facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 mar, 2018
- brak komentarzy
Nadal zimno, szczególnie na wschodzie kraju. Szansa na większe ocieplenie dopiero na weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.03.2018r. – 25.03.2018r.

ZIMNICA. Tak jednym słowem można określić przewrót pogodowy, który rozpoczął się od piątku. Wiosna astronomiczna już za kilkadziesiąt godzin a tymczasem na Dolnym Śląsku mamy największą ilość śniegu, licząc od początku meteorologicznej zimy, tj. od 1. grudnia 2017 roku… I chociaż mróz jest mniejszy niż podczas fali mrozów z przełomu lutego/marca, to dzięki “przyjemnie” przeszywającemu “wiaterkowi” odczucie jest jak przy -20 stopniach C.

Dzisiaj na własnej skórze doświadczyłem ekstremalnych warunków, jakie przyniósł nam wiosenny atak zimy. Na Wzgórzach Twardogórskich, 60-70 km od Wrocławia, zimowe wietrzysko złowrogo chłostało mnie po twarzy, jakby próbując przemówić mi do głowy: “po co w takich warunkach się włóczysz po lasach wariacie”. ;)) Leśny bzik po raz kolejny wziął górę, a że wietrzysko chciało mnie za wszelką cenę wygonić z lasu to nagrałem jego szaleństwo na filmiku. Polecam odsłuchać z nagłośnieniem aby zwiększyć odczucie lodowej chłosty. ;))

https://drive.google.com/drive/folders/14TXGoVlGitYYy9gF_B4tjrwC9CiDfR9L

Dla pocieszenia – w wielu miejscach w Europie jest jeszcze “przyjemniej”. Ostatniej nocy aż -35 stopni C było w Norwegii oraz w północnej części Rosji. Potężny wyż, którego centrum znajduje się aktualnie nad Morzem Norweskim, sprowadza falę zimnego powietrza poprzez kraje Nadbałtyckie, naszych wschodnich sąsiadów do Polski i wędruje dalej na zachód, nad Wyspy Brytyjskie. Na tym obszarze średnio jest od 5 do 15 stopni zimniej niż powinno być o tej porze roku.

Holenderskie służby meteorologiczne donoszą, że tak zimnego 17 marca w tym kraju nie było, odkąd rozpoczęły się pomiary meteorologiczne. Najniższe maksymalne temperatury zostały zarejestrowane w prowincjach Flevoland, Gelderland i Overijssel. Przy stacji pogodowej Hupsel w obszarze Achterhoek, maksymalna temperatura w ciągu dnia wyniosła wczoraj -0.7°C. Z powodu silnego, północno-wschodniego wiatru odczuwalna była jeszcze niższa i oscylowała w granicach -10 stopni C.

Jak podaje portal METEOPROGNOZA.PL: “Jeszcze tydzień temu lokalnie można było zażywać kąpieli słonecznych chodząc spokojnie bez kurtki. Dzisiaj rano temperatura spadła w sporej części kraju poniżej -10*C! Prezentujemy warunki pogodowe w Polsce dziś o godz. 6.00 oraz mapę Europy z poranka. Widać dokładnie jaki jest zasięg jęzora chłodu nad Europą”. ( źródło: https://ems.meteoprognoza.pl/2018/03/18/mrozny-poranek-w-ii-polowie-marca/ )

Pozostaje pytanie. Czy to już definitywny koniec zimy, czy jeszcze nas trochę potarmosi? Niestety odpowiedź – na podstawie prognoz – skłania się ku tej pesymistycznej odpowiedzi. W nadchodzącym tygodniu wciąż nie poczujemy powiewu ciepłej wiosny, jak chociażby w poprzedni weekend. Możne ostrożnie przypuszczać, że tydzień temu mieliśmy chyba największe ciepło dla tegorocznego marca. Wprawdzie przyszły weekend powinien być znacznie cieplejszy niż mijający, ale zimniejszy od tego sprzed tygodnia. A wstępne prognozy na Święta też nie pozwalają szykować fajerwerków.

Poniedziałek, 19 marca 2018
W nowym tygodniu, po bardzo mroźnym poranku, należy spodziewać się opadów śniegu na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, częściowo Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich. Tam przeważać będzie zachmurzenie całkowite i ujemne wartości na termometrach przez całą dobę. Słupki rtęci wskażą maksymalnie -5/-3 stopnie C. Na pozostałym obszarze słonecznie, na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu wręcz bezchmurnie. Słońce podniesie temperaturę i w najcieplejszym momencie dnia będzie około 1-2 stopni C w centrum i na północnym wschodzie do 3-4 stopni C na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na północy słaby, nad resztą kraju umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

Wtorek, 20 marca 2018
We wtorek przywitamy astronomiczną wiosnę w zimowych klimatach… O poranku oczywiście mróz i to tęgi jak na marzec; na południu oraz w centrum będzie nawet -12/-9 stopni C, nad resztą kraju -7/-5 stopni C. W ciągu dnia od -3/-1 stopnia C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 3-5 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie. Przelotne opady śniegu wystąpią na południowym wschodzie. Kolejna strefa opadów śniegu związana z chłodnym frontem atmosferycznym zaznaczy się na Pomorzu i krańcach zachodnich. Poza tym wciąż słonecznie. Wiatr ponownie zacznie wiać z północy.

Środa, 21 marca 2018
Zima nic sobie nie będzie robić z tego, że jej pora i dominacja już się skończyły. Dostaniemy kolejną dawkę arktycznego powietrza, do tego w wielu regionach wschodniej, południowej i środkowej Polski przelotnie poprószy śnieg. Rano wciąż z mrozem, na południowym wschodzie poniżej -10 stopni C, nad resztą kraju od -7 do -4 stopni C. W ciągu dnia od -1/0 stopni C w Małopolsce i Podkarpaciu, 1-2 stopnie C na Mazowszu, w centrum i północnym wschodzie do 4-5 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, z północy i północnego-zachodu, ponownie zwiększy odczucie zimna.

Czwartek, 22 marca 2018
Poranki wciąż z ujemnymi wartościami na termometrach. Najmniejszy mróz będzie na północy i zachodzie, do -3/-1 stopni C, a na południu i wschodzie od -12 do -8 stopni C. W ciągu dnia maksymalnie od 3 do 5 stopni C, a na południowym wschodzie około zera. W północnych regionach naszego kraju możliwe są opady śniegu, a nad resztą Polski powinno być pogodnie i sucho.

Piątek, 23 marca 2018
W piątek przeważać będzie pogodna aura z dużą ilością słonecznych chwil. Poranek nadal na minusach, ponownie najzimniej będzie we wschodniej połowie kraju. W dzień maksymalnie od 2-3 stopni C na wschodzie, 4-6 stopni C w głębi kraju do 8 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej. Lokalnie na zachodzie i Pomorzu chmur może być więcej i możliwe są słabe opady deszczu. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków północnych.

Weekend, 24-25 marca 2018
Koniec tygodnia zapowiada się pod znakiem wyżowej pogody. Dzięki coraz większej operacji słonecznej w najcieplejszym momencie doby będzie wszędzie powyżej zera; średnio od 3-5 stopni C na wschodzie do 8-10 stopni C na zachodzie i wybrzeżu. Jednak zaraz po zachodzie Słońca temperatura będzie szybko spadać, więc noce i poranki na przeważającym obszarze przyniosą ujemne wartości na termometrach, ale już nie powinno być mniej niż -7/-5 stopni C na wschodzie i południu. Według wstępnych prognoz od 28 marca czeka nas kolejne ochłodzenie i ponownie może mocniej sypnąć śniegiem. Wielkanoc też ma upłynąć pod znakiem zimnej pogody. A może wreszcie, pogoda pozytywnie nas zaskoczy? Najwyższy czas! ;)) 

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

OPTYCZNIE W NIEBO 19.03.2018r. – 25.03.2018r.

20.03.2018r. – godz. 17:16 – początek astronomicznej wiosny,

24.03.2018r. – godz. 16:35 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.