facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 cze, 2022
- brak komentarzy
Głosowanie na Drzewo Roku 2022 rozpoczęte! Uprzejmie proszę o głosy na dąb szypułkowy “Fabrykant” z Łodzi.

Głosowanie na Drzewo Roku 2022 rozpoczęte!

Uprzejmie proszę o głosy na dąb szypułkowy “Fabrykant” z Łodzi.

Fot. Klub Gaja

Po niezwykle emocjonującym konkursie na Polskie Drzewo Roku 2021, w którym wygrał dąb szypułkowy “Dunin”, a także jego zwycięstwie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022, przyszedł czas na 12. edycję krajowego konkursu. W finale znalazło się 16 drzew, wśród których jest dąb szypułkowy “Fabrykant” o niebywale oryginalnym pokroju. To na niego oddałem swój głos i proszę o to samo wszystkich zainteresowanych konkursem, którzy wahają się przy wyborze swojego faworyta.

LINK DO GŁOSOWANIA: https://www.drzeworoku.pl/?tree=4#section-7

Fot. Jakub Giacomo

Fabrykant, nazywany również Jagoszem rośnie w łódzkim parku im. ks. bp. Michała Klepacza. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Jego potężne i długie konary odchodzą prawie prostopadle od pnia głównego, rozpościerając się poziomo na wysokości około 1,5 m. Obwód dębu przekracza 450 cm. Okaz rośnie w centralnej części parku, w którym są także 23 inne pomnikowe drzewa. Dąb jest chroniony od 1990 roku, a obowiązującą podstawę prawną stanowi uchwała Rady Miejskiej w Łodzi z 2015 roku.

Fot. Klub Gaja

Dąb nie był badany metodami dendrochronologicznymi, jego wiek ocenia się szacunkowo na 150–200 lat. Na podstawie archiwalnych pomiarów drzewa można domniemywać, że ma około 165 lat. Jest to prawdopodobne, ponieważ ogród Richterów powstawał w II połowie XIX wieku, a dąb mógł zostać zasadzony, jako jedno z pierwszych drzew na tym terenie. Nie jest wykluczone, że Fabrykant jest starszy i wyrósł samoistnie.

Fot. Klub Gaja

Podwójne nazewnictwo drzewa odnosi się do przemysłowej historii Łodzi, a także ma upamiętniać wybitnego animatora kultury łódzkiej. Pierwszą nazwę (Fabrykant) zaproponował biolog, profesor Jan Teofil Siciński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Natomiast druga nazwa – Jagosz, był to ukłon w stronę Mieczysława Jagoszewskiego, dziennikarza Ekspresu Ilustrowanego oraz Dziennika Łódzkiego, będącego propagatorem turystyki i krajoznawstwa na ziemi łódzkiej oraz współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Fabrykant został zgłoszony przez Przemysława Bartosa – autora ciekawego i pożytecznego bloga Przyroda dla Sosnowca ( https://przyrodadlasosnowca.wordpress.com/ ). Chociaż w finale nie ma słabych kandydatów – wszystkie drzewa są piękne, cenne i wyjątkowe z osobliwymi historiami, to Fabrykant jest dla mnie tym okazem, który najbardziej reprezentuje niezwykłą różnorodność rodzimej dendroflory wśród finalistów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.