facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 paź, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowa lipa drobnolistna w Wodzicznej. Lipa Wolności.

Pomnikowa lipa drobnolistna w Wodzicznej.

Lipa Wolności.

Wodziczna to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kępińskim, w gminie Trzcinica. W Wodzicznej znajduje się kościół posiadający tytuł Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dekanacie trzcinickim, który to tytuł został nadany 12 września 2007 roku przez biskupa Stanisława Napierałę. Wewnątrz kościoła znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy sprowadzony w roku 1894.

Na zachodnim krańcu tej miejscowości, przy drodze do Ignacówki Drugiej rośnie „Lipa Wolności”, którą uroczyście posadzono w dniu 11 listopada 1928 r. przez mieszkańców wsi i okolic w 10-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pewien wyjątek od reguły, bowiem najczęściej z powodu przypadających rocznic Święta Niepodległości sadzono i sadzi się dęby.

Lipa Wolności w Wodzicznej figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Lipa_drobnol._w_Wodzicznej ), w którym napisano m.in., że obwód drzewa wynosi 509 cm, a wysokość 17 metrów.

Drzewo otoczone jest niewielkim, białym płotkiem i oznaczone stosowną tabliczką “pomnik przyrody”. Znając rok posadzenia drzewa wychodzi, że lipa ma obcnie 92 lata (nie licząc okresu szkółkowego). Czyli za kilka lat, kiedy drzewu “stuknie” setka, będzie można mu życzyć i zaśpiewać 200 lat. ;))

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Aktualny obwód pierśnicowy pnia niewiele różni się od tego, który figuruje w CRFOP i wynosi 514 cm. Drzewo jest łatwe do pomiaru, tylko trzeba uważać, aby niechcący nie uszkodzić malowniczego płotka.

Warto zauważyć i uświadomić sobie, że lipa ta osiągnęła ponad pięciometrowy obwód pnia jeszcze przed dożyciem do 100 lat. Często można spotkać spore przeszacowania wieku drzew dokonywane “na oko”, w tym lip, które przekroczyły 500 cm obwodu pierśnicowego pnia. Niektórzy mówią, że to okazy 200., a nawet 300-letnie. Tymczasem wszystko zależy od warunków, w którym drzewo rośnie, rodzaju podłoża, dostępu do wody, witalności i kondycji danego osobnika i tak dalej. Wiek drzewa nie jest łatwy do oszacowania, zwłaszcza gdy próbuje się to dokonać wyłącznie na podstawie grubości pnia. Do tego celu najlepiej posłużyć się specjalistycznymi metodami.

Lipa Wolności odznacza się krótkim, masywnym pniem z nisko osadzoną i szeroką, regularną koroną, charakterystyczną dla drzew rosnących na otwartej przestrzeni. W końcu to Lipa Wolności, a więc musi mieć wolność wokół siebie, bez konkurencji o światło ze strony innych drzew. ;)) W dolnych partiach korony drzewa można dostrzeć ubytki po wyłamaniu się niektórych konarów i pozostałe po nich kikuty.

Jest też pozostałość po świętujących w postaci flaszeczki, którą opróżniono i w związku z tym ciężko było ją wziąć ze sobą z powrotem, więc wciśnięto ją w szczelinę znajdującą się na pniu drzewa. “Od wódki rozum krótki”, a myślenie wyłączone…

Lipę Wolności oglądaliśmy pod koniec maja i zauważyliśmy na niej liczne agregacje pluskwiaków, które od kilku lat na dobre rozpoczęły kolonizację terenów naszego kraju i które przybyły z południa Europy. To skupieniec lipowy. Przypomina on naszych “tramwajarzy”, czyli kowala bezskrzydłego, ale jest od niego mniejszy i ciemniejszy, przez co trudniejszy do zauważenia.

Jeden z głównych przewodników lipy wzmocniono poprzez podparcie go na metalowym drążku. Lipa Wolności znalazła się w finałowej 16. tegorocznego konkursu na Drzewo Roku, w którym zdobyła 375 głosów i zajęła 12. miejsce.

W 2003 roku drzewo zostało uznane za pomnik przyrody. Na cześć Lipy Wolności, działające w Wodzicznej stowarzyszenie przyjęło nazwę „Tilia”. Wokół drzewa zorganizowano wiele imprez kulturalnych np. plener malarski, poetycki wieczór autorski czy koncert skrzypcowy.

PODSUMOWANIE

1) W Wodzicznej (woj. wielkopolskie, powiat kępiński, gmina Trzcinica) przy drodze prowadzącej do Ignacówki Drugiej rośnie piękna i rozłożysta „Lipa Wolności”, którą uroczyście posadzono w dniu 11 listopada 1928 r. przez mieszkańców wsi i okolic w 10-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewo mierzy obecnie 514 cm obwodu pierśnicowego pnia, a jego wysokość wynosi 17 metrów.

2) W 2003 roku uhonorowano samotną Lipę Wolności statusem pomnika przyrody, natomiast w 2020 roku lipa ta brała udział w konkursie na Drzewo Roku, gdzie zdobyła 375 głosów, co pozwoliło jej na zajęcie 12. miejsca. Poza pojedynczymi wyłamaniami konarów i niewielkimi ubytkami drzewo to odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Ciekawostkę entomologiczną stanowią agregacje pluskwiaka – skupieńca lipowego, które można dostrzec na urokliwej lipie.

3) W celu zabezpieczenia jednego z głównych przewodników drzewa przed wyłamaniem, wzmocniono go metalowym prętem. Na tle nizinnych pól i łąk oraz towarzyszącemu w tym miejscu poczuciu swobody i przestrzeni, Lipa Wolności jednoznacznie symbolizuje wolność, którą nasza ojczyzna odzyskała po ponad stu latach zaborów.

O Lipie Wolności w Wodzicznej warto też przeczytać artykuł na blogu Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=14788

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.