facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 sty, 2021
- brak komentarzy
Wybrane okazy dendroflory z Grodźca cz. 5/7. Buk pospolity w formie purpurowej.

Wybrane okazy dendroflory z Grodźca cz. 5/7.

Buk pospolity w formie purpurowej.

Wybrane okazy dendroflory z Grodźca, część 5. Podczas poszukiwania po zakamarkach parku w Grodźcu tulipanowca amerykańskiego, zwracaliśmy uwagę na najbardziej okazałe drzewa innych gatunków. Bardzo blisko tulipanowca, który jednak okazał się prawie o połowę chudszy w obwodzie pnia, niż wynikało to z informacji internetowych, zwróciliśmy uwagę na przepiękne i majestatyczne drzewo, którym jest buk pospolity w formie purpurowej, zwanej też i używanej zamiennie jako forma czerwonolistna.

Jest to jedna z moich najbardziej ulubionych form buka, dlatego często, kiedy mam okazję obejrzeć okazałe osobniki tej formy, poświęcam im odrębny wpis. Nie inaczej postanowiłem w przypadku tego buka, tym bardziej, że nie znalazłem o nim w Internecie żadnej informacji, a jest to drzewo, które znacznie wyróżnia się w dendroflorze Grodźca.

Drzewo zostało posadzone w miejscu reprezentatywnym (blisko pałacu) i wspaniale spełnia swoją rolę. Buk ten, pomimo, że nie szczyci się rekordową grubością obwodu pnia jest potężne. Wystrzelił na ponad 30 metrów wysokości i wykształcił piękny, długi pień, który jest delikatnie, miejscami punktowo i gęściej przyozdobiony mchami.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Po obejrzeniu drzewa i podziwianiu jego masywnej sylwetki, przystąpiliśmy do pomiaru obwodu pierśnicowego pnia. Drzewo rośnie na prostym terenie, pień jest gładki, bez zgrubień, zrakowaceń lub narośli, w związku z czym, pomiar jego obwodu należy zaliczyć do łatwej czynności.

Na wysokości pierśnicy (130 cm od podstawy gruntu) pień mierzy 462 cm obwodu, czyli szanowny pan buk jest drzewem o wymiarach pomnikowych i prawdopodobnie jest też najgrubszym osobnikiem tej formy w Grodźcu. Nigdzie nie odnaleźliśmy grubszego okazu.

Wysoko wysklepiona, regularna, szeroka korona, liczne konary i gałęzie, a także bogate ulistnienie i ogólny, bardzo dobry stan zdrowotny, czynią z purpurowego jegomościa jedno z najpiękniejszych drzew w parku. A gdy już późną wiosną rozwinie całkowicie ulistnienie, to klękajcie dendrolodzy i treehunterzy. ;))

PODSUMOWANIE

1) W pobliżu opisanego ostatnio tulipanowca amerykańskiego w parku w Grodźcu (woj. dolnośląskie, powiat złotoryjski, gmina Zagrodno) rośnie buk pospolity w formie purpurowej. Jest to przepiękne i wyjątkowo urodziwe drzewo. Wyrosło na ponad 30 metrów wysokości, przy tym ma długi, prosty pień, którego obwód pierśnicowy mierzy 462 cm.

2) Poza tym, szanowny buczek wykształcił regularną, rozłożystą i obficie ulistnioną koronę, która zachwyca na wiosnę “jesiennymi” kolorami liśćmi, zieleniejącymi w późniejszych miesiącach. Wedle mojej wiedzy, jest to najpotężniejszy i najbardziej elegancki oraz najgrubszy osobnik tej formy buka w Grodźcu, ale nie został uhonorowany statusem pomnika przyrody (park jest wpisany do rejestru zabytków).

3) Pozostały mi do opracowania jeszcze dwa wpisy dotyczące dendroflory Grodźca. W szóstej części zaprezentuję pozostałe, najgrubsze drzewa z 1. części parku i wybrane okazy z części drugiej, natomiast w ostatnim wpisie z części 3. i 4.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.