facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 lip, 2020
- brak komentarzy
Wybrane pomniki przyrody w gminie Zagrodno.

Wybrane pomniki przyrody w gminie Zagrodno.

(1) LIPA DROBNOLISTNA – 509 CM OBWODU PIERŚNICOWEGO PNIA

Dzisiejszy wpis to powrót do gminy Zagrodno (powiat złotoryjski), w której rośnie opisany przeze mnie w maju tego roku brylant polskiej dendroflory, czyli “Racławicka” lipa, będąca jednym z najgrubszych osobników tego gatunku w kraju ( http://server962300.nazwa.pl/raclawicka-lipa-drobnolistna-z-grodzca-brylant-polskiej-dendroflory.html ). W gminie tej rośnie kilka pomników przyrody, z których część udało mi się obejrzeć podczas majowej wycieczki z niestrudzonym w wyszukiwaniu pomnikowych drzew Markiem Łuszczyńskim – autorem i gospodarzem blogu pomniki-przyrody.pl.   

Pierwsze pomnikowe drzewo to lipa drobnolistna, która rośnie we wsi Brochocin przy wjeździe do sporego gospodarstwa rolnego, dokładnie za budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym nr 16A, przy drodze wewnętrznej. Drzewo figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Lipa_drobnolistna_w_Brochocinie_gm._Zagrodno ).

W rejestrowym opisie lipy wskazano, że dwa główne odgałęzienia drzewa są złamane, a w jednym znajduje się gniazdo pszczół. Obwód drzewa wynosi 496 cm, a jego wysokość ma 22 metry. Tradycyjnie postanowiliśmy zmierzyć obwód pierśnicowy pnia drzewa, aby zanotować aktualny pomiar.

Lipa ta jest bardzo przyjazna dla wykonania tej operacji, ponieważ rośnie na prostym terenie, pień nie ma zgrubień, narośli i guzów, przez co wystarczyło odmierzyć 130 cm od nasady pnia i zmierzyć jego obwód pierśnicowy.

Aktualnie wynosi on 509 cm, czyli jest to mniej więcej połowa obwodu pnia w porównaniu do najpotężniejszych lip w Polsce.

Pień na wysokości około 4. metrów rozwidla się na poszczególne przewodniki, konary i gałęzie. Widnieją na nim charakterystyczne kikuty po kilku wyłamanych konarach, które są puste w środku, w związku z czym, można przypuszczać, że sam pień też jest częściowo wypróchniały.

Korona pomnikowej lipy jest prawidłowo uformowana, szeroka, charakterystyczna dla drzew soliterowych i obficie ulistniona. Kondycja drzewa wydaje się zadowalająca.

Chociaż na zdjęciach tego nie widać, w Brochocinie zostaliśmy solidnie obszczekani przez lokalnego kundelka, który w donośny sposób oznajmił nam, kto jest gospodarzem, panem i władcą tego terenu. Na szczęście pozwolił nam pokrzątać się kilka minut przy drzewie. :))

(2) MAGNOLIA DRZEWIASTA – 229 CM OBWODU PIERŚNICOWEGO PNIA

Na północnym krańcu wsi Zagrodno usytuowany jest zrujnowany dwór z 1570 roku, który przebudowano w XIX wieku. Przy ruinach znajduje się niewielki park o powierzchni około 4 ha, w którym rośnie pomnikowa magnolia drzewiasta.

To stosunkowo niepozorne, obcego pochodzenia drzewo stanowi nie lada gratkę dla miłośników dendrologii, zwłaszcza egzotów. Na Dolnym Śląsku w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody figurują obecnie tylko dwa pomnikowe drzewa tego gatunku – właśnie to opisywane, a drugie w Krakowianach (powiat wrocławski, gmina Długołęka), z którego na mocy uchwały nr VI/57/19 Rady Gminy Długołęka z dnia 21 marca 2019 r. zdjęto już ochronę pomnikową.

W treehunterskim stroju, w pełnym skupieniu, gotowości dendrometrycznej i koronawirusowym zamaskowaniu wykonałem tajną misję pomiaru niewielkiego obwodu pierśnicowego pnia drzewa, a Marek udokumentował fotograficznie, poszczególne etapy i przebieg tej misji. :))

Obwód pierśnicowy pnia pomnikowej magnolii mierzy obecnie 229 cm. Wysokość drzewa wynosi 18 metrów. Podobne dane znajdują się w CRFOP, w którym mamy różnicę w obwodzie pnia o zaledwie 3 cm ( Magnolia_drzewiasta_gm._Zagrodno ). 

Drzewu nadano wdzięczne imię “Muza”. Zauważyłem, że na tych terenach większość pomnikowych drzew posiada jakieś imię lub nazwę. To bardzo dobry pomysł. Drzewo nazwane w jakichś sposób, staje się w pewnym sensie bliższe człowiekowi, niż drzewo bezimienne.

Muza znajduje się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, ma regularną, o stożkowym pokroju koronę. Magnolia drzewiasta potrafi dorastać nawet do 30 metrów wysokości. Chociaż na grubość pnia nie osiąga spektakularnych rozmiarów, jej wielkim atutem są bardzo duże liście i przepiękne kwiaty.

Czyli gmina Zagrodno może poszczycić się wyjątkową lipą drobnolistną (najgrubszą na Dolnym Śląsku i jednocześnie jedną z najgrubszych w Polsce), a także jedyną obecnie na terenie województwa dolnośląskiego pomnikową magnolią drzewiastą.

Warto wiedzieć, że magnolia drzewiasta jest znacznie bardziej wytrzymała na mróz od innych hodowanych u nas gatunków magnolii (wytrzymuje temp. do –30 °C). Również późne jej kwitnienie jest zaletą, gdyż nie przemarzają jej kwitnące kwiaty, jak zdarza się to u magnolii kwitnących wczesną wiosną.

Powyższe fotki zrobiłem w dniu 9. maja, czyli w czasie, kiedy kwitnie już wiele innych gatunków roślin, natomiast pomnikowa magnolia zaczęła dopiero “rozsadzać” swoje piękne pąki. ;))

(3) DĄB SZYPUŁKOWY – 440 CM OBWODU PIERŚNICOWEGO PNIA (WG CRFOP)

Trzecie pomnikowe drzewo, które obejrzeliśmy to dąb szypułkowy rosnący na lewym brzegu Skory, w pobliżu transformatora. Także i ono figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyDąb_szypułkowy_gm._Zagrodno ).

Dąb ten rośnie na skraju niewielkiego zadrzewienia śródpolnego i ma pokrój charakterystyczny dla drzew rosnących na otwartej przestrzeni. Do drzewa można podejść drepcząc wzdłuż pola uprawnego, gdzie w pobliżu czai się gospodarz. Lepiej zapytać go o zgodę na przejście, ponieważ, jak to śpiewał Kazimierz Grześkowiak “Chłop żywemu nie przepuści”. ;)) 

Drzewo znajduje się w dobrym stanie fito-sanitarnym, ma znikomą ilość posuszu w koronie (5%) i niewielkie ubytki w konarach i gałęziach. Pień wydaje się zdrowy, bez uszkodzeń i objawów chorobowych. Jego obwód pierśnicowy wynosi 440 cm (wg CRFOP) przy wysokości 19 metrów.

W gminie Zagrodno rosną jeszcze dwie pomnikowe lipy drobnolistne – “Samotna” i “Szczęsna”. O nich, jak i o wszystkich pomnikowych drzewach tej gminy warto poczytać u Marka na blogu, który skleił cały materiał w jeden artykuł ( https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=3531 ).

PODSUMOWANIE

1) W gminie Zagrodno (woj. dolnośląskie, powiat złotoryjski), w której rośnie opisana przeze mnie w maju, wyjątkowa w skali kraju “Racławicka” lipa drobnolistna, kilka drzew uhonorowano statusem pomnika przyrody, z których odwiedziłem trzy okazy. Pierwsze drzewo to lipa drobnolistna, która rośnie przy dużym gospodarstwie rolnym we wsi Brochocin o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 509 cm i wysokości 22 metrów. Lipa ma wyłamanych kilka głównych konarów, ale jej stan zdrowotny jest dobry.

2) Drugie pomnikowe drzewo to obecnie jedyny, pomnikowy osobnik magnolii drzewiastej na Dolnym Śląsku (słynna magnolia w Krakowianach nie ma już ochrony pomnikowej) o obwodzie pnia mierzącym 229 cm i wysokości 18 metrów. Drzewo znajduje się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej i rośnie na północnym krańcu wsi Zagrodno, w pobliżu ruin dawnego pałacu.

3) Trzecie pomnikowe drzewo to dąb szypułkowy o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 440 cm (wg CRFOP) i wysokości 19 metrów. Drzewo rośnie lewym brzegu Skory, w pobliżu transformatora na gruncie prywatnym. Jego stan zdrowotny jest dobry, dąb wykształcił piękną, rozłożystą i regularną koronę. Do gminy Zagrodno jeszcze powrócimy, ponieważ mamy tam kilka ciekawostek a nawet zagadek dendrologicznych do rozwiązania i opisania. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.