facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 paź, 2016
- 3 komentarze
Październikowe wysypy grzybów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

cimg2690

RozpoczÄ…Å‚ siÄ™ październik – drugi najważniejszy miesiÄ…c w roku dla grzybiarzy. Wraz z nim, przyszÅ‚a diametralnie inna pogoda, zupeÅ‚nie niepodobna do tej, która drażniÅ‚a Brać GrzybowÄ… we wrzeÅ›niu, powodujÄ…c kompletne bezgrzybie. Tazokowy prawdziwek na zdjÄ™ciu wyróżniajÄ…cym ten artykuÅ‚, niech bÄ™dzie wstÄ™pem do grzybowego szaleÅ„stwa, na które czekamy z utÄ™sknieniem. Zanim jednak napiszÄ™ na koÅ„cu artykuÅ‚u o grzybowych perspektywach na ten miesiÄ…c, nieco historii i luźnej, grzybowo-leÅ›nej filozofii. ;))

cimg2474 cimg2475

Jeżeli wrzesieÅ„ grzybowo jest bardzo kiepski, a lato także poskÄ…piÅ‚o skarbów runa leÅ›nego, to październik pozostaje ostatniÄ… nadziejÄ… i deskÄ… ratunku dla grzybiarzy. Tak już bywaÅ‚o w historii. Październik ma czÄ™sto to do siebie, że jeżeli pogoda i warunki termiczno-hydrologiczne, pozwalajÄ… grzybom na wysyp, to “sypie” siÄ™ wszystko – od kurek, prawdziwków, koźlarzy, kani, maÅ›laków, rydzów po podgrzybki, gÄ…ski zielonki, opieÅ„ki, sarniaki, siedzunie i inne. Czyli możemy spodziewać siÄ™ caÅ‚ego, najważniejszego i najprzyjemniejszego do zbioru, grzybowego asortymentu.

2011_10_precipit_anomaly 2012_10_precipit_anomaly72

Jak to bywaÅ‚o w ostatnich latach? Bardzo różnie. Generalnie wrzesieÅ„ i październik to miesiÄ…ce, które mogÄ… siÄ™ diametralnie różnić od siebie pod kÄ…tem wystÄ™powania grzybów. We wrzeÅ›niu możemy mieć super wysyp, a w październiku, może być już po przysÅ‚owiowych “ptokach”. I na odwrót. Dlatego trzeba trzymać rÄ™kÄ™ na pulsie, żeby nie przespać najlepszych w jesieni tygodni grzybowych. PatrzÄ…c kilka lat wstecz, a dokÅ‚adnie od 2011 roku, można zauważyć w znacznej wiÄ™kszoÅ›ci czerwony kolor na mapie anomalii sum opadów, co oznacza, że październik 2011 roku byÅ‚ grzybowo dziadowski. Grzybów byÅ‚o bardzo maÅ‚o, a do tego przyszÅ‚y liczne i dosyć duże przymrozki, które ucięły “Å‚eb” sezonowi grzybowemu, koÅ„czÄ…c go nadzwyczaj wczeÅ›nie. ZresztÄ… wrzesieÅ„ też siÄ™ nie popisaÅ‚, ale byÅ‚ i tak lepszy. Za to w 2012 roku październik byÅ‚ bardzo udany grzybowo, po kiepskim wrzeÅ›niu. Wprawdzie na poczÄ…tku wrzeÅ›nia miaÅ‚ miejsce krótki (okoÅ‚o tygodnia) wysyp grzybów w niektórych regionach (w tym na Wzgórzach Twardogórskich), ale później przyszÅ‚y trzy, prawie bezgrzybne tygodnie (na obiad szÅ‚o nazbierać). Październik 2012 roku byÅ‚ miejscami wyÅ›mienity grzybowo. WystarczajÄ…ce sumy opadów i ciepÅ‚a aura, poÅ‚Ä…czona z babim latem daÅ‚y wspaniaÅ‚y rezultat. Pod koniec miesiÄ…ca (dokÅ‚adnie 27 października), nad Dolny ÅšlÄ…sk przyszedÅ‚ pierwszy atak zimy i szybko zakoÅ„czyÅ‚ październikowy wysyp. W innych regionach kraju, gdzie aura okazaÅ‚Ä… siÄ™ Å‚askawsza, dobre grzybobrania trwaÅ‚y nawet do trzeciego tygodnia listopada.

2013_10_precipit_anomaly 2014_10_precipit_anomaly

Październik 2013 roku przyniósÅ‚ silne ochÅ‚odzenie, poÅ‚Ä…czone z przymrozkami. W miÄ™dzy czasie trwaÅ‚ wspaniaÅ‚y, wrzeÅ›niowy wysyp, dziÄ™ki stosunkowo chÅ‚odnej (ale nie zimnej) i przede wszystkim wilgotnej pogodzie. Grzybiarze obawiali siÄ™, że kilka dni lodowatych nocy, storpeduje wysyp. Tak siÄ™ na szczęście nie staÅ‚o i po szybkim przyjÅ›ciu ocieplenia, grzyby dalej sypaÅ‚y siÄ™ obficie. Chociaż październik okazaÅ‚ siÄ™ ostatecznie bardzo suchym miesiÄ…cem, to wystarczajÄ…ce opady wrzeÅ›niowe, pozwoliÅ‚y grzybom bardzo dobrze rosnąć przez wiÄ™kszÄ… część października. MiesiÄ…c można uznać, jak i caÅ‚y sezon za bardzo udany. 2014 rok przyniósÅ‚ pierwsze, silne symptomy suszy na północnym-wschodzie kraju. Tam o grzybach praktycznie można byÅ‚o pomarzyć. Dolny ÅšlÄ…sk, obfitszy w opady, odnotowaÅ‚ caÅ‚kiem przyzwoity, październikowy wysyp grzybów. Dużą niedogodnoÅ›ciÄ… byÅ‚o spore zaczerwienie (zarobaczywienie) grzybów. Nawet klasyczne, jesienne podgrzybki, tzw. “czarne Å‚ebki”, sÅ‚ynÄ…ce ze zdrowia, masowo byÅ‚y atakowane przez robale. Wysyp byÅ‚ jednak na tyle intensywny, że spokojnie, po selekcji, można byÅ‚o nazbierać zdrowych grzybów.

2015_10_precipit_anomalycimg2476

ZeszÅ‚y rok to już wszyscy doskonale pamiÄ™tajÄ…. Po bardzo sÅ‚abym grzybowo wrzeÅ›niu (poza “szaleÅ„stwem” grzybiarzy z Pomorza), zwiÄ…zanym z suszÄ…, październik przyniósÅ‚ najwiÄ™cej opadów na wschodzie i w centrum Polski. Tam też byÅ‚o najlepiej z grzybami. Na Dolnym ÅšlÄ…sku zaczęło porzÄ…dnie padać dopiero w poÅ‚owie miesiÄ…ca. Grzyby – owszem, pokazaÅ‚y siÄ™ – ale do masowego wysypu byÅ‚a bardzo daleka droga i ostatecznie go nie byÅ‚o. W tych moich rozważaniach – o czym czÄ™sto przypominam – lokalnie mogÅ‚o być w danym październiku znacznie lepiej lub gorzej z grzybami. Å»eby szczegółowo opisać każdy region pod wzglÄ™dem grzybnoÅ›ci to artykuÅ‚ byÅ‚by książkÄ…. ;)) Staram siÄ™ raczej opisywać tylko przeważajÄ…ce, ogólno-krajowe tendencje grzybowe w danym październiku.

cimg2513 cimg2535

Oferta Matki Natury w październiku, zakÅ‚adajÄ…c normalny przebieg wysypu grzybów we wrzeÅ›niu to przede wszystkim kontynuacja grzybowego asortymentu, zbieranego we wrzeÅ›niu, z tendencjÄ… do systematycznego zmniejszania siÄ™ iloÅ›ci niektórych gatunków, np. prawdziwków lub koźlarzy. W ich miejsce wchodzÄ… za to gatunki późnojesienne, np. opieÅ„ki, gÄ…ski zielonki, gÄ…ski nieksztaÅ‚tne, ziemistoblaszkowe, sarniaki, boczniaki. Pod koniec października można znaleźć już wodnichy późne, a nawet grzyby typowo zimowe, np. pÅ‚omiennicÄ™ zimowÄ…, która jest wybornym i wciąż niedocenianym gatunkiem. Wynika to przede wszystkim z pory roku w której roÅ›nie. Jest nawet takie lokalne powiedzenie: “Kiedy późnÄ… jesieniÄ… ostatni grzybiarze las opuszczajÄ…, pÅ‚omiennice siÄ™ wykluwajÄ…”. ;)).

cimg2537 cimg2558

Analizując minione październiki, warto na pewno wspomnieć październik z 2008 roku. Wrzesień był wtedy słaby grzybowo i cała nadzieja na jesienny wysyp grzybów pozostawała w październiku. Z jego początkiem wreszcie solidnie popadało i w połowie miesiąca nastąpił bardzo dobry wysyp grzybów. Z moich notatek wyczytałem, że najwięcej zbierałem wtedy podgrzybków i koźlarzy pomarańczowożółtych, przy czym podgrzybków było zatrzęsienie. Ten super wysyp trwał 2 tygodnie. Z początkiem listopada w lesie można było znaleźć niedobitki i pozostałości po wysypie.

cimg2582 cimg2595

SiÄ™gajÄ…c pamiÄ™ciÄ… jeszcze wczeÅ›niej – do 2002 roku, warto też kilka zdaÅ„ napisać na temat tamtego października. Apetyty na super sezon urosÅ‚y po niezwykle tucznym i fenomenalnym wrzeÅ›niu 2001 roku. ByÅ‚ to jeden z najlepszych wrzeÅ›ni, jaki doÅ›wiadczyÅ‚em w grzybiarskiej karierze. Tak skumulowany wysyp grzybów, zdarza siÄ™ raz na kilka lat. Niestety, rok 2002 nie rozpieszczaÅ‚ grzybiarzy w miesiÄ…cu wrzeÅ›niu. Powód? Zazwyczaj ten sam – sucho. Zaczęło padać po poÅ‚owie wrzeÅ›nia. Grzybiarze liczyli na powtórkÄ™ z “rozrywki”, czyli wysyp wszystkiego, co możliwe, tak, jak w 2001 roku we wrzeÅ›niu, tyle, że tym razem w październiku. Las ponownie pokazaÅ‚, że oczekiwania ludzi ma w korzeniach… Albo w koronie drzew. ;))

cimg2610 cimg2619

Sprawy grzybowe, potoczyÅ‚y siÄ™, najogólniej mówiÄ…c – podgrzybkowo. Innych gatunków grzybów nie byÅ‚o za wiele, miejscami to nawet o skÄ…pstwie w ofercie można byÅ‚o mówić, za to podgrzybków byÅ‚o full. PamiÄ™tam wtedy sÅ‚ynne wyprawy z jeszcze żyjÄ…cÄ… paczkÄ… wrocÅ‚awskich, starych grzybiarzy w Bory DolnoÅ›lÄ…skie. Co to byÅ‚y za czasy. PociÄ…g o godz. 4:40 z WrocÅ‚awia, godzinka jazdy do Legnicy i gra w karty w 66 lub tysiÄ…ca. OczywiÅ›cie byliÅ›my skupieni na grze, a tematy leÅ›no-grzybowe, przewijaÅ‚y siÄ™ non stop. Czasami nawet konduktor nie sprawdzaÅ‚ nam biletów, widzÄ…c i sÅ‚yszÄ…c stopieÅ„ naszego “nawiedzenia”. ;)) Później przesiadka z pociÄ…gu na pociÄ…g w kierunku Å»agania i ponownie godzinka jazdy do Wierzbowej ÅšlÄ…skiej, Studzianki lub Leszna Górnego. ByliÅ›my równo ze Å›witem w lesie, a tam, podgrzybkowe szaleÅ„stwo.

suma-opadow-01-02-pazdziernika-2016-roku suma-opadow-02-03-pazdziernika-2016-roku

Hej! RozpÄ™dzam siÄ™ za bardzo. ;)) Ok. Historii wystarczy. Teraz mamy październik 2016 roku, który raczy nas potężnym ochÅ‚odzeniem i wspaniaÅ‚ymi sumami opadów (poza poÅ‚udniem kraju, gdzie opady już przegięły). WÅ‚aÅ›ciwie to już w znacznej wiÄ™kszoÅ›ci kraju, spadÅ‚o na tyle dużo deszczu, że wystarczy to na październikowy wysyp grzybów i odkucie siÄ™ po wrzeÅ›niowej klÄ™sce. NajsÅ‚abiej z opadami jest nadal w północnej części kraju. Pozostaje jeden problem, a wÅ‚aÅ›ciwie parametr. Temperatura. Zachowuje siÄ™ tak, jakby “wpadÅ‚a” na Å›lizgawkÄ™. Ostro zjechaÅ‚a w dół i powoduje duże obawy wÅ›ród grzybiarzy. Wiadomo – jak jest za zimno, grzyby przyhamowujÄ… wzrost, a jak jest zbyt mroźno, to może wszystko wziąć w Å‚eb.

suma-opadow-03-04-pazdziernika-2016-roku suma-opadow-04-05-pazdziernika-2016-roku

Pogoda popadÅ‚a ze skrajnoÅ›ci w skrajność. W górach sypnęło Å›niegiem, temperatury zrobiÅ‚y siÄ™ późno-listopadowe zamiast wczesno-październikowe. Do tego wieje i leje. Czy mamy zatem szansÄ™ na wysyp grzybów? OczywiÅ›cie, że tak. Temat trzeba jednak rozwinąć. Z prognoz pogody wynika, że na obszarach nizinnych – poza kilkoma zimnymi dniami, nie powinny siÄ™ zdarzyć jakieÅ› wiÄ™ksze przymrozki. To zasÅ‚uga silnego napierania frontów i niżów, które nie pozwalajÄ… na mocne spadki temperatury w nocy, dziÄ™ki zachmurzeniu. To dobra wiadomość. Gorzej bÄ™dzie w terenach podgórskich i górskich, gdzie Å›nieg może przemrozić Å›ciółkÄ™, co przeÅ‚oży siÄ™ na brak wysypu. Ale o tym ostatecznie zadecyduje natura.

cimg3837 cimg3838

Wspaniałą wiadomością jest to, że na Dolnym Śląsku mamy coraz więcej informacji o pojawiających się podgrzybkach, maślakach, kaniach, koźlarzach i prawdziwkach. To jest po części pokłosie opadów z połowy września, wspomaganych obecnymi. Tak naprawdę największy efekt grzybowy powinien mieć miejsce w połowie miesiąca. Jest szansa na to, że za kilka dni zrobi się znacznie przyjemniej, cieplej. Kiedy wilgotność jest wystarczająca, do szczęścia potrzeba tylko ciepła. Jeżeli ten scenariusz się ziści, to mamy szansę na udany grzybowo październik.

cimg3845 cimg3850

Obecnie nad Dolny Śląsk wchodzi kolejna, solidna strefa opadów, która będzie nad nami przez kilka dobrych godzin. Pozostaje mieć wielką nadzieję, że doczekamy się tak upragnionego, porządnego wysypu grzybów, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w innych województwach. Najbliższy weekend to obowiązkowa wizyta w lesie i ocena sytuacji w realu. Jeżeli wybierasz się do lasu, pamiętaj o tym, żeby się ciepło ubrać. Oczywiście termos z gorącą herbatą i kawą oraz gumowce to także niezbędne elementy wyposażenia. Pogoda na weekend zapowiada się chłodna i mokra, ale to nic w porównaniu z adrenaliną, która skoczy na widok grzybowej młodzieży. ;))

Mapy z sumami opadów i anomaliami sum opadów: IMGW

cimg3875 cimg3883

cimg2644

cimg3886 cimg3912

cimg3957 cimg3980

cimg4045 cimg4052

cimg4061 cimg4120

cimg4125 cimg4179

cimg4232 cimg4269

cimg4332 cimg4390

cimg4874 cimg5019

cimg5094 cimg5277 cimg5439 cimg5449 cimg5455 cimg5462 cimg5579 cimg6615 dsc_0583

Podziel siÄ™ na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //05 paź 2016

    Darz Grzyb Paweł:)
    Oby Twoje prognozy sie sprawdziły bo o ile na Pomorzu dalej jest grzybowa mizeria i pustynia to z Dolnego Śląska dochodzą mnie coraz bardziej optymistyczne wiadomości:) No i zachmurzenie przychamowało przymrozki (na szczęście bo by mi fasolkę licho wzięło na R.O.D.O.S. nie mówiąc już o grzybach)
    Serdecznie pozdrawiam

    • PaweÅ‚ Lenart //07 paź 2016

      Darz Grzyb Wojtek! 😉 Opadów już mamy wystarczającą ilość. Teraz tylko cieplejszych nocy potrzeba i może nastąpić grzybowy bum. Wieści z terenu są coraz pomyślniejsze, a że nadchodzi sobota, to koniecznie należy sprawdzić stan grzybności w lasach. Pozdrawiam i do zobaczenia w lesie. 😉

  • wojek //05 paź 2016

    Errata!
    Miało być przyhamowało!