facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 sty, 2019
- 5 komentarzy
“Superpełnia” Księżyca z całkowitym zaćmieniem już w poniedziałek nad ranem.

W poniedziałek, 21 stycznia, dojdzie do niezwykłego zjawiska astronomicznego. Księżyc, Ziemia oraz Słońce ustawią się w jednej linii, zapewniając jedyne w tym roku, całkowite zaćmienie naszego Naturalnego Satelity. W tym samym czasie, Księżyc znajdzie się bliżej Ziemi, a co za tym idzie – będzie wydawał się nam większy i jaśniejszy niż zwykle. Będzie to tzw. SUPERPEŁNIA.

w Polsce, zaćmienie rozpocznie się fazą częściową o godzinie 04:34 w poniedziałek. Wtedy cień Ziemi zacznie od lewej strony przesłaniać tarczę Srebrnego Globu. Szczyt zjawiska – kiedy ziemski cień całkowicie przesłoni Księżyc – potrwa 62 minuty, począwszy od godziny 05:41.

Zjawisko będzie doskonale widoczne gołym okiem i jedyne, co może popsuć jego obserwację to zachmurzenie. A z tym będzie różnie. Z obecnych prognoz pogody wynika, że problemy z ujrzeniem zaćmienia mogą wystąpić na wybrzeżu wschodnim, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, gdzie niebo na ogół będzie przykryte chmurami.

Sporo niskich chmur prognozuje się także na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, częściowo na Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich. Zupełnie inaczej ma być na zachodzie kraju oraz w centrum, gdzie będzie bezchmurnie, ewentualnie z małym zachmurzeniem, które nie powinno przeszkadzać w obserwacji. Trzeba pamiętać o nocnych spadkach temperatury i ubrać się ciepło, jeżeli chcemy przeprowadzić obserwację na zewnątrz.

Oprócz Polski zaćmienie Księżyca w pełnej okazałości obejrzą również mieszkańcy Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej. Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia, podobnie jak większość Afryki, zobaczy jedynie fazę częściową. W trakcie całkowitej fazy zaćmienia Księżyc nie zniknie, ale jego tarcza stanie się krwistoczerwona – to rezultat rozproszenia światła słonecznego w ziemskiej atmosferze. Z tego właśnie powodu zaćmienie Księżyca czasami nazywa się „zaćmieniem krwi”. Styczniowa pełnia Księżyca, która przypada również na noc z niedzieli na poniedziałek, nosi nazwę “wilczej”.

Następne, całkowite zaćmienie Księżyca wystąpi u nas w kraju dopiero w 2025 roku.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //20 sty 2019

    Witajcie Towarzyszu Lenart:)
    Jak zwykle chyba troszkę przesadzacie:) Owszem wysłaliśmy Towarzyszy Chińskich na Ciemną Stronę Księżyca żeby sprawdzili czy tam czasami nie melinuje się boletus cosmicam, ale żeby zaraz całkowite zaśmiecenie Księżyca no to chyba przesada:)
    I jak to pisał Towarzysz Kiplling niech wiatr i woda i łaska kniej zawsze się jawią na drodze Twej.
    Darz Grzyb Leśny Bracie.

    • Paweł Lenart //22 sty 2019

      Nie przesadziłem Towarzyszu. Za to Wy otrzymujecie reprymendę, że pomimo Waszej bardzo wysokiej pozycji w Komitecie Centralnym i związanymi z tym stanowiskiem znajomościami, nie przepędziliście chmur, które pogrzebały całą obserwację. Towarzysze ze wschodu rozganiają chmury na zjazdy partyjne, a Wyście towarzyszu Wojciechu, zamiast ich zaprosić w ramach współpracy i przyjaźni celem załatwienia dobrej pogody do obserwacji, spaliście w najlepsze… ;-))))))

  • wojek //21 sty 2019

    Witaj Paweł:)
    I widzicie Towarzyszu jaka kanalia z tego Szuwarka. My go wypuszczamy na wolność a ten szubrawiec nagonił chmur żebyśmy nie mogli obserwować zaśmiecenia Księżyca:)
    Jak to było w bajce Wołk i Zajac nu Szuwarek pagadi:)
    Serdecznie pozdrawiam
    Darz Grzyb Leśny Bracie:)

    • Paweł Lenart //22 sty 2019

      W poprzedniej odpowiedzi odniosłem się do wniosków, które sformułowaliście towarzyszu i którymi chcecie zatuszować Wasze skopanie sprawy. ;-))) Przy następnych zaćmieniach, wyślę specjalną delegację, co by Was obudziła na czas i kazała zaprosić towarzyszy ze wschodu, żeby Wam zaśpiewali:
      “pust wsiegda budiet sonce,
      pust wsiegda budiet nieba
      pust wsiegda budiet mama,
      pust wsiegda budu ja”.

      Serdecznie pozdrawiam. 😉 😉 😉

  • wojek //22 sty 2019

    A Wy Towarzyszu Lenart jak zwykle swoje. Czy Wam sie wydaje, że Komitet Centralny to już nie ma nic lepszego do roboty od rozganiania chmur? Kiedyś tutaj niewątpliwie awansujecie to się sami przekonacie, a póki co wykazujcie nieco więcej własnej inicjatywy:) Któż Wam bronił poprosić Towarzyszy ze Wschodu o pomoc:) Względnie poprosić Lepszą Połowę niechby wskoczyła na miotłę i chmury rozgoniła:)
    Pozdrawiam serdecznie:)