facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 gru, 2019
- 2 komentarze
Tulipanowiec amerykański z arboretum w Lipnie. “Fikuśny egzot”.

Tulipanowiec amerykański z arboretum w Lipnie.

“Fikuśny egzot”.

Ponownie województwo opolskie i urokliwe arboretum w Lipnie. Nie tylko ze wspaniałego żywotnika olbrzymiego ono słynie. Drugim, bardzo pięknym, niezwykłym i znacznie wyróżniającym się w swoim gatunku na terenie naszego kraju drzewem, które tu rośnie jest mocarny tulipanowiec amerykański.

Drzewo to zostało opisane przez Autorów albumu “Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze.”, w którym wspomnieli, że mamy do czynienia z jednym z najokazalszych przedstawicieli swego gatunku rosnących na terenie Polski. Szacuje się, że tulipanowiec ten został posadzony mniej więcej w tym samym czasie, co wspaniały żywotnik olbrzymi w arboretum, zatem drzewo może mieć już 237 lat.

Niezwykły tulipanowiec figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyTulipanowiec_amerykański_arboretum_Lipno ) i zgodnie z zawartymi tam i już trochę nieaktualnymi danymi, drzewo ma 499 cm obwodu pierśnicowego pnia, przy wysokości  27 metrów.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Autorzy albumu o drzewach Polski, zmierzyli tulipanowca w 2014 roku i według ich pomiaru, obwód pierśnicowy drzewa wyniósł wtedy 485 cm, a wysokość drzewa miała 32,5 metra. Według najnowszego pomiaru z dnia 23.11.2019 r., obwód ten wynosi 513 cm.

Oznaczałoby to, że drzewo powiększyło swój obwód aż o 28 cm w ciągu 5 lat. Dzisiaj, na chłodno oglądając na zdjęciach pień, nie jestem do końca przekonany, czy rzeczywiście udało nam się zmierzyć drzewo w najwęższym miejscu pomiędzy podstawą pnia a wysokością 130 cm. Póki tego nie zweryfikujemy, podajemy ten wynik.

(edycja artykułu w dniu 24.02.2020 r.) W dniu 22 lutego 2020 roku ponownie odwiedziliśmy tulipanowca w Lipnie i zmierzyliśmy mu obwód pnia na wysokości 80 cm od podstawy, ponieważ wydawało nam się, że tam drzewo może być najchudsze pomiędzy podstawą pnia a wysokością 130 cm.

Pomiar dał wynik 515,50 cm, czyli o 2,5 cm więcej niż na wysokości 130 cm. Tym samym wynik 513 cm można już bez wątpliwości przyjąć za aktualnie obowiązujący i stwierdzić, że tulipanowiec z Lipna jest grubszy od tulipanowca z Sichowa o 7 cm (506 cm).

Tulipanowiec ten odznacza się bardzo osobliwym wyglądem. Ma gruby, masywny pień pokryty charakterystycznie spękaną korą. Na wysokości ok. 4 metrów wyrasta z niego niezwykle malowniczy, kandelabrowo ukształtowany konar. Jego nasada pokryta jest małym daszkiem chroniącym ją przed zbierającą się tam wodą opadową.

Drzewo odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Z uwagi na swoje okazałe rozmiary, z daleka przypomina raczej okazały dąb a nie tulipanowca. Drzewo jest pomnikiem przyrody i ma przybitą do pnia tabliczkę wskazującą na ten fakt.

Przewodniki drzewa są fikuśnie powykręcane w przeciwne strony, co sprawia wrażenie, jakby się na przemian wiły. W dodatku pień i konary, przyozdobione są mchami, podkreślając osobliwy i wręcz czarujący wygląd tego drzewa.

Tulipanowce to jedne z moich ulubionych, egzotycznych drzew, obok miłorzębów, daglezji, glediczji, cypryśników czy żywotników olbrzymich. Uprzywilejowany cieplejszym klimatem zachód Polski, może pochwalić się większą ilością drzew egzotycznych w porównaniu do chłodniejszego wschodu.

PODSUMOWANIE

1) Małe arboretum z wielkimi drzewami. Wielkimi nie tylko z uwagi na wiek i rozmiary niektórych drzew tu rosnących, ale – a może przede wszystkim – z uwagi na ich unikatowość w skali kraju. Należy do nich tulipanowiec amerykański o obwodzie pierśnicowym pnia wynoszącym obecnie 513 cm, przy 32-dwu metrowej wysokości oraz wieku szacowanym na ponad 230 lat. 

2) Poza imponującymi jak na nasze warunki parametrami, drzewo to odznacza się też niezwykłym, fikuśnym i pokręconym pokrojem. Jak wyróżniać się to w całości. W każdym aspekcie. Kto “fikuśnemu egzotowi” w osobliwości pana tulipanowca zabroni? ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.