facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 cze, 2023
- brak komentarzy
Sucha i pogodna północna część kraju, na południu większa szansa na przelotne opady i burze (miejscami dość silne). Wtorek z większymi opadami na Dolnym Śląsku. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.06.2023r. – 11.06.2023r.

Sucha i pogodna północna część kraju, na południu większa szansa na przelotne opady i burze (miejscami dość silne). Wtorek z większymi opadami na Dolnym Śląsku.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.06.2023r. – 11.06.2023r.

(1) SUSZA I ZAGROŻENIE POŻAROWE

1. czerwca rozpoczęło się meteorologiczne lato, w które przyroda na terenie większości kraju weszła z silną posuchą, a miejscami już początkiem suszy. Jak podają specjaliści z IMGW: “Bezopadowy okres utrzymuje się już ponad 2 tygodnie w niektórych powiatach w północnej Polsce. Maj w wielu regionach był bardzo suchy. Sucha i słoneczna oraz wietrzna aura powoduje postępującą suszę meteorologiczną i hydrologiczną szczególnie na zachodzie oraz północy kraju. Na rzekach obserwujemy wiosenną niżówkę a w lasach znaczne zagrożenie pożarowe. Kolejne dni wciąż słoneczne i suche oraz ciepłe.”

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7cm, stan na 03.06.2023 r.

Pojawiło się też opracowanie Aktualizacja dot. suszy 30.05.2023r. , w którym przeczytamy m.in: “Niski stan wody w rzekach jest wynikiem nie tylko deficytu opadu, ale również zmniejszonej retencji wód podziemnych. W północnej i zachodniej Polsce są już obszary, gdzie wskaźnik wilgotności względnej spadł poniżej 30%, co oznacza poważne wyczerpywanie się zasobów wodnych zgromadzonych głównie zimą i wczesną wiosną. Na aktualną sytuację niekorzystnie wpływa również silny wiatr, który dodatkowo osusza warstwę przypowierzchniową gleby, szczególnie ważną dla roślin w trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego. Dodatkowo, utrzymujące się dość wysokie wartości temperatury powietrza powodują zwiększone parowanie wody z gleby, rośnie również zagrożenie pożarowe. W północnej Polsce występują regiony, gdzie miesięczne sumy opadu w maju nie przekroczyły 15 mm, co świadczy o ogromnym deficycie wody.”

Przedłużający się okres bez opadów oraz rosnąca temperatura sprawiają, że w całym kraju mamy bardzo wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) w niedzielę o godzinie 13:00 na obszarze całego kraju wydano trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Oznacza to, że wilgotność ściółki leśnej w całym kraju spadła poniżej 15 proc., a w województwach północnych i zachodnich ma nie więcej niż 5 proc.

Prognoza zagrożenia pożarowego w lasach na 05.06.2023 r.

Z map Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że najgorsza sytuacja panuje na krańcach północnych, gdzie zagrożenie pożarowe w lasach jest ekstremalne. Brązowych barw świadczących o skrajnie niebezpiecznej sytuacji przybędzie w poniedziałek, zwłaszcza na Podlasiu oraz w centrum kraju.

(2) OPADY

Mijający tydzień można określić potrójnym stwierdzeniem: sucho, sucho i jeszcze raz sucho.

Wprawdzie nad Polską przechodziły dwa fronty atmosferyczne, ale były tak przesuszone, że przyniosły tylko ciut większe zachmurzenie, a lokalnie symboliczną mżawkę.

Za to dochodziło do wymiany mas powietrza i zwiększenia się prędkości wiatru, co jeszcze bardziej przyczyniało się do przesuszenia wierzchnich warstw gleby.

Tydzień kończymy bezchmurnym niebem, praktycznie na terenie całej Polski i oczywiście bez kropli deszczu.

(3) TEMPERATURY MINIMALNE

Poza suszą i zagrożeniem pożarowym w lasach, niewątpliwą ciekawostką mijającego tygodnia były bardzo późne przymrozki, które wystąpiły w dwóch poprzednich nocach. Modele prognozowały przymrozki już pod koniec zeszłego tygodnia i prognozy te sprawdziły się.

W sobotę nad ranem, tuż przed godziną czwartą, najzimniej było wysoko w górach – na Kasprowym Wierchu -3,6 stopnia C, a na Śnieżce -1,2 stopnia C. Na nizinach najniższe wartości notowano na Pojezierzu Pomorskim oraz w Kotlinach Sudeckich – w Szczecinku było to -1,5 stopnia C, w Resku -1,3 stopnia C, a w Jeleniej Górze -0,2 stopnia C. Na przeważającym obszarze nie zanotowano więcej niż 1-3 stopnie C, jedynie na południu oraz Żuławach Wiślanych słupki rtęci wskazywały na 2 metrach 6-7 stopni C.

Jeszcze większy mróz zanotowano przy gruncie. Szron przed wschodem Słońca było można obserwować na przeważającym obszarze Polski poza Śląskiem, Małopolską, Górami Świętokrzyskimi, częściowo Ziemią Lubuską i północnym i środkowym Mazowszem, Lubelszczyzną oraz obszarami nadmorskimi. W Lęborku odnotowano aż -5 stopni C, w Jeleniej Górze -4 stopnie C, -3 stopnie C było w Toruniu, Łebie i Resku, -2 stopnie C w Szczecinie, Szczecinku, Pile, Mławie i Kętrzynie, a -1 stopień C na wysokości kilku centymetrów nad gruntem zanotowano w Suwałkach, Siedlcach, Kozienicach, Wieluniu, Łodzi, Sulejowie, Kaliszu oraz Olsztynie.

Mróz odnotowano również w miniony poranek, największy w Suwałkach na poziomie -3 stopni C. Przymrozki te wyrządziły szkody w uprawach na polach i w sadach.

(4) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Pomimo napływu stosunkowo chłodnych, a w niektórych dniach wręcz zimnych mas powietrza, znaczna operacja słoneczna i bezchmurne niebo sprzyjały wzrostom temperatury maksymalnej, poza terenami nadmorskimi, gdzie było bardzo zimno jak na przełom maja/czerwca. 

Na koniec maja, temperatury maksymalne na terenie całego kraju bardziej się wyrównały, zwłaszcza w środę.

Pierwszy dzień czerwca najcieplejszy był we Wrocławiu, gdzie zanotowano +26,5 stopnia C, w piątek ochłodziło się, na północy kraju było zimno, miejscami zaledwie 11,6 stopnia C.

Sobota w całym kraju była chłodniejsza, nigdzie nie odnotowano przekroczenia 20 stopni C. Niedziela przyniosła ponowne ocieplenie, po rześkim, a miejscami bardzo zimnym poranku.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, BAZAPOZAROW.IBLES.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

W nadchodzącym tygodniu pojawi się szansa na opady, miejscami obfite, ale będą one pochodzić głównie z komórek burzowych, a więc obejmą niewielkie obszary i wystąpią przede wszystkim w południowych, południowo-wschodnich, południowo-zachodnich i częściowo centralnych regionach kraju. Dzielnice północne będą się coraz bardziej pogrążać w suszy.

Poniedziałek, 5 czerwca 2023

Na początku nowego tygodnia pogodę w Polsce nadal będzie kształtował wyż z ośrodkiem nad północną Szkocją. Dzięki temu wyżowi na ogół będzie pogodnie, chociaż w południowej i środkowej części kraju zacznie przybywać chmur piętra wysokiego. Na pozostałym obszarze, z wyjątkiem wybrzeża, w ciągu dnia rozwiną się niewielkie chmury kłębiaste cumulus humilis, natomiast nad samym morzem niebo pozostanie bezchmurnie.

Przelotne opady deszczu mogą wystąpić wyłącznie w Tatrach i na Podhalu oraz w Beskidzie Żywieckim, a pod koniec dnia na Przedgórzu Sudeckim. Temperatura maksymalna wyniesie od 17-18 stopni C nad samym morzem, ok. 20 stopni C będzie na Suwalszczyźnie, 21-22 stopni C prognozuje się w pozostałej części woj. podlaskiego, na Warmii i Mazurach, wschodzie i północy Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, 22-23 stopnie C w głębi Pomorza, na Kujawach, w centrum,

na zachodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i w Małopolsce do 24-25 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby, na południu i w centrum, a po południu na wybrzeżu umiarkowany, na ogół będzie wiał z kierunków wschodnich i północno-wschodnich, tylko na północy kraju zachodni i południowo-zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny.

Wtorek, 6 czerwca 2023

We wtorek w pogodzie zaczną się zmiany, jednak nie w całym kraju. Z południa nad południowe i południowo-zachodnie dzielnice naszego kraju dotrze wilgotna masa powietrza od niżu górnego znajdującego się nad południowymi Niemcami. Od rana na Dolnym Śląsku będzie padał deszcz i tam pochmurna, deszczowa pogoda prognozowana jest przez cały dzień. W miarę upływu dnia chmur przybędzie również na południu i w centrum Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej. Tam opady również mogą wystąpić, ale będą znacznie słabsze.

Na pozostałym obszarze kraju będzie pogodnie i sucho, zwłaszcza w dzielnicach  północnych. Po południu w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej, przede wszystkim w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, zaczną wypiętrzać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, podczas których opady mogą być intensywne.

Najchłodniej będzie na południowym zachodzie, gdzie pod deszczowymi chmurami prognozuje się maksymalnie 16-18 stopni C. Około 21-23 stopni C będzie nad samym morzem, ale w godzinach południowych pojawi się bryza morska i temperatura spadnie. Na pozostałym obszarze kraju odnotuje się od 24 do 26 stopni C. Wiatr na północy słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, z kierunków wschodnich i północno-wschodnich.

Środa, 7 czerwca 2023

W środę północne i północno-zachodnie dzielnice Polski pozostaną pod wpływem wyżu, który będzie obejmował obszar Północnego Atlantyku, Wyspy Brytyjskie, południową i środkową część Skandynawii, Kraje Nadbałtyckie i sięgnie daleko poza wschodnie granice naszego kraju. W związku z tym na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Wielkopolski oraz Kujawach będzie słonecznie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym.

Na pozostałym obszarze z południowego-wschodu, za sprawą niżu znajdującego się nad południowymi Niemcami, dotrą wilgotne masy powietrza o podwyższonej chwiejności termodynamicznej, co przyczyni się do rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W czasie burz opady mogą być intensywne, lokalnie z racji przesuszonej, bardzo twardej ziemi, która nie jest w stanie wchłonąć gwałtownego opadu, może dojść do podtopień.

Jeżeli chodzi o temperatury to najchłodniej będzie nad samym morzem, ponieważ wiatr wiejący od morza nie pozwoli na jej wzrost, w związku z czym będzie poniżej 20 stopni C. Na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz w Górach Świętokrzyskich, gdzie od samego rana może się chmurzyć i padać, odnotuje się maksymalnie 22-24 stopnie C. Na pozostałym obszarze będzie od 25 do 27 stopni C, lokalnie na Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej będzie jeszcze cieplej – do 28 stopni C. Wiatr w czasie burz silniejszy, poza tym słaby i umiarkowany, najczęściej będzie wiał ze wschodu i północnego-wschodu.

Czwartek, 8 czerwca 2023

W czwartek pogoda pozostanie bez większych zmian. W północnej części naszego kraju powinno być pogodnie i sucho. Im dalej na południe, tym większa szansa na popołudniowe burze. W czasie burz opady deszczu mogą być intensywne, mogą wystąpić również silniejsze porywy wiatru, a nawet opady gradu. Zrobi się jeszcze cieplej, z niewielkimi wyjątkami.

Na wybrzeżu z powodu wiatru od morza w dalszym ciągu będzie poniżej 20 stopni C, a na południu, z powodu większej ilości chmur już od samego rana, słupki rtęci wskażą do 22-23 stopni C. W dużej części Polski odnotuje się 25 stopni C, natomiast na Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Pojezierzu Pomorskim i Ziemi Lubuskiej będzie nawet 28 stopni C. Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, wschodni i północno-wschodni.

Piątek, 9 czerwca 2023

W piątek na Pomorzu oraz we wschodnich regionach naszego kraju dominować będzie sucha i słoneczna pogoda. Na pozostałym obszarze kraju, w związku z wysoką energią chwiejności termodynamicznej, sięgającą 1000 J/kg, w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza, należy spodziewać się rozwoju komórek burzowych z opadami, wyładowaniami, silniejszym wiatrem, a lokalnie z gradem. Najwięcej burz rozwinie się między późnym popołudniem a wieczorem.

Najchłodniej będzie nad samym morzem, gdzie z powodu wiatru od strony Bałtyku odnotuje się maksymalnie 17-19 stopni C, jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na wybrzeżu wschodnim będzie cieplej. Poza tym na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu słupki rtęci wskażą od 22 do 24 stopni C, a nad resztą Polski 26-28 stopni C. Lokalnie na Mazowszu, Kujawach oraz północy Wielkopolski odnotuje się 29 stopni C. Wiatr ze wschodu i południowego-wschodu, umiarkowany.

Weekend, 10-11 czerwca 2023

Na koniec tygodnia modele numeryczne wskazują na rozwój potężnego wyżu nad Skandynawią. W związku z tym w północnej części Polski nadal będzie pogodnie i sucho, a susza będzie się nasilać. Na pozostałym obszarze więcej chmur, z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatury bez większych zmian – na wybrzeżu z uwagi na wiatr wiejący od morza oraz na południu ze względu na zwiększone zachmurzenie chłodniej – maksymalnie do 23-24 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie od 26 do 28 stopni C, co w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza spowoduje odczucie parności i duchoty.

OPTYCZNIE W NIEBO 05.06.2023r. – 11.06.2023r.

10.06.2023r. – godz. 00:16 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°43;

10.06.2023r. – godz. 21:31 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

11.06.2023r. – godz. 11:09 – koniunkcja Księżyc i Neptun odległości – 1°46.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.