facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 kwi, 2020
- 4 komentarze
Dąb szypułkowy przy rondzie na ul. Czekoladowej. Stary przyjaciel na okrągło.

Dąb szypułkowy przy rondzie na ul. Czekoladowej. Stary przyjaciel na okrągło.

Pozostaję w dzielnicach południowych Wrocławia. Poza urokliwym Parkiem Klecińskim z pięknymi drzewami, warto podejść też wzdłuż ulicy Wałbrzyskiej w okolice pobliskiego ronda, do którego przylegają ulice: Wałbrzyska, Czekoladowa, Zabrodzka i Karmelkowa, i które znajduje się zaledwie w odległości 10 minut spokojnego spaceru od Mostu Klecińskiego.

W jego pobliżu na pasie zieleni ulicy Czekoladowej rośnie dość okazały dąb szypułkowy, którego mój dobry znajomy Krzysiek nawał starym przyjacielem, ponieważ od wielu lat przejeżdża w jego pobliżu i zawsze pozdrawia to drzewo, którego otoczyła rozbudowa dróg i cywilizacja.

Kiedy rozmawialiśmy o drzewach Wrocławia, zaskoczyłem Go, że znam dobrze Jego przyjaciela i mam w planie napisać o nim artykuł na blogu. Drzewo to jest też doskonale znane świetnym, wrocławskim grzybiarzom Andrzejowi i Sylwii, z którym wiele razy przejeżdżałem obok rondowego dębu.

Rondo, jak rondo. W kółko jeżdżą tu samochody. Na okrągło. Stary, dębowy przyjaciel, który w młodości był pod opieką żyznej gleby ze składnikami odżywczymi i solidnym dotlenieniem, obecnie musi się zadowolić jedynie marną pozostałością dawnej świetności tego miejsca.

Osłabienie, pewne zmęczenie i zaskoczenia drzewa, spowodowane gwałtownym przeobrażeniem tego terenu przez człowieka wykorzystał grzyb, który dobrał się staremu przyjacielowi do części odziomkowej pnia i który będzie mu teraz ciągle dokuczał.

OBWÓD PIERŚNICOWY

Pień jest łatwy do pomiaru, a jego obwód pierśnicowy wynosi 445 cm. To już dość dużo, a biorąc pod uwagę, że wokół dębu jest niewiele drzew i mają one znacznie mniejsze gabaryty, stary przyjaciel dominuje w dendroflorze około-rondowej.

Dąb ten to klasyczny przykład drzewa, które w młodości urosło na otwartej przestrzeni, co zdradza jego pokrój i sylwetka. Drzewo wykształciło niezbyt długi pień i regularną, kopulastą i nisko osadzoną koronę.

Od pnia drzewa na wysokości około 6-7 metrów rozchodzą się dwa, główne przewodniki dębu. Drzewo ma widoczne wyłamania kilku konarów i ślady ingerencji chirurgicznej. Jednak najbardziej martwi towarzyszący drzewu grzyb.

Jego młode owocniki znajdują się blisko nasady pnia. Działalność grzyba widoczna jest m.in. w koronie drzewa. Do tego dochodzi jeszcze ograniczenie sfery życia dębu poprzez jej częściowe zabetonowanie. Niemniej i tak dobrze, że drzewo zostało ocalone podczas remontu i rozbudowy infrastruktury drogowej.

Drzewo ma obfite ulistnienie, ale w koronie widoczne są suchoczuby, a sama korona jest trochę przerzedzona. Być może wykonano też pewne prace arborystyczne w jej obrębie, ale tego nie wiem.

W ostatnich latach południowe dzielnice Wrocławia mocno się zmieniły. Powstało i nadal powstaje wiele nowych osiedli. Rozbudowywana jest też sieć dróg. Dąb ten należy do jednych z ostatnich, soliterowych weteranów tego terenu. Nie posiada statusu pomnika przyrody.

PODSUMOWANIE

W południowych dzielnicach Wrocławia w pobliżu ronda na pasie zieleni ulicy Czekoladowej rośnie okazały dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 445 cm. Drzewo nie jest pomnikiem przyrody.

Jest to soliter, który na szczęście został ocalony podczas rozbudowy i remontu infrastruktury drogowej. Drzewo ma widoczne wyłamania kilku konarów i gałęzi oraz ślady ingerencji chirurgicznej. W części odziomkowej pnia znajdują się owocniki grzybów pasożytniczych, a w koronie drzewa można zauważyć suchoczuby.

Drzewo zostało nazwane przez mojego znajomego starym przyjacielem, który zawsze go pozdrawia, kiedy przejeżdża autobusem w jego pobliżu. I tak należy traktować stare drzewa. To nasi przyjaciele, którzy często jako jedyni pamiętają dawne dzieje miejsca, w którym rosną. W swej mądrości milczą, ale przekazują nam bardzo wiele.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //14 kwi 2020

    Witajcie Towarzyszu:)
    Wyobraźcie sobie Towarzyszu, że przejeżdżałem obok Starego Przyjaciela nie dalej jak godzinkę temu i tak się zastanawiałem czy nie “zgłosić” Tobie tego dębu a tutaj proszę włączam komputer i akurat jest ładny artykuł:) Paweł a tego parszywego grzyba nie idzie jakoś, bez szkody dla drzewa wytępić?
    Pozdrawiam sedecznie

    • Paweł Lenart //14 kwi 2020

      Jest sporo takich perełek dendrologicznych, które wyszukuję i nie inaczej było z tym dębem. Co do grzyba – wszystko, co dzieje się złego w związku z jego obecnością ma miejsce wewnątrz drzewa i niestety nie można go usunąć. Ale doświadczeni dendrolodzy/arboryści, itp. na pewno coś by poradzili, jak wzmocnić drzewo i jego szanse na dłuższe życie.
      Pozdrawiam. 😉

  • krzysiek z lasu //17 kwi 2020

    Cześć Paweł
    Rondo jak rondo, w kółko jeżdżą tu samochody, autobusy. Na okrągło. Drzewo jak drzewo, rośnie sobie… Ale czasami przejeżdża obok niego autobus, który z niewiadomych przyczyn nagle mocno przy nim zwalnia….;)
    Ciesze się że nie tylko ja jestem z tym dębem zaprzyjaźniony.
    Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi !
    Pozdrawiam 😉

    • Paweł Lenart //21 kwi 2020

      Cześć Krzysiek. 😉
      “Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi” – bardzo trafne. 😉 Ja jeszcze mówię tak: “Przyjaciel drzew jest moim przyjacielem”. 😉
      Pozdrawiam! 😉