facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 kwi, 2020
- one comment
Pozostałe, wybrane drzewa w Wawrzeńczycach.

Pozostałe, wybrane drzewa w Wawrzeńczycach.

Poza opisanym i pokazanym ostatnio najgrubszym drzewem Wawrzeńczyc, którym jest przepiękny dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia wynoszącym 615 cm i wieku ponad 400 lat, naszym głównym, dendrologicznym celem wraz z  Markiem (pomniki-przyrody.pl) było obejrzenie bardzo grubego cypryśnika błotnego, który niestety już nie istnieje, ale po kolei.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY O OBWODZIE PIERŚNICOWYM PNIA 473,50 CM

Zanim udaliśmy się na poszukiwanie cypryśnika, rozejrzeliśmy się wokół soliterowego dębu, a zwłaszcza w części leśnej terenu, gdzie naszą uwagę przyciągnął drugi okazały, chociaż znacznie chudszy dąb szypułkowy.

Dąb ten znajduje się w średnim stanie zdrowotnym, co wywnioskowaliśmy po mocno przerzedzonej koronie drzewa, posuszu oraz wyschniętych i połamanych konarach i gałęziach. Na drzewie odnajdziemy też budkę dla ptaków.

Mimo tego, pień drzewa sprawia wrażenie cieszącego się całkiem dobrą kondycją, lepszą niż jego korona. Dąb ten jest całkiem słusznych rozmiarów, co potwierdził pomiar jego obwodu pierśnicowego pnia.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Na standardowej wysokości 130 cm od najwyższego punktu przy nasadzie pnia, obwód pierśnicowy pnia drzewa mierzy 473,50 cm, czyli o ponad 150 cm (który wynosi 300 cm), przekracza minimalny, pomnikowy wymiar dla tego gatunku.

Samo drzewo ma ciekawy i dosyć intrygujący wygląd. Oglądając w przybliżeniu rozchodzące się od pnia konary, przypomina mi trochę ludzką dłoń. Drzewo nie jest pomnikiem przyrody i pewnie już nim nie zostanie.

Często podkreślam fakt, że szukając pomnikowych drzew, należy wyostrzyć zmysły i zwracać uwagę na inne drzewa, które także mogą zachwycić i zaskoczyć, chociaż nie figurują w rejestrach form ochrony przyrody. Prezentowany dąb jest doskonałym potwierdzeniem tej tezy.

(2) “SKARŁOWACIAŁY” DĄB SZYPUŁKOWY PRZY DRODZE

Trzecim drzewem, na którym przez dłuższy moment zawiesiliśmy oko i obiektywy aparatów fotograficznych był naprawdę niewielki i w pewien sposób “skarłowaciały” dąb szypułkowy rosnący przy samej drodze, podobnie jak ten pomnikowy.

Nie zmierzyliśmy obwodu pierśnicowego pnia dębu, gdyż jest to naprawdę drobne drzewo, jak na ten gatunek (na oko obwód ten wynosi około 250-280 cm). Można się zastanawiać, czym on ujął treehunterów? Czy to miejsce, w którym rośnie, czy samo drzewo ma w sobie to “coś”? Myślę, że jedno i drugie.

Wokół pnia tego dębu widać liczne pędy innego gatunku drzewa, stąd z daleka można odnieść wrażenie, że być może to lipa rośnie przy drodze z pędami odroślowymi a nie dąb. Po pożegnaniu dębowych przyjaciół, wyruszyliśmy na poszukiwanie egzota numer 1 na wawrzeńczyckiej ziemi.

(3) CYPRYŚNIK BŁOTNY – OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 459 CM (HISTORYCZNIE)

Byliśmy bardzo ciekawi, jak wygląd ten okaz, zwłaszcza, że według Centralnego Rejestru Form Ochrony PrzyrodyCypryśnik_błotny_w_Wawrzeńczycach ) należy on do najgrubszych, pomnikowych osobników tego gatunku na Dolnym Śląsku (w rejestrze tym figuruje jeszcze grubszy osobnik z gminy Bielawa, gdzie podano, że jego obwód wynosi aż 1074 cm, ale jest to ewidentny błąd, nie pierwszy zresztą).

Tymczasem rzeczywistość okazała się smutna i połamana. Legendarny cypryśnik uległ grawitacji i runął na ziemię. Przyczyniły się do tego silne burze i wichury, które przechodziły nad Wawrzeńczycami w ostatnich latach, zwłaszcza ta z 19 lipca 2015 roku oraz październikowa wichura z 2017 roku.

Pozostało nam zrobić dokumentację fotograficzną i wspomnieć, że według CRFOP drzewo mierzyło aż 459 cm obwodu pierśnicowego pnia przy wysokości 18 metrów. To wielka szkoda i strata, ale takie są koleje losu drzew.

Na złamanym pniu wciąż widnieje pomnikowa tabliczka. Pień odnajdziemy na tyłach zabudowań w Wawrzeńczycach, na niewielkiej polanie. Pozostało nam jeszcze do obejrzenia ostatnie drzewo, które mocno wyróżnia się na tle wiejskiej zabudowy Wawrzeńczyc.

(4) PLATAN KLONOLISTNY NA PRYWATNEJ POSESJI

To piękny i okazały platan klonolistny, który rośnie na terenie jednej z posesji prywatnych. Nie wchodziliśmy na nią i nie zawracaliśmy gospodarzom głowy, ponieważ drzewo jest bardzo dobrze widoczne i łatwe do sfotografowania. W związku z tym nie dokonaliśmy pomiaru obwodu pnia drzewa, ale na oko mierzy on ponad pięć metrów. Drzewo nie jest pomnikiem przyrody.

O pomnikowych i wybranych drzewach w gminie Mietków warto też przeczytać na blogu Marka, który zebrał cały materiał w jeden, konkretny artykuł: http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=14345

PODSUMOWANIE

1) Poza potężnym, pomnikowym dębem szypułkowym, w Wawrzeńczycach odnaleźliśmy jeszcze kilka innych, okazałych drzew, w tym niepomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 473,50 cm i platana klonolistnego, któremu nie zmierzyliśmy obwodu pnia, ponieważ rośnie on na posesji prywatnej, ale no oko, mierzy ponad pięć metrów.

2) Jednak największą ciekawostką, jeśli chodzi o gatunki drzew obcego pochodzenia miał być cypryśnik błotny o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 459 cm i wysokości 18 metrów (według CRFOP). Niestety, drzewo zostało powalone przez burze i wichury, i obecnie odnajdziemy tylko złamany pień cypryśnika z trzymającą się na nim jeszcze tabliczką.

3) Nawet najwięksi, dendrologiczni mocarze ulegną kiedyś upływowi czasu, chociaż czasami wydaje nam się, że będą trwać wiecznie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.