facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 mar, 2022
- brak komentarzy
W nocy przejdziemy na czas letni.

W nocy przejdziemy na czas letni.

Już za kilka godzin przejdziemy na czas letni, a więc należy przesunąć wskazówki zegarów z godziny 02:00 na 03:00. Można to oczywiście zrobić wcześniej, np. kładąc się spać o 23:00, przestawmy zegarek na godz. 0:00. Dzięki temu obudzimy się na nowym czasie, w którym dzień stanie się wizualnie o godzinę dłuższy.

Warto przypomnieć przy okazji, że w Unii Europejskiej zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy reguluje dyrektywa unijna ze stycznia 2001 r. „Począwszy od 2002 r. okres czasu zimowego kończy się w każdym państwie członkowskim o godzinie 1:00 czasu uniwersalnego (02:00 czasu polskiego), w ostatnią niedzielę marca”. Do czasu zimowego wraca się z kolei w ostatnią niedzielę października.

Natomiast w Polsce zmianę czasu reguluje obecnie nowe rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 24 października 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że procedowane jest rozporządzenie dotyczące wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, do czego zobligowane są wszystkie kraje członkowskie. Jednocześnie podkreślono, że nie ma to nic wspólnego z pracami nad zniesieniem zmian czasu, które zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Komisja Europejska poinformowała, że rozróżnianie czasu na letni i zimowy będzie trwało kolejne pięć lat. Wydawany co pięć lat, na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej – wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. „Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 – 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu” – poinformowała wiceminister Olga Semeniuk w komunikacie przesłanym do mediów.

Dyskusja o zmianach czasu w Unii Europejskiej toczy się już od kilku lat. Przeprowadzone przez KE konsultacje społeczne wśród Europejczyków w 2018 r. wykazały, że aż 84 proc. badanych opowiadało się za zniesieniem zmian czasu. Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się m.in. Polacy. Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje.

Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.