facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 paź, 2020
- 2 komentarze
W nocy przechodzimy na czas zimowy.

W nocy przechodzimy na czas zimowy.

Dzisiaj w nocy z soboty na niedzielę przejdziemy na czas zimowy, przesuwając wskazówki zegara z godziny 3 na 2. Tym samym będziemy spać o godzinę dłużej. Ponowne przejście na czas letni nastąpi 28 marca 2021 roku. Jakichś czas temu wydawało się, że zostanie wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, ale póki co, wszystko spaliło na panewce.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku. Choć początkowo wydawało się, że w 2021 roku wszystkie kraje członkowskie UE zaprzestaną zmieniania wskazówek zegarów, przyjmując jednolity czas – zimowy albo letni – przez cały rok, prace stanęły w martwym punkcie. Głównym problemem jest to, że część państw chce mieć czas zimowy przez cały rok, a część letni.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Póki co, porozumienia państw w sprawie końca czasu w zmianie czasu nie widać, chociaż czasem ludzie chcą rządzić czasem, nawet mówią o zarządzaniu czasem, a to czas nami zarządza i nie czasem, tylko przez cały czas, ale czasem wydaje nam się, że jest inaczej. ?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //25 paź 2020

    Witaj Paweł
    Czasami a rzekłbym nawet najczęściej wychodzi z tym czasem tylko niezłe zamieszanie:) Ale nie traćmy nadziei, że w marcu zmienimy czas na letni i tak już pozostanie:)
    Pozdrawiam serdecznie

    • Paweł Lenart //27 paź 2020

      Także chciałbym pozostać przy czasie letnim. Zobaczymy, co unijne, “tęgie” głowy wykombinują.