facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 lis, 2016
- brak komentarzy
SUPERPEŁNIA KSIĘŻYCA. Największa od 68 lat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Już tej nocy można podziwiać wyjątkowe zjawisko, czyli listopadowy superksiężyc. Nazwa ta została nadana pełni Księżyca, która ma miejsce wówczas, gdy nasz naturalny satelita osiąga najbliższy punkt do Ziemi na swojej orbicie. Obecnie Księżyc jest najbliżej Ziemi od 68 lat. Mamy zatem naprawdę piękny spektakl, o ile zachmurzenie wszystkiego nie zasłoni, bo z tym jest na ten moment różnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Algonquin, czyli grupa plemion Indian Ameryki Północnej, jak również amerykańscy koloniści nazywali listopadową pełnię Księżycem Bobra, ponieważ „był to czas ustawiania pułapek dla tychże gryzoni przed zamarzaniem bagien, by zapewnić zapas ciepłych zimowych futer”. Alternatywna nazwa dla pełni księżyca w listopadzie to Mroźny Księżyc, która również była używana przez rdzennych Amerykanów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obecna pełnia Księżyca jest największa od 1948 roku, a nasz naturalny satelita będący w pełni nie znajdzie się tak blisko Ziemi do co najmniej 25 listopada 2034 roku. W tym miesiącu nastąpił drugi z serii trzech kolejnych superksiężyców, które mają miejsce pod koniec 2016 roku. Pierwszy był w październiku, a ostatni nastąpi w grudniu. Odległość Księżyca od Ziemi wyniesie w perygeum 356514,9 km. Superksiężyc już można podziwiać na wieczornym niebie. Około dwa tygodnie po Superksiężycu, 27 listopada (na dwa dni przed nowiem), będziemy mieli do czynienia z największym w tym roku oddaleniem Księżyca od Ziemi, w odległości 406560,9 km.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pełnie Księżyca mają miejsce wówczas, gdy Srebrny Glob znajduje się po stronie Ziemi przeciwnym do Słońca. Orbita Księżyca wokół Ziemi nie jest idealnym okręgiem, więc satelita raz osiąga minimalną odległości od planety (punkt ten nazywa się perygeum) oraz maksymalną (apogeum). Kiedy następuje pełnia księżyca i znajduje się w perygeum, to zdarzenie nazywamy superksiężycem. Superksiężyc może wydawać się 14 procent większy niż w czasie apogeum i a nawet o 30 procent jaśniejszy.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.