facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 kwi, 2018
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie w kwietniu 2018 roku.

Kwietniowe dni stają się coraz dłuższe. Na szczęście dla pasjonatów i obserwatorów zjawisk astronomicznych, kwietniowe niebo przygotowało całkiem sporo atrakcji. W ciągu miesiąca dzień wydłuży się nam średnio o godzinę i 50 minut. 1 kwietnia w Warszawie wschód Słońca nastąpił o godzinie 06:20, a zachód o godz. 19:12. 30 kwietnia nasza dzienna gwiazda wzejdzie już o godz. 05:18, a jej zachód nastąpi o godz. 20:00. Fazy Księżyca w kwietniu będą następujące: ostatnia kwadra będzie mieć miejsce 8 kwietnia o godz. 09:17, nów 16 kwietnia o godz. 03:58, pierwsza kwadra 22 kwietnia o godz. 23:47, a pełnia 30 kwietnia o godz. 02:59.

Czas przejrzeć świat planet. Merkury w dalszym ciągu znajduje się zbyt blisko Słońca, dlatego do końca miesiąca nie będzie dla nas dostrzegalny. Planetę Wenus odnajdziemy 15 stopni nad północno-zachodnim horyzontem krótko po zachodzie Słońca. Na niebie porannym w gwiazdozbiorze Strzelca można podziwiać Marsa – jasność planety każdą kolejną nocą będzie rosnąć. Przez większą część nocy, począwszy od godz. 23:00 w pierwszych dniach miesiąca oraz ok. godz. 21:00 pod koniec kwietnia dostępny jest Jowisz.

Obserwatorzy nie będą mieć żadnych problemów z dostrzeżeniem planety, ponieważ jest to duży jasny punkt w gwiazdozbiorze Wagi. W bliskim sąsiedztwie Marsa w konstelacji Strzelca w drugiej połowie nocy widoczna będzie planeta Saturn. 18 kwietnia planeta Uran znajdzie się w opozycji do Słońca i przejdzie na niebo poranne. Neptun po ostatniej koniunkcji pozostaje niewidoczny.

Do dnia 12 kwietnia w godzinach porannych, 2-3 godziny przed wschodem Słońca, znajdziemy Marsa znajdującego się w pobliżu Saturna. Maksimum zbliżenia nastąpiło 2 kwietnia (oba ciała dzielił wówczas dystans nieco ponad 1 stopnia), ale do dnia 5. kwietnia planety będą bardzo blisko siebie – do 3 stopni. Dodatkowo w dniu 7 kwietnia do Marsa i Saturna dołączy Księżyc. 4. kwietnia krótko po północy do Księżyca zbliży się Jowisz; oba obiekty znajdą się w odległości 6 stopni od siebie, więc nie będzie można ich ująć razem w obiektywie lornetki.

Lepsza koniunkcja Księżyca i Jowisza nastąpi w dniu 30. kwietnia, wtedy dystans dzielący dwa ciała wyniesie 3 stopnie. W kwietniu rozpoczyna się także sezon na obserwacje „spadających gwiazd”. To tzw. Lirydy, które w dniu 16. kwietnia zaczną wybiegać z gwiazdozbioru Lutni. W dniu 22. kwietnia w godzinach wieczornych nastąpi ich maksimum, wówczas – jeśli pogoda pozwoli – zobaczymy około 15 Lirydów na godzinę.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.