facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 paź, 2016
- brak komentarzy
Trzynasty – ostatni Klimatyczny Bilans Wodny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To już ostatni, trzynasty w tym roku, Klimatyczny Bilans Wodny opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb, w którym określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

kbw_2016_13

“W trzynastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2016 roku, stwierdzamy zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne”.

W obecnym okresie sześciodekadowym zagrożenie susza rolniczą występuje wśród uprawy:

  • buraka cukrowego

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym od 1 sierpnia do 30 września 2016 r. wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zmniejszeniu. Średnio dla kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były niższe o 4 mm.

W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW wynoszące od -150 do -169 mm odnotowano na styku trzech regionów: Pojezierza Kujawskiego, Wysoczyzny Tureckiej oraz zachodniej części Równiny Kutnowskiej. Wartości od -130 do -149 mm odnotowano na Wysoczyznach Kaliskiej, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na Pojezierzu Dobrzyńskim. Wartości KBW od -120 do -129 mm odnotowano we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Nizinie Śląskiej oraz we wschodniej części Pojezierza Lubuskiego. Na pozostałym obszarze kraju wartości KBW są wyższe od -120 mm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla buraka cukrowego uprawianego na glebach II kategorii podatności na suszę.

II kategorię podatności na suszę stanowią gleby lekkie, grupa granulometryczna:

piasek gliniasty lekki,

piasek gliniasty lekki pylasty,

piasek gliniasty mocny,

piasek gliniasty mocny pylasty.

Susza dla buraka cukrowego występuje w 5 gminach powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim (2,2% gmin województwa, 0,2% gmin kraju).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W trzeciej dekadzie września na przeważającym obszarze kraju zanotowano bardzo niskie opady (poniżej 5 mm). Najwyższe opady (powyżej 20 mm) zanotowano w północno-zachodniej części Pojezierza Mazurskiego. Opady od 5 do 20 mm zanotowano na Pobrzeżu Koszalińskim i Gdańskim, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Pojezierzu Mazurskim, w północno-wschodniej części Niziny Mazowieckiej oraz na wschodnich krańcach Wyżyny Lubelskiej i Polesia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obecnie, kiedy mamy do czynienia z bardzo wilgotnym październikiem i końcem sezonu wegetacyjnego, problem suszy glebowej został na razie zminimalizowany. Cały czas jednak pozostaje problem suszy hydrologicznej. Jeżeli wstępne prognozy długoterminowe, mówiące o czwartej z rzędu, łagodnej i wilgotnej zimie, sprawdzą się, to jest szansa na wejście w sezon wegetacyjny w 2017 roku w lepszej sytuacji hydrologicznej. Wartym podkreślenia jest jeszcze to, że w poprzednim artykule z dnia 28 września bieżącego roku, dotyczącym dwunastego KBW, napisałem, że w perspektywie najbliższych dwóch tygodni (czyli do połowy października) nie widać w prognozach zmiany niekorzystnej sytuacji hydrologicznej. Zmiana przyszła na szczęście znacznie szybciej bo już na początku nowego miesiąca. Taka nagła zmiana pokazuje, jak pogoda potrafi się diametralnie zmienić i to wbrew, wydawałoby się, że precyzyjnym prognozom. ;))

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/glowna/

Opracowali: Dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw.; Dr hab. Rafał Pudełko; Dr Katarzyna Żyłowska; Mgr Piotr Koza; Mgr Elżbieta Wróblewska; Mgr Tomasz Jóźwicki

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.