólny stan zdrowotny dębu jest zadowalający, ale w koronie notuje się posusz (około 10-12%) i wyłamania konarów / gałęzi. Należy do jednego z trzech, najgrubszych pawłowickich dębów o pojedynczym pniu. Drzewo nie jest pomnikiem przyrody.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.