facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 kwi, 2016
- brak komentarzy
Warstwowa budowa lasu.

CIMG7560

Cechą lasu, najbardziej chyba widoczną, jest jego budowa, las bowiem składa się z 4 zasadniczych warstw:

  1. drzew (drzewostanu),
  2. krzewów (podszytu),
  3. warstwy zielnej (ziół, bylin, krzewinek i tak zwanych półkrzewów),
  4. mchów i porostów.
CIMG0014
Trzy pierwsze warstwy roślinne mogą być zbudowane z pieter. Dwie ostatnie noszą nazwę runa leśnego i tworzą tzw. dno lasu. Najważniejszą warstwą, nie tylko z gospodarczego punktu widzenia, jest jednak drzewostan, który ma przemożny wpływ na warunki środowiskowe panujące w lesie, a tym samym na pozostałe warstwy lasu.
CIMG0167CIMG0175
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, na niezwykle efektywną gospodarkę energią świetlną, gospodarkę prowadzoną przez poszczególne warstwy roślinności leśnej, zwłaszcza lasu liściastego. Wczesną wiosną gdy drzewa i krzewy nie mają jeszcze liści i dużo światła dociera do dna lasu, obficie kwitną i owocują rośliny zielne. Nieco później, na krótki okres, bujna wegetacja przenosi się piętro wyżej, na krzewy, latem zaś i wczesną jesienią najpełniej występuje w koronach drzew. Kiedy jednak u schyłku jesieni drzewa i krzewy zrzucą liście,a  rośliny zielne zwiędną, maksimum asymilacji ponownie pojawia się w dnie lasu, w warstwie mchów, porostów i roślin zimozielonych, i trwa aż do mrozów. Trudno o lepszy przykład racjonalnego wykorzystania energii słonecznej.
CIMG0581CIMG0611
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.