facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 sie, 2020
- brak komentarzy
Tulipanowiec amerykański “Tom” w Skale. Niedaleko “Mustanga”.

Tulipanowiec amerykański “Tom” w Skale.

Niedaleko “Mustanga”.

Wczoraj zaprezentowałem słynnego wśród pasjonatów sędziwego drzewostanu tulipanowca amerykańskiego “Mustanga” w Skale, który obecnie – według naszej wiedzy, tzn. mojej i Marka (pomniki-przyrody.pl) jest najgrubszym, pomnikowym osobnikiem tego gatunku na Dolnym Śląsku, przy czym jest to okaz dwupniowy.

Niemniej kilkadziesiąt metrów od “Mustanga” rośnie jego bardzo ciekawy i piękny brat, który do tej pory nie został uhonorowany statusem pomnika przyrody, chociaż spełnia wszystkie ku temu przesłanki. Imię jakie nadano temu drzewu to “Tom”. Jest to osobnik jednopniowy.

Także i na jego pniu odnajdziemy drewnianą tabliczkę, na której wyryto imię drzewa oraz podano jego szacunkowy wiek, który określono na 200 lat, czyli taki sam jak u “Mustanga”. Tutaj również nie wiadomo, na który rok stwierdzono, że drzewo ma tyle lat oraz kiedy przyczepiono tabliczkę.

Minimalny, pomnikowy wymiar dla tulipanowca w świetle obowiązującego rozporządzenia MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 4 grudnia 2017 roku w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody wynosi 200 cm. To oznacza, że jeżeli jakichś tulipanowiec osiągnął minimum 200 cm obwodu pierśnicowego pnia, można już złożyć wniosek o uznanie go za pomnik przyrody i powołać się właśnie na ten parametr.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia nie jest jedynym kryterium predestynującym drzewo do wnioskowania o uznanie go za pomnik przyrody, bowiem w świetle przepisów rozporządzenia:

“Kryteriami uznawania drzew za pomniki przyrody są:
1) obwód pnia nie mniejszy niż minimalny obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew, określony w załączniku do rozporządzenia, lub
2) wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód pnia, wysokość, szerokość korony, wiek, występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach, pokrój lub inne cechy morfologiczne, a także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe”.

Tulipanowiec amerykański “Tom” mierzy obecnie 341,50 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a zatem już o 141,50 cm przekracza minimalny, pomnikowy obwód pierśnicowy pnia dla tego gatunku drzewa, dzięki czemu już dawno powinien zostać uznany za pomnik przyrody.

Podobnie jak dostojny “Mustang”, tulipanowiec “Tom” to potężne drzewo z wysoko wysklepioną koroną i odznaczające się bardzo dobrą kondycją zdrowotną. W dolnej części korony widać nieco posuszu, ale ogólnie drzewo sprawia wrażenie bardzo zdrowego.

Urzekają i ujmują mnie fikuśnie zakręcone konary “Toma”, które nadają drzewu jeszcze bardziej egzotycznego wyglądu. Początkowo pień drzewa jest prosty jak strzała, po czym w górnych partiach ulega zakrzywieniu raz na prawo, raz na lewo.

Często tak bywa w świecie drzew, że podziwiamy te najbardziej okazałe, znane i najsłynniejsze, nie zwracając uwagi na to, że w ich pobliżu może rosnąć inna, wyjątkowa perełka dendrologiczna, która jest niezauważana i przeoczana. Jedną z nich jest właśnie to przepiękne i wspaniałe drzewo o wdzięcznym imieniu “Tom”.

PODSUMOWANIE

1) W miejscowości Skała (woj. dolnośląskie, powiat lwówecki, gm. Lwówek Śląski) w starym założeniu parkowo-pałacowym, oprócz wspaniałego, pomnikowego tulipanowca amerykańskiego “Mustang” odnajdziemy drugie drzewo tego gatunku, które nie jest pomnikiem przyrody, chociaż spełnia wszelkie przesłanki do uhonorowania go tym statusem.

2) Drzewo mierzy obecnie 341,50 cm w obwodzie pierśnicowym pnia (141,50 cm więcej od minimalnego, pomnikowego obwodu dla tego gatunku), przy wysokości wynoszącej ponad 30 metrów. Na pniu tulipanowca odnajdziemy tabliczkę z imieniem drzewa “Tom” i jego szacunkowym wiekiem, który wynosi 200 lat.

3) Jest to osobnik jednopniowy, znacznie rzadziej oglądany przez ludzi, którzy najchętniej podziwiają drzewa najbardziej okazałe, najsłynniejsze lub najgrubsze. Tymczasem zawsze warto rozejrzeć się wokół, ponieważ przy okazji, często można obejrzeć i zachwycić się innymi, mniej znanymi, a wyjątkowymi drzewami.

SKAŁA Z MEDALIONEM

Będąc w Skale warto też obejrzeć inny pomnik przyrody, tym razem przyrody nieożywionej. To Skała z Medalionem – ostaniec piaskowcowy o wysokości 14 metrów, położony w lesie w pobliżu drogi łączącej miejscowości Żerkowice i Skała, także w gminie Lwówek Śląski.

W dniu 22 marca 1897 r. od południowej strony wmurowano medalion z wizerunkiem cesarza Wilhelma II, od którego pochodzi nazwa. W latach 80. XX wieku medalion został skradziony. W początkach XXI w. zamontowano w tym miejscu nowy medalion z herbem Lwówka Śląskiego. Na szczycie znajdował się dawniej punkt widokowy.

Dziś można jeszcze zaobserwować pozostałości po metalowych barierkach i maszt flagowy. Obok skały prowadzi zielony szlak turystyczny. Skała jest przystosowana do wspinaczki, o czym świadczą zamocowane stałe punkty przelotowe (spity).

Źródło: Wikipedia

O pomnikach przyrody i innych, ciekawych drzewach w parku w Skale warto poczytać też na blogu Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=2608

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.