facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 lut, 2016
- brak komentarzy
WMO: El Nino już osiągnęło swój szczyt, ale wciąż będzie wywierać wpływ na klimat.

el-nino-7-1

Potężne El Nino 2015/2016 osiągnęło już swój szczyt, ale pozostaje silne i w dalszym ciągu będzie wpływać na klimat na całej kuli ziemskiej – poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

W centralnych tropikalnych regionach Wschodniego Pacyfiku pod koniec 2015 roku temperatury były o ponad 2 stopnie powyżej średniej, dlatego El Nino 2015/2016 okazało się jednym z najsilniejszych, porównywalny do anomalii w latach 1997-98 i 1982-83.

CIMG0072

Jednak WMO oczekuje, że El Nino będzie słabnąć w ciągu najbliższych miesięcy i zniknie w drugim kwartale 2016. Jak to zwykle bywa El Nino osiągnęło swój szczyt w listopadzie i grudniu, ale od tego czasu temperatura spadła o zaledwie pół stopnia.

„Właśnie jesteśmy świadkami jednego z najsilniejszych w historii El Nino, które spowodowało ekstremalne warunki w krajach na wszystkich kontynentach i pomogło w osiągnięciu rekordowo ciepłego roku 2015″ – powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

„El Nino jest aktualnie w fazie słabnięcia. Ale nie możemy obniżyć swojej czujności, ponieważ jest jeszcze dość silne i pod względem organizacji humanitarnych i gospodarczych jego skutki będą odczuwalne przez kilka kolejnych miesięcy” – powiedział Taalas.

CIMG6495

El Nino 2015/2015 jest obwiniane za szereg poważnych anomalii klimatycznych i meteorologicznych. Np. rok 2015 okazał się globalnie najcieplejszym od 1880 r. ze względu na połączenie wyjątkowo silnego El Nino oraz globalnego ocieplenia, spowodowanego koncentracją gazów cieplarnianych. Modele WMO wskazują, że powrót do neutralnej fazy ENSO nastąpi w drugim kwartale 2016 roku.

El Nino wpływa zarówno na globalny ocean, jak i lądy, przyczyniając się do zmiany wzorców pogodowych. Ma nieregularny okres powtarzania co dwa do siedmiu lat.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.