facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 lut, 2021
- brak komentarzy
Wybrane drzewa Parku w Pawłowicach (m. Wrocław). Cz. 1/5. Dąb szypułkowy 504 cm.

Wybrane drzewa Parku w Pawłowicach (m. Wrocław). Cz. 1/5.

Dąb szypułkowy 504 cm.

Po kilkumiesięcznej przerwie wracam do prezentowania wybranych okazów dendroflory Wrocławia. Wprawdzie pozostał mi do napisania jeszcze jeden artykuł dotyczący Sołtysowic (uzupełnię go po wycieczce do tej dzielnicy), w tym artykule i w kilku następnych, przenoszę się na krańce północno-wschodnie miasta, do Parku w Pawłowicach.

Park w Pawłowicach jest samorządowym administracyjnym osiedlem Wrocławia. Od północy graniczy z gminą Długołęka, od południowego wschodu z Zakrzowem, a od południowego zachodu z Kłokoczycami. W zespole pałacowym mieszczą się: Zakład Doświadczalny Akademii Rolniczej z oficyną pałacową i dom ogrodnika oraz Hotel.

Park jest częścią Arboretrum, w którego skład weszły:
– utworzony w 2001 r. Park Jubileuszowy w Ramiszowie i przyległe do niego grunty Akademii Rolniczej o łącznej powierzchni 9,71 ha
zabytkowy park przypałacowy we Wrocławiu-Pawłowicach o powierzchni 7,38 ha
– przekazane od Lasów Państwowych grunty leśne o łącznej powierzchni 55,43 ha

Powstałe w ten sposób Arboretum zajmuje razem powierzchnię 72,52 ha.

Jednym z najmłodszych, dendrologicznych mieszkańców parku jest ten oto piękny dąb szypułkowy posadzony na 100-lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Rośnij szybko i zdrowo, a Twoja korona niech będzie rozłożysta i dumna, jak korona Orła w naszym Godle!

DĄB SZYPUŁKOWY PAWEŁ WCIĄŻ NAJPOTĘŻNIEJSZY

Będąc w Pawłowicach nie można nie odwiedzić tego dendro Jegomościa. To wciąż najpotężniejszy i najgrubszy dąb, a zarazem drzewo Wrocławia. Jest nim oczywiście pomnikowy dąb szypułkowy Paweł

Dokładny pomiar obwodu pierśnicowego pnia Pawła, który wykonałem w kwietniu 2020 roku dał wynik 788,50 cm. To zaledwie o 0,50 cm więcej od wielopniowego platana klonolistnego “Detronizatora” ( http://server962300.nazwa.pl/platan-klonolistny-z-parku-leslawa-wegrzynowskiego-wroclawski-detronizator-mocarzy.html ), który wkrótce ma szansę prześcignąć naszego Pawła w pasie. Oba te wyjątkowe drzewa są osobnikami wielopniowymi.

Niestety, stan techniczny części pnia Pawła jest już kiepski. Drzewo ma rozległe wypróchnienie z prawej strony, które systematycznie się powiększa. Niemniej na drzewie przeprowadzono zabiegi, aby Paweł stał i cieszył nas jak najdłużej. Mocno trzymam za niego kciuki!

Gdy spojrzymy na rozłożystą koronę dębu, zauważymy liczne wiązania linowe, które – niczym pajęcza sieć – trzymają konary i gałęzie mocarza w ryzach, aby nie rozhulały się zbytnio na wietrze i nie runęły z impetem w dół. Dąb Paweł wciąż obficie się zieleni i pokrywa dużą ilością pięknych, zdrowych liści.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY (OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 504 CM)

Podziwiając Pawła nie zapominajmy, że w jego bliskim sąsiedztwie rosną 3 inne dęby szypułkowe, które wprawdzie nie są tak ogromne jak Paweł, ale ewidentnie są to osobniki jednopniowe i wszystkie z nich przekraczają 500 cm obwodu pierśnicowego pnia. To o nich będą poszczególne artykuły oraz o dwóch innych drzewach.

Do zadań (misji) treehuntera należy, m.in. wyszukiwanie takich perełek, które zachwycają swoim ogromem, ale są jakby w “cieniu” tego największego, przez co często są omijane, przeoczane, zapomniane. Pierwsza z nich rośnie blisko ścieżki spacerowej, ciągnącej się wzdłuż ulicy Widawskiej.

Bardziej wyczulone oczy na okazałe drzewa od razu zwrócą uwagę na masywny, walcowaty, gruby pień, oczyszczony chirurgicznie z dolnych konarów. Dzieje się tak, po prostu dlatego, że jest to już bardzo duże drzewo i trudno je pominąć (chyba, że wędruje się z zamkniętymi oczami) ;)).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Pierwszy z prezentowanych, dębowych przystojniaków w pawłowickim parku mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 504 cm. Drzewo rośnie na płaskim terenie, a pień nie ma naturalnych utrudnień, dlatego pomiar jego obwodu należy zaliczyć do łatwej operacji.

Stan zdrowotny okazu jest dobry, podobnie jest ze stanem technicznym, niemniej w części odziomkowej pnia widać wypróchnienie i zgniliznę drewna oraz… ślady po próbie podpalenia. To już któryś przypadek, kiedy zauważyłem, że próbowano podpalić sędziwe drzewo…

Chirurgiczna redukcja kilku okazałych konarów spowodowała zubożenie korony, a powstałe po cięciach rany, drzewo pieczołowicie, przez wiele lat “łata”, zalewając je kalusem.

Niemniej i tak jest co podziwiać! Główne przewodniki mocno prą do góry, natomiast konary i gałęzie boczne, regularnie rozchodzą się w przeciwne strony, dzięki czemu widać moc i wielkość tego okazałego i pięknego dębu.

PODSUMOWANIE

1) We wrocławskim Parku w Pawłowicach, oprócz najgrubszego drzewa Wrocławia, którym jest dąb szypułkowy Paweł (788,50 cm obwodu pierśnicowego pnia) rosną też inne, okazałe drzewa. Pięć z nich zaprezentuję w najbliższych artykułach. Pierwszym jest dąb szypułkowy, który rośnie blisko ścieżki spacerowej, ciągnącej się wzdłuż ulicy Widawskiej.

2) Drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 504 cm, przy wysokości wynoszącej około 25 metrów. Pień jest chirurgicznie oczyszczony z dolnych konarów, a w części odziomkowej widnieje niewielkie wypróchnienie. Tu można też dostrzec ślady po próbie jego podpalenia… Poza tym stan zdrowotny i techniczny okazu jest dobry, pomijając naturalne wyłamania gałęzi i kilkuprocentową ilość posuszu.

3) Drzewo nie jest pomnikiem przyrody, chociaż do wymiarów pomnikowych dorósł wiele lat temu. Podobnie jest z pozostałymi okazami, które zaprezentuję w następnych artykułach. Odwiedzając w Pawłowicach dąb Paweł, nie zapominajmy też o mniejszych, ale i tak okazałych drzewach, do których zalicza się ten piękny dąb. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.