facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 wrz, 2022
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie we wrześniu 2022 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie we wrześniu 2022 roku.

Wrzesień to miesiąc, w którym dni skracają się bardzo szybko. Słońce zachodzi za horyzont coraz szybciej, co akurat należy uznać za dobrą informację dla miłośników obserwacji nocnego nieba, tym bardziej, że w najbliższych tygodniach nie zabraknie ciekawych zjawisk i będzie na co okiem oraz teleskopem “rzucić”.

We wrześniu dzień skraca się bardzo szybko, średnio o 4-5 minut na dobę. W dniu 1. września w Warszawie wschód Słońca miał miejsce o godz. 05:44, a zachód o godz. 19:27. W ostatnim dniu września, wschód naszej dziennej Gwiazdy nastąpi o godz. 06:33, natomiast zachód o godz. 18:19. To oznacza, że w ciągu całego września ubędzie nam 117 minut dnia (godzinę i 57 minut).

Wrześniowa kolejność faz Księżyca wygląda następująco: pierwsza kwadra miała miejsce w dniu 3 września o godzinie 20:07, pełnia przypadnie w najbliższą sobotę 10 września o godz. 11:59, ostatnia kwadra będzie mieć miejsce w dniu 17 września o godz. 23:52, a nów wystąpi w dniu 25 września o godz. 23:54.

Wrzesień zapowiada się ciekawie jeśli chodzi o obserwacje planet. W pierwszej połowie miesiąca Merkury pozostanie niewidoczny, ale w drugiej połowie miesiąca planetę będzie można poszukiwać nisko nad północno-wschodnim horyzontem od 30 do 60 minut przed zachodem Słońca. W przypadku planety Wenus, sytuacja będzie dokładnie odwrotna – przez pierwsze dwa tygodnie września będzie widoczna bardzo nisko, na wysokości 5-6 stopni – w okolicach zmierzchu cywilnego, jednak już w połowie miesiąca planeta będzie zanikać w łunie wschodzącego dnia.

Za to przez większość nocy w gwiazdozbiorze Byka będzie widoczna planeta Mars. W związku z tym, że Czerwona Planeta wciąż zbliża się do opozycji, to z każdą dobą będzie lepiej widoczna, najlepiej w ostatnich dniach miesiąca. Wrzesień to doskonały czas na obserwację Jowisza. Gazowy Olbrzym 26 września znajdzie się w opozycji. Oznacza to, że o ile w pierwszych dniach tego miesiąca będzie wschodzić do godziny po zachodzie Słońca, a górowanie nastąpi o 01:00 w nocy,

to w okolicach opozycji planeta wzejdzie dokładnie o zachodzie Słońca i będzie widoczna przez całą noc – aż do jego wschodu. Nie powinno być żadnych problemów ze znalezieniem Jowisza – w tej chwili jest to zdecydowanie najjaśniejsza gwiazda świecąca nisko nad południowym horyzontem – w dniu opozycji jasność wyniesie -3 magnitudo, a rozmiary kątowe będą dochodzić do 50 minut.

W sierpniu nastąpiła opozycja Saturna. Mimo tego, wrzesień to wciąż bardzo dobry miesiąc na podziwianie planety z pierścieniami. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Koziorożca – wznosi się maksymalnie do 20 stopni – na początku miesiąca górowanie ma miejsce o godzinie 23:00, natomiast pod koniec miesiąca będzie następować ok. godz. 21:30.

Uran pozostanie widoczny przez większość miesiąca w Koziorożcu. Bardzo ciekawe zjawisko czeka nas w nocy z 14 na 15 września – w tym dniu nastąpi bowiem zakrycie planety przez Księżyc, a następnie jej odsłonięcie. Aby jednak to wszystko móc zobaczyć, potrzebna będzie lornetka (zarówno jasność, jak i średnica tarczy obiektu są niemożliwe do jego podziwiania gołym okiem). Całość zjawiska potrwa dokładnie godzinę, kiedy o godz. 00:30 już 15 września Uran wyłoni się zza niewidocznej tarczy Księżyca, na wysokości 33 stopni.

15 września Neptun znajdzie w opozycji, więc będzie świecił najjaśniej, a zarazem znajdzie się najbliżej Ziemi. Jednak wciąż niewystarczająco, by był widoczny gołym okiem, więc wspomaganie się teleskopem jest niezbędne. Planeta znajduje się 10 stopni na zachód od Jowisza.

Z wrześniowych koniunkcji na pewno warto spojrzeć w niebo 11 września, gdyż czeka nas pierwsza bliska koniunkcja Księżyca i Jowisza. Dystans dzielący oba ciała niebieskie zmniejszy się w godzinach wieczornych do zaledwie 2,5 stopnia. Jednak przez całą noc nie przekroczy 3 stopni, więc koniunkcja będzie dobrze widoczna przez całą noc.

W dniu 16 września – w godzinach wieczornych – ponownie warto spojrzeć na południowo-wschodni horyzont. Tym razem na wysokości 10 stopni spotkają się ze sobą Księżyc i Mars. Szczyt zbliżenia nastąpi o godzinie 22:30, kiedy oba ciała niebieskie będzie dzielił dystans zaledwie 3 stopni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.