facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lut, 2017
- brak komentarzy
Zaćmienie Księżyca, Śnieżna Pełnia oraz Kometa. To wszystko już dzisiaj na niebie.

Już dzisiaj dla wszystkich miłośników astronomii, czekają spore atrakcje: Zaćmienie Księżyca, Śnieżna Pełnia i Zielona Kometa. Są to trzy, główne widowiska, jakie będziemy mogli podziwiać.

Zaćmienie Księżyca.
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy Słońce, Ziemia i Srebrny Glob znajdują się w tej samej linii, przy czym Błękitna Planeta ustawia się pośrodku tych ciał. W ten sposób, Ziemia rzuca cień na Księżyc, powodując zaćmienie. W czasie półcieniowego zaćmienia bardziej rozproszony zewnętrzny cień Ziemi opada na Księżyc, przez co zaciemnienie tarczy wydaje się bardziej delikatne niż w trakcie częściowego lub całkowitego zaćmienia.

W Europie, Afryce i wschodniej Azji wydarzenie nastąpi w momencie, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się nisko nad południowym horyzontem. Początek zaćmienia będzie miało miejsce o 22:34 GMT, a zakończy się o 02:53.

Zaćmienie zbiegnie się z lutową pełnią Księżyca, nazywaną z reguły Zimną lub Śnieżną Pełnią ponieważ temperatura zazwyczaj o tej porze roku jest bardzo niska, której towarzyszy zalegająca pokrywa białego puchu. Inne nazwy zwyczajowe to Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca (w USA). Pełnia przypadnie na godz. 01:33.

Kometa 45P.
Zaćmienie Księżyca będzie kontrastowało z kolejnym bardziej spektakularnym zdarzeniem astronomicznym – kometa 45P dokona w najbliższy weekend największego zbliżenia do Ziemi. Kometa 45P, widoczna po zachodzie słońca w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – przez lornetki i teleskopy, dokona najbliższego podejścia do Ziemi w dniu 11 lutego, kiedy znajdzie się 0,08 jednostek astronomicznych (ok. 12 mln km) od naszej planety. Będzie widoczna na porannym niebie w gwiazdozbiorze Herkulesa.

Kometa, będzie następnie przechodzić przez konstelacje Corona Borealis, Wolarza i Ursa Major. Kometa porusza się bardzo szybko – o 9 stopni w ciągu jednego dnia. Powróci ponownie w 2022 roku. Obiekt wraca z powrotem do wewnętrznego układu słonecznego mniej więcej co 5 lat i wyróżnia się jasno niebieskawo-zieloną „głową”.
Kometa może być trudne do wykrycia gołym okiem, trzeba użyć co najmniej lornetki, by ją dostrzec.

Niestety, obserwacje może pokrzyżować bardzo uporczywe zachmurzenie, które – według prognoz pogody, ma zalegać nad całą zachodnią częścią kraju. Tylko częściowo w centrum Polski i na wschodzie, obserwacje powinny być udane.

Mapa zachmurzenia: https://www.weatheronline.pl/weather/maps/forecastmaps?LANG=pl&CONT=plpl&MAPS=vrsd&LOOP=0&LAND=plpl&MORE=1&UP=0&R=0&DAY=0

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.