facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 gru, 2018
- brak komentarzy
Jutro czeka nas najaktywniejszy szczyt meteorów w tym roku.

W mijającym roku mieliśmy kilka, spektakularnych wydarzeń astronomicznych. Jednym z nich było lipcowe zaćmienie Księżyca i największa od lat opozycja Marsa względem Ziemi.  Natomiast już jutro, w czwartkową noc, setki meteorów przetną niebo. Cyklicznie, tuż przed połową grudnia z 13/14, “deszcz” Geminidów osiągnie swój szczyt i będziemy mogli zaobserwować nawet 120 “spadających gwiazd” na godzinę.

Geminidy są zwykle najaktywniejszym rojem meteorów w ciągu roku, ale często obserwację “spadających gwiazd” utrudnia pogoda, przede wszystkim zachmurzenie. W tym roku, prognozy pogody, niestety nie dają podstaw do optymizmu i zaplanowania obserwacji podniebnego spektaklu. Jeżeli jednak trafią się przejaśnienia, które w prognozach pogody też widnieją, wówczas możemy liczyć na widok do 120 meteorów w ciągu godziny.

Geminidy możemy zaobserwować już od 4. grudnia, ale ich szczyt aktywności przypadnie między czwartkowym wieczorem a piątkowym porankiem. Należy pamiętać, że nawet jeżeli pogoda pokrzyżuje nam jutrzejsze plany obserwacyjne, możemy liczyć na niewiele mniejszą ilość “spadających gwiazd” jeszcze kilka dni po najwyższej aktywności. Oprócz tego, że Geminidy są najaktywniejszymi meteorami w roku, to jeszcze w przeciwieństwie do większości innych rojów są widoczne przez całą noc.

Aby móc obserwować nadchodzący szczyt meteorów, powinniśmy przede wszystkim oddalić się od światła miast, które wytwarzają sztuczną łunę, a tym samym rozjaśniają niebo. Radiant Geminidów znajduje się w Kastorze w gwiazdozbiorze Bliźniąt, który osiąga wysokość 70 stopni około godziny 02:00 czasu polskiego. Jednak te meteory są w rzeczywistości widoczne we wszystkich rejonach nieba, więc nie należy kierować swojego wzroku na sam radiant.

Ciałem niebieskim, dzięki któremu możemy podziwiać Geminidy jest tzw. “3200 Phaethon” – hybryda komet/asteroid, która okrąża Słońce co 550 dni. Ten obiekt wyrzuca świeżą porcję gruzu co drugi rok. Dzięki temu deszcz Geminidów jest bardzo spójny. Niektórzy wręcz twierdzą, że aktywność roju zwiększa się. W 2017 roku obserwowano bowiem z terenów USA nawet 160 “spadających gwiazd” na godzinę.

W przyszłym roku, obserwację szczytu Geminidów znacznie utrudni Księżyc ponieważ maksimum “spadających gwiazd” zbiegnie się pełnią. Idealne warunki do obserwacji wystąpią za dwa lata.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.