facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 gru, 2019
- 2 komentarze
Lipa szerokolistna z Łosiowa. Łoś ukryty w drzewie.

Lipa szerokolistna z Łosiowa.

Łoś ukryty w drzewie.

Łosiów to wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski. Północno-zachodnia część wsi wznosi się na jednym z dwóch najwyższych na Ziemi Brzeskiej wzgórzu o wysokości około 181 m n.p.m. (Wał Łosiowsko-Michałowski). Jest to największa wieś powiatu brzeskiego. Znajduje się w niej niewielki, ale cenny pod względem dendrologicznym park oraz piękny pałac – zabytek z przełomu XIX i XX wieku.

W parku rośnie wiele ciekawych drzew, wśród których, kilkanaście uhonorowano statusem pomników przyrody. Według tablicy informacyjnej, odnajdziemy tu m.in. miłorząb trójklapowy (‘Ginko triloba’)?, który nie został przez nas odnaleziony. Trzeba przyznać, że ktoś tu wykazał się dobrym poczuciem humoru. ;)) Pomnikowe drzewa w parku zostały opisane na blogu Marka Łuszczyńskiego ( http://www.pomniki-przyrody.pl/?p=11240 ).

Ja postanowiłem opisać i pokazać pomnikową lipę szerokolistną, która odznacza się bardzo osobliwym wyglądem. Jest ona otoczona drewnianym płotkiem (większość pomnikowych drzew w parku tak wyróżniono), a na ustawionej obok tablicy informacyjnej, można dowiedzieć się czegoś więcej o tej lipie.

Tablica datowana jest na 2013 rok i według informacji na niej zamieszczonych, lipa miała wtedy 242 lata, a jej obwód pierśnicowy pnia na wysokości 1 metra od podstawy wynosił 540 cm. Natomiast według informacji zawartych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyLipa_szerokol._Park_w_Łosiowie ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 543 cm, przy wysokości 25 metrów.

Czyli obecnie, drzewo ma prawie 250 lat. Na pniu widać charakterystyczne zgrubienia i narośle, dodające uroku i malowniczości sędziwemu drzewu. Jednak to nie tylko malowniczy pień, wiek i spory obwód pnia świadczą o największej atrakcyjności i niezwykłości tej lipy.

Jest nim bardzo charakterystyczny, nisko osadzony konar (na wysokości ok. 3,5 – 4m), który wyglądem przypomina… głowę łosia. Wprawdzie poroże “dendro-łosia” jest wątłe i niezbyt okazałe, za to nozdrza są szerokie i mocno zdrewniałe… ;)) Tym samym, Łosiów łosiem w lipie stoi.

Głowa łosia jest łukowato wygięta, natomiast konar, który ją tworzy – masywny i dość okazały. Tylko kopyt zabrakło i łoś musiał przytwierdzić się do pnia lipy. Po raz kolejny drzewa zaskoczyły mnie swoją pomysłowością i finezją.

Dlaczego łoś ukrył się w lipie szerokolistnej? Teza numer jeden. Miejscowość nazywa się Łosiów, to musi być łoś. Teza numer dwa. Lipa szerokolistna to potężne i długowieczne drzewo, natomiast łoś to olbrzym wśród ssaków europejskich. Olbrzym z olbrzymem za pan brat. Zatem wszystko gra.

 

Teza numer trzy. Zarówno lipa, jak i łoś to symbole piękna, dostojeństwa i wolności. Lipa to drzewo opiekuńcze. Łoś to odwaga, potęga, ale też gracja i zwinność (łosie doskonale pływają i potrafią biec z prędkością 60 km/h).

Korona lipy z łosiem jest niezbyt szeroka i zbudowana z kilku masywnych konarów, z których wyrastają liczne gałęzie. Na drzewie zakotwiczyła się jemioła w dosyć dużej ilości. Obecnie widać w niej co najmniej kilkanaście gniazd tego półpasożyta.

Lipa ta jest kolejnym, wspaniałym i bardzo ciekawym okazem dendroflory, który mogłem obejrzeć dzięki wspólnej wyprawy z Markiem. Takie perełki dendrologiczne są warte opisywania w odrębnych artykułach, aby promować i pokazywać piękno oraz różnorodność naszych rodzimych drzew. 

PODSUMOWANIE

1) W Łosiowie (woj. opolskie), w niewielkim parku, zgromadzono kolekcję różnych gatunków drzew, zarówno rodzimych, jak i obcego pochodzenia. Kilkanaście z nich uhonorowano statusem pomnika przyrody. Odnajdziemy tu m.in. pomnikowe cisy, trójpniową magnolię drzewiastą, orzecha czarnego czy kłęka kanadyjskiego.

2) Jedną z największych osobliwości dendrologicznych parku jest też lipa szerokolistna o obwodzie pierśnicowym pnia wynoszącym 540 cm, wysokości 25 merów i wieku prawie 250 lat. Jeden z dolnych konarów urodziwej lipy, w znacznym stopniu przypomina głowę łosia.

3) Czyli Łosiów łosiem w lipie szerokolistnej stoi. Jeden z dendrologicznych mocarzy naszych rodzimych gatunków liściastych w symbiozie z łosiem – mocarzem wśród ssaków europejskich. Mocarność tego towarzystwa, dodatkowo podkreśla jeszcze sama miejscowość. W końcu Łosiów to największa wieś powiatu brzeskiego (gm. Lewin Brzeski, woj. opolskie). ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //04 sty 2020

    Witajcie Towarzyszu
    Łoś w Łosiowie to by nawet grało ale łoś w lipie przyznacie chyba, że to brzmi jakoś dziwnie. A ponadto uważajcie na lipy. Wiecie Towarzyszu, że my tutaj bardzo lubimy miodek lipowy i z lip łosi robić się nie godzi:)
    Serdecznie pozdrawiam
    Darz Grzyb Przyjacielu:)

    • Paweł Lenart //06 sty 2020

      Niektórzy doszukali się w tej lipie bardziej renifera niż łosia. Coś w tym jest. A miodkiem lipa obdaruje. Pod warunkiem, że pszczółki do niej przylecą. 😉