facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lis, 2020
- brak komentarzy
Wybrane drzewa w Osiecznicy cz. 2/2. Dąb szypułkowy Piotra Hamerlika – wzbogacający krajobraz.

Wybrane drzewa w Osiecznicy cz. 2/2.

Dąb szypułkowy Piotra Hamerlika – wzbogacający krajobraz.

Wśród wielu pięknych i okazałych drzew w Osiecznicy, na większą uwagę i podziw zasługuje z pewnością pomnikowy dąb szypułkowy, który nazwano dębem Piotra Hamerlika. Drzewo rośnie na polanie nieopodal posesji przy ul. Rzecznej 3, która chyba jako jedyna jest zamieszkała w tej okolicy.

Dąb figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szypułkowy_Piotra_Hamerlika ), w którym tradycyjnie możemy dowiedzieć się o grubości obwodu pnia drzewa i jego wysokości oraz coś na temat stanu fito-sanitarnego (połamane i wyschnięte gałęzie), a także o podstawie prawnej powołania pomnika przyrody.

Niestety, nie udało mi się dowiedzieć kim był/jest Piotr Hamerlik, na część którego nazwano dostojny dąb. W rejestrze widnieje nieco inaczej brzmiące nazwisko, tj. Piotra “Hameriha” w porównaniu do tabliczki na drzewie, na której wyryto napis dąb Piotra “Hamerlika”, przy okazji podając też wiek drzewa, który szacuje się na 400 lat.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Udało się za to zmierzyć obwód pierśnicowy pnia drzewa, co wcale nie należało do łatwych zadań, bowiem drzewa pilnie strzegą bardzo licznie chodzące po nim i obok niego mrówki, które potraktowały mnie jak intruza i mocno rozjuszyły się, kiedy rozpocząłem pomiar. To nie pierwsza, mrówcza “zadyma” z jaką miałem do czynienia jako tree hunter. ;))

Dąb mierzy obecnie 627,50 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość – według CRFOP wynosi 25 metrów. W rejestrze podano większy obwód – 638 cm. Być może drzewo nie było mierzone od najwyższego punktu od podstawy pnia. My staraliśmy się wykonać pomiar zgodnie z dendrometryczną sztuką i zasadami.

Dąb Piotra Hamerlika pod względem sylwetki i pokroju reprezentuje osobnika charakterystycznego dla dębów rosnących na otwartej przestrzeni. Wykształcił gruby, masywny i stosunkowo krótki pień oraz rozłożystą, okazałą i wspaniałą koronę.

Poza pojedynczymi i nielicznymi wyłamaniami gałęzi i konarów, drzewo zachwyca nie tylko urodą, mocarnością i majestatem, ale też bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Miałem zaszczyt podziwiać go w pełni lata (połowa lipca), kiedy na tle leśnej polany jawił się jako najmocniejszy i najwspanialszy punkt krajobrazu.

Chociaż nie udało mi się odwiedzić wszystkich pomnikowych drzew w gminie Osiecznica, dąb Piotra Hamerlika zaliczam do czołówki najurodziwszych i najgrubszych drzew tej gminy. Drzewo to stanowi dla mnie wspaniały przykład bogactwa i piękna krajobrazów, które zawdzięczamy właśnie drzewom.

PODSUMOWANIE

1) W Osiecznicy (woj. dolnośląskie, powiat bolesławiecki, gmina Osiecznica) na śródleśnej polanie, nieopodal posesji położonej przy ul. Rzecznej 3 rośnie przepiękny okaz pomnikowego dębu szypułkowego, którego nazwano dębem Piotra Hamerlika (w rejestrze figuruje Piotra “Hameriha”). Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi obecnie 627,50 cm, przy wysokości 25 metrów. Wiek dębu szacowany jest na 400 lat.

2) Tajemnic drzewa pilnie strzeże armia mrówek, które w porze letniej nie pozwalają człowiekowi posiedzieć w jego cieniu. Dąb odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym, notuje się na nim tylko nieliczne, naturalne wyłamania kilku konarów i gałęzi. Zachwyca nie tylko masywnym i grubym pniem, ale też okazałą, rozłożystą koroną.

3) Stanowi bardzo mocny punkt w tutejszym krajobrazie, a dla mnie jest jego najcenniejszą i najgrubszą pozycją. Pierwszoplanowy i zachwycający. Należy też do czołówki najurodziwszych drzew Osiecznicy. O innych, pomnikowych i wspaniałych drzewach gminy Osiecznica warto poczytać na blogu Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=6118

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.