facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 mar, 2016
- brak komentarzy
Z wodą pitną na świecie jest coraz większy problem.

CIMG2097

Globalny kryzys wodny jest coraz bardziej widoczny. Obecne zmiany klimatyczne zagrażają właściwości wody pitnej, nawet takiej, która pochodzi z wiarygodnych źródeł. Nowe procedury badawcze wykazały, że 1,8 mld ludzi może zużywać wodę zanieczyszczoną Escherichia coli, a więc zawierać śladowe ilości odchodów. A wśród tych źródeł są i te, które zostały ulepszone.

CIMG2120

Zmiany klimatu prowadzą do wzrostu zagrożenia powodziowego, dlatego są uważane za jedną z głównych przyczyn tego rodzaju zanieczyszczeń. Powodzie zalewają urządzenia kanalizacyjne, rozkładając odchody w źródłach wodnych. Problem jest szczególnie widoczny w krajach, w których otwarte szamba są powszechne. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia co najmniej miliard ludzi wypróżnia się na otwartej przestrzeni albo z powodu braku urządzeń sanitarnych, albo po prostu – z przyzwyczajenia.

CIMG2164

Kontakt z zanieczyszczoną wodą w organizmie człowieka mogą być przyczyną epidemii zarazy i chorób biegunkowych, które są główną przyczyną zgonów u dzieci poniżej 5 lat. To pytanie wysuwa się na pierwszy plan w ramach dzisiejszego Światowego Dnia Wody. We wrześniu 2015 r. UNICEF obiecał udostępnić do roku 2030 dla wszystkich czystą wodę i urządzenia sanitarne.

CIMG2185

Jednak powodzie to nie jedyny problem środowiskowy, który ma wpływ na jakość wody. Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska w związku ze wzrostem temperatury zapotrzebowanie na wodę wśród zwierząt i ludzi stale rośnie. Jednocześnie panujące warunki atmosferyczne będą przyczyniać się do wystąpienia chorób związanych z zanieczyszczeniem wód, do których należy m.in. malaria i gorączka denga. Susza nie pozostawia wyboru, ludzie będą musieli korzystać z wątpliwych źródeł wody.

CIMG2332

W celu skompensowania tych zagrożeń organizacje praw człowieka pracują nad poprawą źródeł wody. UNICEF wezwał do skupienia się na dzieciach, które – według przewidywań – będą cierpieć w szczególności w związku ze zmianami klimatycznymi. Prawie pół miliarda dzieci mieszka na obszarach o wysokim ryzyku powodzi i prawie 160 milionów – skrajnie suchych. Obecnie organizacja wdrożyła szereg innowacji w celu ochrony społeczeństwa przed wodami toksycznymi.

CIMG2347

W przypadku Bangladeszu układ warstw wodonośnych, które wychwytują wodę w porze deszczowej, oczyszcza i utrzymuje w ziemię. To zapewnia czystą wodę dla 20 tys. dzieci. Z kolei ze względu na suszę cierpi Republika Kiribati. Władze w okresie wilgotnym wystawiają specjalne cysterny, magazynując tym samym dostęp do bezpiecznej wody pitnej.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.