facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 sie, 2022
- brak komentarzy
Pogłębiające się ochłodzenie z rześkimi/zimnymi porankami i przelotnymi opadami deszczu (lokalnymi burzami) w pierwszej połowie tygodnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.08.2022r. – 04.09.2022r.

Pogłębiające się ochłodzenie z rześkimi/zimnymi porankami i przelotnymi opadami deszczu (lokalnymi burzami) w pierwszej połowie tygodnia.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.08.2022r. – 04.09.2022r.

Lato meteorologiczne dobija do mety. Prawdopodobnie definitywnie kończą się też upały (czyli temperatury rzędu min. 30 stopni C na poziomie klatki meteorologicznej), jednak ich pojawienie się jest nadal możliwe, zwłaszcza w pierwszej połowie września. Czy w tym roku jeszcze się wystąpią? Chyba nie, ale nie można tego stwierdzić na 100%. Tymczasem mijający tydzień był bardzo ciekawy w pogodzie, przede wszystkim w pierwszej części z termicznym podziałem na chłodniejszy, pochmurny i deszczowy zachód

oraz gorący i pogody wschód. Wykluło się też sporo punktowych izolowanych burz, które miejscami solidnie narozrabiały, głównie z uwagi na nawalne opady deszczu. Mimo to wiele miejsc, wciąż nie otrzymało przyzwoitych opadów i notuje się w nich silną suszę. Ukazały się też dwa najnowsze Klimatyczne Bilanse Wodne i to od nich rozpocznę pogodowe wieści.

(1) DZIEWIĄTY KBW 2022

Dziewiąty KBW obejmujący okres od 11 czerwca do 10 sierpnia 2022 roku, prawdopodobnie ukazuje kulminację tegorocznej suszy. W dziewiątym okresie raportowania średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -134 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI – 31 VII).

Największe deficyty wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -239 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie Pojezierzy: Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Pobrzeżu Słowińskim a także w Kotlinie Sandomierskiej od -160 mm do-219 mm. Duże niedobory wody notowano również na Nizinie Śląskiej, w centralnej części Pojezierza Mazurskiego oraz w na Polesiu Zachodnim od -160 mm do -189 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm.

Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -109 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziewiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

(2) DZIESIĄTY KBW 2022

Dziesiąty KBW 2022 obejmujący okres od 21 czerwca do 20 sierpnia 2022 roku jest ciut bardziej optymistyczny, przy czym należy wziąć pod uwagę, że to właśnie 20. sierpnia rozpoczęły się obfite opady w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju, które z pewnością złagodziły suszę. Wpływ tych opadów na zjawisko suszy i wskaźniki KBW będzie widoczny w jedenastym okresie raportowania. 

W dziesiątym okresie raportowania średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -123 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 11 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VI – 10 VIII). Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -229 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego od -160 do -219 mm oraz na Pojezierzach: Wielkopolskiego i w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, na Pobrzeżu Słowińskim, od -160 mm do -209 mm.

Tylko nieco mniejszy deficyt wystąpił w Kotlinie Sandomierskiej oraz na Równinie Piotrkowskiej od -160 mm do -199 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej i wschodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory wody były już mniejsze od 0 do -109 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziesiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(3) OPADY

Na stronach IMGW pojawiło się opracowanie, które podsumowuje falę opadów z poprzedniego weekendu i początku tego tygodnia. Czytamy w nim m.in. “Polska została pogodowo podzielona na gorący i suchy wschód oraz chłodniejszy i deszczowy zachód. Z frontem wiązały się opady deszczu, zarówno o charakterze jednostajnym jak i pochodzenia burzowego. Zatrzymanie się frontu na zachodzie kraju sprawiło, że przez dwie doby strefa opadów i burz występowała cały czas nad jednym obszarem.

Skutkowało to kumulowaniem się opadów. Na południu i południowym zachodzie kraju sumy dobowe opadów przekroczyły miejscami 80-90 mm, a punktowo nawet 100 mm. Najwyższe sumy zanotowano na stacji Dzierżoniów w woj. dolnośląskim (140 mm) i na stacjach Opole (103 mm) i Ligota Górna (109 mm) w woj. opolskim. W Opolu przez 2 doby spadło ponad 177 mm deszczu, co stanowi sumę zbliżoną do średniej sumy opadów podczas wszystkich 3 miesięcy letnich.

Obfite opady przełożyły się na gwałtowne wzrosty stanu wody na rzekach. Piątkowe burze i towarzyszące im opady deszczu trafiały jeszcze na wysuszony grunt oraz w większości przypadków niskie stany wody na rzekach. Spowodowały miejscowe duże wzrosty poziomu wody, jednak jeszcze bez dużego zagrożenia. W sobotę zanotowano bardzo wysokie sumy opadów, miejscami przekraczające 100 mm. W wyniku ulewnych opadów w Tatrach gwałtownie wezbrały i wylały górskie potoki. W miejscowości Nowe Bystre w powiecie tatrzańskim w ciągu godziny spadło 66,6 mm deszczu. Na stacjach w zlewniach kontrolowanych przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Gwałtowne wzrosty stanów wody notowano również na południowym zachodzie kraju, w zlewni górnej i środkowej Odry.

Opady towarzyszące burzom oraz opady o charakterze ciągłym, będące kontynuacją sobotnich zjawisk, osiągnęły bardzo wysokie sumy również w niedzielę. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce ponownie notowano sumy opadu przekraczające 50 mm. W zlewni górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły licznie przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe. Na stacji Białobrzezie na Ślęzie w ciągu 12 godzin (od 00:00 21.08 do 12:00 21.08) stan wody wzrósł o prawie 2,5 m. Tam też zanotowano największe przekroczenie stanu alarmowego wynoszące ponad 150 cm. Miejscami notowane były podtopienia.”

Całe opracowanie dostępne jest tutaj: IMGW 08 2022 – Podsum. fali opadów

Również kolejne dni przyniosły niebezpieczne zjawiska pogodowe, głównie pod postacią stacjonarnych lub wolno przemieszczających się burz i układów burzowych, które generowały duże sumy opadów na stosunkowo niewielkim obszarze, co spowodowało straty materialne i podtopienia.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Jednym z takich układów był ten, który rozwinął się w środę w centralnej części kraju. Wartą odnotowania była również komórka burzowa, która wykluła się w godzinach wieczornych na południe od Wrocławia 25 sierpnia lub jedyna i bardzo wydajna burza piątkowa (26 sierpnia) nad Szklarską Porębą, która wylała z siebie ponad 60mm wody na metr kw. Także dzisiaj notuje się nawalne opady deszczu z komórek burzowych, ale zjawiska te występują bardzo lokalnie.

(4) TEMPERATURY

Koniec poprzedniego i początek tego tygodnia to znaczny i wyraźny podział termiczny kraju. Na pogodnym i słonecznym wschodzie notowano 27-29 stopni C, podczas gdy na zachodzie maksymalnie 22 stopnie C (na Pomorzu Zachodnim), ale w wielu miejscach było poniżej 20 stopni C.

Ciekawa sytuacja miała miejsce w nocy z 22. na 23. sierpnia podczas której na północy kraju temperatura nie spadła poniżej 20 stopni C, zatem można mówić tam o tzw. “nocy tropikalnej”.

Znaczny podział termiczny kraju utrzymywał się do środy. W końcu frontowe chmury wypadały się i ustąpiły napierającym ze wschodu gorącym masom powietrza. W tym czasie we wschodnich regionach notowano już upał.

Kulminacja ocieplenia przypadła na czwartek i piątek. W czwartek najwyższe wartości na termometrach zanotowano na wschodzie Polski (34 stopnie C), a w piątek na krańcach zachodnich (32,5 stopnia C).

W sobotę od zachodu zaczęło postępować ochłodzenie, ale i tak na przeważającym obszarze kraju było jeszcze bardzo ciepło, gorąco lub upalnie. Za to niedziela jest już wyraźnie chłodniejsza, a to dopiero początek głębszego ochłodzenia, które rozpocznie się w najbliższych dniach.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

Poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Na początku nowego tygodnia Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, który będzie ulokowany nad rejonem Morza Norweskiego. Natomiast nad Rosją i Bałtykiem umiejscowią się niże. W ten sposób z północy zacznie napływać chłodne powietrze. Początkowo będzie ono pochodzenia polarnomorskiego, dzięki czemu ochłodzenie nie będzie jeszcze tak znaczne. Do godzin południowych lub wczesno popołudniowych prognozuje się opady deszczu na Warmii i Mazurach, północy, wschodzie oraz centrum Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Po południu zacznie padać deszcz i pojawią się lokalne burze na Podlasiu.

Na pozostałym obszarze kraju w pierwszej części dnia można spodziewać się dużo pogodnego nieba, jedynie na Pomorzu lokalnie zachmurzy się i mogą wystąpić przelotne opady deszczu. W ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, jednak przelotne opady deszczu i lokalne burze mogą wystąpić przede wszystkim na Pomorzu, Żuławach, częściowo na Kujawach, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Poza tym, oprócz Suwalszczyzny, powinno być już pogodnie i sucho.

Na termometrach odnotuje się od 19-20 stopni C nad samym morzem i 21-23 stopni C w głębi kraju do 24 stopni C na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej Małopolsce. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu i w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 60-70 km/h, północno-zachodni i zachodni, a na wybrzeżu również z północy.

Wtorek, 30 sierpnia 2022

We wtorek Polska pozostanie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, ale z północy będzie napływać dość wilgotne powietrze polarnomorskie, w którym w ciągu dnia będą rozwijać się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe. W regionach północno-wschodnich, gdzie zwiększy się energia chwiejności termodynamicznej pojawią się przelotne opady deszczu, a lokalnie, głównie na Suwalszczyźnie i wschodzie Mazur, także burze.

Najchłodniej zrobi się na Pomorzu Gdańskim i wybrzeżu, gdzie odnotuje się maksymalnie 18-19 stopni C, na pozostałym obszarze słupki rtęci wskażą od 20 do 22 stopni C, jedynie lokalnie na Podlasiu, północy Mazowsza, w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie ciut cieplej – do 23-24 stopni C. Wiatr na krańcach zachodnich będzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, a w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach i Mazowszu chwilami silniejszy, w porywach do 45-60 km/h, przeważnie północno-zachodni i zachodni, a na zachodzie i Pomorzu również z północy.

Środa, 31 sierpnia 2022

W ostatnim dniu sierpnia i zarazem meteorologicznego lata poranek będzie chłodny z temperaturami na poziomie 10-14 stopni C. Początkowo w południowych regionach Polski, a w ciągu dnia na północy pojawią się przelotne opady deszczu, ale nie będą one zbyt intensywne i nie wszędzie wystąpią. Na pozostałym obszarze prognozuje się przewagę słonecznej aury bez opadów. Temperatury maksymalne wyniosą od 17-18 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i około 20 stopni C w głębi kraju, do 21-22 stopni C na Roztoczu, Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Wiatr z kierunków północnych, umiarkowany.

Czwartek, 1 września 2022

Początek września i meteorologicznej jesieni przyniesie nam pogłębienie ochłodzenia. Z północy – za sprawą wyżu znajdującego się nad Morzem Norweskim i zachodnią Skandynawią oraz rozległego niżu rosyjskiego, do Polski zaczną napływać bardzo zimne, arktyczne masy powietrza. W dzień prognozuje się zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na południowym wschodzie.

Poranek w całym kraju będzie bardzo rześki z temperaturami w okolicach 10 stopni C (w kotlinach podgórskich może być o 3-4 stopnie mniej). W ciągu dnia na Pomorzu Gdańskim oraz na północnym wschodzie odnotuje się maksymalnie 16-17 stopni C, poza tym będzie na poziomie 18-19 stopni C, jedynie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku około 20 stopni C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Piątek, 2 września 2022

Piątkowy poranek zapowiada się jeszcze zimniejszy, na znacznym obszarze kraju wystąpią spadki temperatury poniżej 10 stopni C, a lokalnie na pojezierzach, w centrum, na wschodzie oraz w regionach podgórskich odnotuje się maksymalnie 5-6 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od 15-16 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej i 17-18 stopni C na przeważającym obszarze kraju, do 19-20 stopni C na zachodzie oraz na południu. Przed południem przeważać będzie słoneczna pogoda, po południu w arktycznej masie powietrza rozwiną się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, które miejscami przykryją większą część nieba, ale opadów nie przyniosą.

Weekend, 3-4 września 2022

Również pierwszy wrześniowy weekend zapowiada się z podobnym typem pogody, czyli wciąż będziemy pod wpływem rozległego wyżu rozciągającego się od Atlantyku po Skandynawię, który będzie kierować do Polski strumień zimnych mas powietrza z północnego-wschodu. Nad ranem odnotuje się duże spadki temperatur, miejscami do 5 stopni C lub jeszcze niżej. W ciągu dnia będzie maksymalnie od 16-17 stopni C na północy oraz 18-19 stopni C w głębi kraju, do 20-22 stopni C na zachodzie i południu. Po 4. września modele prognozują ocieplenie, ale trudno na ten moment ocenić jego skalę, długość trwania i czy w ślad za nim pojawią się większe opady.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.08.2022r. – 04.09.2022r.

03.09.2022r. – godz. 20:07 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.