facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lut, 2016
- 3 komentarze
Zamieć a zawieja śnieżna.

ZAMIEĆ i ZAWIEJA ŚNIEŻNA. Bardzo często w prognozach pogody, w różnych artykułach itd. te dwa pojęcia stosowane są łącznie i błędnie, tak jakby nie istniała różnica między nimi, a wystąpienie jednego warunkowało wystąpienie drugiego. Tak jednak do końca nie jest. Zamieć i zawieja śnieżna to dwa różne pojęcia.

ZAWIEJA ŚNIEŻNA to zjawisko hydrometeorologiczne polegające na połączeniu opadów śniegu z silnym wiatrem.

c5barc3b3dc582a-gp24-pl

ZAMIEĆ ŚNIEŻNA to zjawisko polegające na przenoszeniu przez wiatr wyłącznie śniegu zalegającego na powierzchni ziemi. Opady w tym czasie nie muszą występować. Może być nawet bezchmurnie. Tak więc, zawiei śnieżnej może towarzyszyć zamieć, ale zawieja nie musi wystąpić podczas zamieci.

6

Zamiecie śnieżne i zawieje powodują często znaczne zmiany w rozmieszczeniu pokrywy śnieżnej. Powstają wtedy ZASPY ŚNIEŻNE.

Oprócz prędkości wiatru na intensywność zamieci wpływa również stan pokrywy śnieżnej. Najłatwiej wiatr będzie unosił cząstki śniegu z powierzchni świeżo uformowanego i pulchnego śniegu. Prawdopodobieństwo powstania zamieci w przypadku zleżałej, zbitej i wilgotnej pokrywy śnieżnej jest mała.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Sznupok //05 lut 2016

    Jajca jakieś, całe życie myślałem, że jest na odwrót , zawieja – wieje i nie pada , zamieć , pada i wieje – a tu zonk no , złożą mnie głupiego do trumny spalą / do urny ( raczej urna kurna 🙂 żeby nie zaśmiecać .

    • Admin //06 lut 2016

      Do dzisiaj wiele osób tak myśli. 😉 W pogodzie jest bardzo dużo błędnych przekonań i mitów. Często przekazywane są one z pokolenia na pokolenie. Np. błędnym twierdzeniem jest mówienie, że bąbelki na kałuży, które powstają po uderzeniu w nie kropel deszczu, wskazują na długotrwałe opady. W rzeczywistości, uzależnione jet to od wielkości kropel deszczu.
      Tak samo mówienie, że najcieplej w lipcu czy w sierpniu jest w południe. Temperatury w południe są zdecydowanie niższe niż w okolicach godz. 15-17. To właśnie w tym czasie, grunt jest najbardziej ogrzany i notuje się najwyższe wartości na termometrach.
      Wracając do zawiei i zamieci – łatwo zapamiętać to drugie, czyli zamieć (od zamiatania), czyli niekoniecznie związane z opadem. 😉
      A o trumnie nie godajcie Sznupoku bo macie ino jeszcze mnóstwo dobrej roboty do wykonania na Ziemi. Pozdrawiam Cię serdecznie hej! 😉

  • Mariusz //07 lut 2016

    Sznupok witaj w klubie 🙂