facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 mar, 2016
- brak komentarzy
Najciekawsze, astronomiczne, wiosenne wydarzenia.

Kiedy zbliża się koniec zimy, a rozpoczyna wiosna, na naszym niebie dzieje się naprawdę mnóstwo, co powinno zwrócić uwagę każdego. Oto pięć (szóstym jest dziesiejszy przelot asteroidy) najciekawszych wydarzeń astronomicznych, do jakich dojdzie w ciągu najbliższych trzech miesięcy (plus dodatkowe dla tych, którzy lubią wyzwania).

zacmienie-Slonca-obraczkowe

Całkowite zaćmienie Słońca

Nocą z 8/9 marca na Pacyfiku (tutaj będzie już dzień) dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Cień Księżyca będzie skupiona na cienkim skrawku Ziemi, począwszy od południowo-wschodniej Azji i przejdzie przez niemal cały Oceanu Spokojny w ciągu 3,5 godzin. W postaci częściowej zjawisko będzie można zobaczyć m.in. na Hawajach i Alasce i w zachodniej części Jukon.

0003VKKGHH3YK0AF-C122

Księżyce przechodzą przez tarczę Jowisza

Miłośnicy astronomii, zapewne pamiętają, jak teleskop Hubble’a uchwycił potrójny cień rzucany na powierzchnię Jowisza przez jego trzy księżyce w 2015. Nocą z 14 na 15 marca przez tarczę tego Gazowego Olbrzyma przejdą Io i Europa. Zdarzenie rozpocznie się około w dn. 15 marca o godz. 03:45 czasu polskiego.

shootingstars_Fotor-770x400

Deszcz meteorów z roju Lirydów


Nocą z 22 na 23 kwietnia obserwatorzy będą mieli okazję podziwiać spadające gwiazdy z roju Lirydów. Niestety, ten deszcz meteorów nie jest jednym z najbardziej aktywnych w ciągu roku, gdyż w szczytowym momencie dostarcza jedynie 15-20 spadających gwiazd na godzinę. Jednakże niektóre z nich potrafią utworzyć na niebie przepiękne kule ognia.

meteory_ms24

Deszcz meteorów z roju Eta Akwarydów


Każdego roku Ziemia przechodzi przez podwójny szlak pyłu pozostawionego przez kometę Halley’a. W okolicach 5 maja będziemy mieli okazję podziwiać aktywny deszcz meteorów z roju Eta Akwarydów. Chociaż astronomowie nie spodziewają się szczególnie intensywnego pokazu w tym roku, w ciągu godziny będziemy mieli okazję podziwiać do 40 spadających gwiazd. Dodatkowo w obserwacjach nie będzie przeszkadzał księżyc, który zacznie zbliżać się do nowiu.

07306

Tranzyt Merkurego


9 maja czeka nas kolejne wyjątkowo ciekawe wydarzenie astronomiczne – tranzyt Merkurego. Począwszy o godzinie 12:12 czasu polskiego, kończąc o 19:42 Ziemia ustawi się tak do Merkurego, że będziemy mieć okazję podziwiać przejście pierwszej planety US bezpośrednio przez tarczę naszej gwiazdy. Szczególnie dobrze zjawisko będzie widoczne w Azji, wschodniej Afryce, Australii i zachodzie Ameryki Północnej. Astronomowie ostrzegają, by nie patrzeć w tym dniu na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu – do obserwacji należy użyć specjalnych teleskopów z filtrem.

Na pewno warto zwrócić uwagę na te wydarzenia. ;))

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.