facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 maja, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich. Klon Srebrzysty „Bukowinian”.

1CIMG13932 CIMG0372

Przybył do nas z bardzo odległych regionów Ameryki Północnej. Jako pierwszy zakwita na wiosnę ze wszystkich swoich gatunków. Ryzykant z niego olbrzymi. Jego czerwone kwiaty zakwitają licznie zaraz po połowie marca. Przez to naraża się na przemrożenie. Wszak przymrozki w marcu i w kwietniu zdarzają się niezwykle często. Ryzyko jednak, ma w swojej niespokojnej naturze. Owoce tego wyjątkowego przybysza, dojrzewają najwcześniej ze wszystkich braci jego gatunku – czasami zaczynają one masowo opadać już zaraz po połowie maja. Proces dojrzewania skrzydlaków i ich opadania jest wyjątkowo krótki i intensywny – przeważnie w ciągu 10-20 dni wszystkie one opadają (powoduje to, że w urodzajnych latach na przełomie maja i czerwca pod drzewami zalega gruba warstwa skrzydlaków).

3CIMG6813

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nasiona tajemniczego, „obcego”, drzewa mają niezwykle dużą zdolność kiełkowania, dochodzącą do 100%! W sprzyjających warunkach kiełkują one w ciągu zaledwie kilku dni po opadnięciu, a powstałe siewki jeszcze tego samego roku osiągają często 30-40cm wysokości (podobno znane są przypadki nawet półtorametrowych siewek!). To nie koniec jego niesamowitych wybryków. Przybysz, ma bardzo agresywny system korzeniowy, który dosłownie „rozsadza” płyty chodnikowe. Ma bardzo duże „roszczenie” odnośnie wody i skutecznie konkuruje z innymi roślinami wodno-lubnymi. Szybko przystosowuje się do miejskich warunków i zanieczyszczeń.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6 CIMG7614

Do tego wszystkiego bardzo szybko rośnie, ale nie jest długowieczne. Wiek jego dochodzi przeważnie do 125 lat. Ma wspaniałe, intrygujące  bardzo głęboko dłoniasto klapowane liście, których brzeg ozdobiony jest dużymi i ostrymi zębami, a spodnia strona pokryta białym filcem nadającym drzewu na wietrze charakterystyczny, srebrzysty kolor. Jego wielki i okazały organizm jest jednak kruchy. Niewiele mniej od wierzb, przez co często powoduje straty w miejscach, służących np. jako parkingi, przygniatając swoimi wielkimi konarami jeżdżące blachy z silnikami i czterema kółkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8 CIMG5597

Ten nieprawdopodobny przybysz to klon srebrzysty. Posadzono go ponad 100 lat temu na stacji w Bukowinie Sycowskiej. Dlaczego akurat jego? Nie mam pojęcia. Nie wybrano w to miejsce ani króla naszych drzew – dębu szypułkowego, ani też dostojnego jesiona lub jakiejś topoli. Zasadźca wybrał właśnie jego. Rósł sobie szybko, bez większych przeszkód, spoglądając swoją coraz bardziej majestatyczną koroną na jeżdżące pociągi wte i wewte. Przyglądał się całej paczce wrocławskich grzybiarzy, których losy i stworzony przez nich bukowiński kult lasu opisuję w Historii Grzybobrań Pociągowych. Słuchał ich opowieści i nieprawdopodobnych historii. Zainspirował i zachwycał ludzi. Budził podziw, szacunek i wielkie zainteresowanie.

9 CIMG501410 imm016_13A

Bukowińska „Mekka” zawsze była i jest kojarzona z ogromnym i wyjątkowym klonem srebrzystym na stacji kolejowej. Wyrósł na sędziwe i wspaniałe drzewo. Swoją koroną zdominował wszystkie drzewa w pobliżu. Przyjedź kiedyś do Bukowiny i rozejrzyj się na wszystkie strony świata w pobliżu stacji. Nic nie przykuwa wzroku bardziej od Bukowiniana. Pod każdym względem jest to unikatowe drzewo. Kiedy miał kilkanaście lat, pewnie nikt sobie nie zdawał sprawy z tego, że stanie się dla wielu ludzi drzewem kultowym i osiągnie królewskie rozmiary. W obwodzie pierśnicowym ma 443 cm podczas, gdy za pomnikowy wymiar dla tego gatunku uznaje się już obwód wynoszący 250 cm.

11 CIMG682012 CIMG0029

W końcu też, chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z faktu, że Bukowinian stanie się perłą dendroflory Wzgórz Twardogórskich i będzie czarować swoim wdziękiem o każdej porze dnia i nocy, bez względu na porę roku. Bukowinian ma jeden prosty, gruby, masywny i długi pień, który rozchodzi się na konary dopiero kilka metrów nad ziemią. Jego liczne gałęzie i bogata, dobrze ulistniona korona imponuje i zachwyca. Bukowinian nie ma na sobie śladów działalności grzybów rozkładających drewno i odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym.

13 CIMG649214 CIMG6819

Klon srebrzysty ma bardzo dużą wartość dekoracyjną i jest chętnie sadzony w parkach lub skwerach. Należy jednak pamiętać o mocarnej agresywności jego systemu korzeniowego, który niszczy nawierzchnię. Dlatego nie powinien być sadzony przy ulicach, chodnikach, ścieżkach, itp. Poza tym drzewo to nie lubi zbitej, ulicznej ziemi i zasolenia, które zawsze występuje w takich miejscach, chociażby z uwagi na akcję „zima”. Jest gatunkiem światłolubnym. Drzewo ma też bardzo intrygującą korę. U młodych drzew jasnoszara i długo gładka, później popielata do brunatnoszarej, łuszcząca się cienkimi, podłużnymi łuskami.

15 CIMG002616 CIMG6495

Bukowinian „zrobił” sobie ozdobę w koronie w postaci trzech stanowisk jemioły, co jest naprawdę rzadkie dla tego gatunku drzewa. Co się okazuje, nie jest on też samotnikiem. Od wielu lat, towarzyszy mu lipa szerokolistna, z którą bez wątpienia toczy rywalizację na zasadzie „kto szybszy, wyższy i szerszy ten lepszy”. Drzewa idą liść w liść i gałąź w gałąź. Po ludzku to „łeb w łeb” ;)) Co wyniknie z tej dyscypliny? Zobaczymy.

17 CIMG649918 CIMG6807

Bukowinian to drzewo, o którym mógłbym napisać wiele kartek, drobnym, „maczkowym” pismem. Artykuł o wspaniałym drzewie ma jednak zainteresować, zaciekawić – być może zaintrygować i pobudzić do odkrywania czegoś nowego, a nie wywołać gest ziewania „łaaaaaaaa”. ;)) Dlatego więcej już się nie rozpisuję, załączając Ci 61 zdjęć Bukowiniana, zrobionych z różnych miejsc i odległości oraz w innych porach roku i dnia. Ostatnie 5 zdjęć, ukazuje rosnącą obok Bukowiniana lipę, coraz bardziej schowaną przez fantastycznego klona srebrzystego. Gdyby to zachwycające drzewo umiało mówić, opowiedziałoby Ci bardzo, bardzo wiele… ;)) A może Bukowinian „mówi” szelestem swoich ostro zakończonych liści, tylko należy posiąść umiejętność czytania jego głosu? ;))

19 CIMG825920 CIMG5299

Następną perłą, którą wezmę na warsztat i opiszę, będzie „Płomienna” sosna zwyczajna z okolic Klonowa. Drzewo niesamowite i nieźle „pokręcone”.  ;))

21 CIMG5010

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

29 CIMG702230 CIMG702431 CIMG702632 CIMG702833 CIMG723434 CIMG723635 CIMG7242

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

39 CIMG002540 CIMG650541 CIMG761542 CIMG002343 CIMG6510

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

47 CIMG651148 CIMG6822

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

52 CIMG650653 CIMG650754 CIMG650955 CIMG0030

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

59 CIMG6816

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

62 CIMG003363 CIMG003264 CIMG0034

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Komentuj na FB

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.