facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 lip, 2020
- brak komentarzy
Saga o dębach Szczodrego. (8) Dąb szypułkowy Pokutnik.

Saga o dębach Szczodrego.

(8) Dąb szypułkowy Pokutnik.

Miejsce dość ustronne, ukryte i ciche. Czy zapomniane przez leśne licho? Ależ skąd. Cisza przenika starodrzew żyjący za pan brat z siewkami i żądnymi podniebnych przygód podrostami. Środkiem wiedzie niezbyt głęboki rów.

To przy nim rośnie Pokutnik. Za młodu dane mu było korzeniami taplać się w wodzie, chłeptać ile naczynia pomieszczą i korona zdoła przepuścić na parę. A obecnie przyszły suche lata. Zaskoczyły tysiące drzew, a zwłaszcza Pokutnika.

Nic nie przeczuwający dąb zdębiał na to wszystko, skruszył konary, upuścił gałęzi, rozdarł korę. Nim się spostrzegł, było za późno odrobić straty. Nie zdołał przepędzić żarłocznych owadów i natrętnych grzybów, które w pokutę jego zdrowo zapowiadający się los obróciły.

Dziś stoi samotnie przy rowie, inne drzewa przyglądają się poczynaniom Pokutnika i mają zaciśnięte pąki, jak gdyby to były ludzkie kciuki trzymające za pomyślność swojego brata.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Dąb szypułkowy Pokutnik mierzy obecnie 513 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość wynosi 30 metrów. To duże, leśne drzewo, które w młodości ścigało się z innymi drzewami o dostęp do mocy światła słonecznego.

Jego patriarchalny pień ukazuje nadwyrężone oblicze dębowego mocarza. Dziuple, ubytki, martwica kory, deformacje i inne dolegliwości uczyniły z Pokutnika weterana lasów Szczodrego.

W tej pozornej niedoskonałości, wręcz brzydkim wyglądzie, potęgowanym przez sypiącą się, przetrawioną przez grzyby tkankę drzewną, kryje się indywidualność i unikatowość, które możemy podziwiać przy każdym starym drzewie.

Gdy zaś zerkniemy na koronę Pokutnika i jego sylwetkę, dostrzeżemy w nim kochanego olbrzyma, perłę dendrologiczną lasów Szczodrego, którą doceniają wszelkie istoty w nim mieszkające lub czasowo przebywające, chociaż część z nich skraca życie tej perle.

Korona zbudowana jest z dwóch masywnych przewodników i tworzy charakterystyczny kształt litery Y. Już z daleka ukazuje moc i wielkość drzewa na tle znacznie mniejszego i chudszego towarzystwa drzewnego w otoczeniu.

Trochę się z niej gałęzi ułamało, trochę wiatry i grzyby przyspieszyły te procesy, ale wciąż tworzy ona labirynt i cudowną plątaninę zesztywniałych części morfologicznych leśnego Pokutnika.

Im bliżej się jej przyglądałem, tym bardziej byłem zachwycony baldachimem, który momentami kojarzył mi się z giętkimi i baśniowymi gałązkami buka w odmianie płaczącej.

Pomimo, że grubością pnia jest dość daleko Pokutnikowi do największych, dębowych tuzów z sagi o dębach Szczodrego, ma on w sobie magnes, wielkie przyciąganie i ukrytą moc, która zaczyna silnie emanować w momencie, kiedy zaczynamy się bliżej przyglądać drzewu.

Kiedy po połowie kwietnia odwiedziłem drzewo, kiedy wiosna obwieściła swój tryumf śpiewem setek ptaków żyjących w lasach Szczodrego i kiedy uniosły się jej zapachy ze wszelkiego kwitnącego kwiecia, Pokutnik ukazał mi swoją koronę na tle zielonej szaty Pani Wiosny.

Powstał olśniewający kontrast, mozaika złożona z czarnych konarów i gałęzi Pokutnika, niebiańskiego błękitu nieba, jaskrawej, zielonej barwy liści i śnieżnej bieli delikatnych kwiatów. To, co w tej chwili wtłoczyłem w moje zmysły, pozostanie w nich na zawsze…

PODSUMOWANIE

1) W ustronnym miejscu, w leśnej ciszy, przy wyschniętym rowie wznosi się na 30 metrów fantastyczne drzewo, znane nielicznym. Pokutuje za swoją naiwną myśl, że dostęp do wody będzie mu podany na korzeniach przez całe życie. W trakcie swojego dębowego żywota podupadł na zdrowiu, upuścił gałęzi, kory, otworzył dendro-wrota dla owadów i grzybów.

2) To dąb szypułkowy Pokutnik o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 513 cm. Liczne wypróchnienia, ubytki, posusz zdeformowały jego urodę, niemniej stał się on zasłużonym weteranem lasów Szczodrego o mocno patriarchalnym wyglądzie.

3) Koronę tworzą dwa masywne przewodniki z finezyjnie poskręcanymi gałęziami i konarami, a całość układa się charakterystycznie w literę Y. Chociaż Pokutnik nie należy do najbardziej okazałych dębów Szczodrego jest wyjątkowy i wspaniały. Nie objęto go ochroną pomnikową, ale na pewno należy go uznać jako skarb dendrologiczny tych lasów z licznymi mieszkańcami owadzich i ptasich gatunków oraz towarzystwem grzybów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.