facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 paź, 2021
- 2 komentarze
W nocy zacznie obowiązywać czas zimowy.

W nocy zacznie obowiązywać czas zimowy.

W nocy z soboty na niedzielę (30/31 października) przechodzimy na czas zimowy, w związku z czym należy przesunąć wskazówki zegarów z godz. 03:00 na 02:00. Tym samym będzie można spać o godzinę dłużej, ale jednocześnie wizualnie stracimy godzinę dnia, ponieważ zachód Słońca będzie miał miejsce już po godz. 16. Zmiana czasu na zimowy w Unii Europejskiej odbywa się w ostatni weekend października. Na czas letni przejdziemy w ostatnią niedzielę marca 2022 roku.

Prace nad pomysłem odejścia od zmiany czasu były prowadzone na szczeblu unijnym, ale z powodu pandemii utknęły w martwym punkcie. Jednak 84 proc. zapytanych przez KE Europejczyków opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Aktualny stan prawny jest taki, że przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja nie wróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Resort rozwoju pracuje nad nowym rozporządzeniem w tej sprawie.

„Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 – 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu” – poinformowała wiceminister Olga Semeniuk w komunikacie przesłanym do mediów. Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 oraz 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. Rozróżnianie czasów na letni i zimowy stosuje się jednak w 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z wyjątkiem Islandii. Zegarów nie przestawiają także Azjaci (z wyłączeniem Bliskiego Wschodu), Afrykanie (oprócz Libii, Monako, Sahary Zachodniej i Namibii), większość krajów Ameryki Południowej oraz północne i zachodnie stany Australii.

W podanych wyżej państwach zmiany czasu mają przeciwników, wiążą się bowiem np. z utrudnieniami w ruchu kolejowym, czy też zmianami w systemach informatycznych. W niektórych rejonach świata wyliczono, że straty przewyższają nawet zyski z przesuwania wskazówek. Dlatego w 2011 Rosja zadeklarowała, że nie będzie już zmieniać czasu. Jednak w lipcu 2014 r. Duma Państwa – po licznych sprzeciwach mieszkańców – podjęła decyzję, że nasz wschodni sąsiad ponownie powróci do dwuzmianowego systemu czasowego.

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zatem przed nami najbardziej mroczne tygodnie w roku, których kulminacja nastąpi w grudniu. Na Nowy Rok, dnia zacznie przybywać na barani skok, w lutym będzie już blisko do wiosny, natomiast dzień znacznie się wydłuży.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //01 lis 2021

    Witam Towarzysza Pawła:)
    Ech zawracanie głowy a ta zmianą czasu. Przecież ta cała zmiana oprócz zamieszania nic nam nie daje. Teraz szesnasta i już robi się szarówka. Czy do licha nasz parlament nie może uchwalić, że pozostajemy przy czasie letnim i już. A to znowu jakieś przepychanki na szczeblu unijnym o taką pierdołę. O tempora o mores!
    Pozdrawiam serdecznie!
    Darz Grzyb!

    • Paweł Lenart //01 lis 2021

      Od kilka lat mieli wprowadzić regulacje, na podstawie których obowiązywałby jednolity czas i ciągle je przekładają. Teraz mamy kolejne odroczenie na 5 lat. Ale i tak lepsza debata nas czasem niż nad kształtem ogórka czy banana. ;-)))))