facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 lut, 2022
- brak komentarzy
Spokojny początek tygodnia i wzrost temperatury. Od środy większe załamanie pogody, silniejszy wiatr i opady (lokalnie wystąpią burze). Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.02.2022r. – 20.02.2022r.

Spokojny początek tygodnia i wzrost temperatury. Od środy większe załamanie pogody, silniejszy wiatr i opady (lokalnie wystąpią burze).

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.02.2022r. – 20.02.2022r.

Za nami kolejny, w dużym stopniu zmienny w pogodzie tydzień. Były opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, samego deszczu, a w górach notowano obfite opady śniegu. W środku tygodnia dmuchnęło ciepłym powietrzem, które najmocniej było odczuwalne w czwartek. W piątek, chłodny front atmosferyczny przyniósł załamanie pogody, wzrost prędkości wiatru i silniejsze opady, po którym szybko rozbudował się klin wyżowy z zimną oraz suchą masą powietrza, dzięki czemu weekend sprzyjał terenowej włóczędze. 

Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “10 lutego był najcieplejszym dniem od początku roku. W Legnicy temperatura przekroczyła 14 stopni, a anomalia dodatnia temperatura w wielu miejscach przekroczyła 8 stopni”.

Tymczasem IMGW opracował długoterminową prognozę pogody na miesiące marzec-czerwiec 2022. Warto się z nią zapoznać. Marzec 2022. Na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północnym wschodzie prawdopodobna średnia miesięczna powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy.

Kwiecień 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na południowym wschodzie możliwa suma opadów poniżej normy wieloletniej.

Maj 2022. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na północnym zachodzie możliwa suma w normie.

Czerwiec 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych we wschodniej części kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, a w zachodniej części w normie.

 Całe opracowanie prognozy znajduje się tutaj: IMGW-prognoza-długoterminowa-na-marzec-czerwiec-2022-r.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Co szykuje pogoda w nadchodzącym tygodniu? Po spokojnym początku tygodnia czeka nas bardzo dynamiczna aura. W środku tygodnia napłynie do Polski ciepła masa powietrza, która przyniesie dwucyfrowe wartości na termometrach. Jednak w czwartek wtargnie chłodny front atmosferyczny z całym arsenałem zjawisk, przynosząc silne, lokalnie niszczące porywy wiatru, a nawet burze. Przyszły weekend to kontynuacja zachodniej cyrkulacji, a więc nie będzie tak spokojny i słoneczny jak ten mijający.

Poniedziałek, 14 lutego 2022

Początek tygodnia upłynie pod znakiem spokojnej pogody z dużą ilością Słońca. Zapewni ją oddalający się na wschód wyż, którego centrum znajdzie się nad południową Rosją. W ciągu dnia czeka nas przewaga pogodnego nieba, chmury pojawią się wyłącznie lokalnie. Poranek będzie zimny z ujemnymi wartościami na termometrach. W ciągu dnia, temperatury wszędzie przejdą na wartości dodatnie.

Od 3-4 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz 5-7 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku, południu Mazowsza i Podkarpaciu do 8-9 stopni C w Małopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr, jedynie w rejonie Krakowa słaby, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, na wybrzeżu, w Kotlinach Sudeckich, na Opolszczyźnie i Pogórzu Karpackim porywisty, w porywach od 55 do 65 km/godz., a wysoko w górach powyżej 100 km/godz., południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 15 lutego 2022

We wtorek szykują się pierwsze zmiany w pogodzie. Polska zacznie dostawać pod wpływ niżu znad środkowej Szwecji, a w ciągu dnia z zachodu na wschód, będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny. Już w pierwszej części dnia wzrośnie zachmurzenie, ale przejaśnienia też wystąpią, głównie w regionach południowych, centralnych i wschodnich. Przed południem, niewielkie i przelotne opady deszczu mogą wystąpić w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze Gdańskie i Żuławy. Natomiast po południu i wieczorem opady prognozowane są na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i zachodzie Mazowsza, w centrum, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.

Przelotne opady mogą wystąpić również na Pomorzu (lokalnie). W drugiej części dnia na zachodzie i północnym zachodzie słonecznych chwil będzie więcej niż w pierwszej. Tymczasem na wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady pojawią się w godzinach wieczornych. Do tego czasu będzie pogodnie i sucho. W ciągu dnia na termometrach odnotuje się od 4-5 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza oraz 6-8 stopni C w głębi kraju do 9-11 stopni C na południu, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni.

Środa, 16 lutego 2022

W środę pogodę w Polsce będzie kształtował niż skandynawski, który przyniesie duże zachmurzenie i opady deszczu. Największe opady prognozowane są na zachodzie kraju, w centrum oraz na północnym wschodzie. Pod deszczowymi chmurami będzie również chłodniej – na poziomie 3-5 stopni C, jedynie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu i pod koniec dnia w regionach zachodnich, gdzie zacznie napływać cieplejsza masa powietrza, odnotuje się od 6 do 8 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-zachodni.

Czwartek, 17 lutego 2022

W nocy ze środy na czwartek, po przejściu ciepłego frontu atmosferycznego zrobi się bardzo ciepło. Niż przemieszczający się znad Wysp Owczych w stronę Skandynawii zaciągnie do Polski ciepłe masy powietrza, w związku z czym, poranek będzie nietypowo ciepły jak na połowę lutego. Poza wschodnimi dzielnicami kraju i wybrzeżem, temperatury będą kształtować się na poziomie 10-12 stopni C, a na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce, lokalnie nawet 13 stopni C.

Jednak już w godzinach porannych nad Pomorze wkroczy chłodny i dynamiczny front atmosferyczny, który przed południem będzie zmierzał w głąb kraju. W obrębie tego frontu rozwinie się konwekcja głęboka, której towarzyszyć mogą burze z bardzo silnym wiatrem, a nawet opadami gradu. Najpóźniej (w godzinach popołudniowych), front dotrze na południe kraju i tam będzie najcieplej – na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu odnotuje się nawet 14-16 stopni C, w centrum 12 stopni C, na północy od 7 do 9 stopni C.

Wiatr w całym kraju będzie silny i porywisty, w północnej połowie kraju w porywach do 90 km/godz., na pozostałym obszarze od 60 do 80 km/godz. Jednak na wybrzeżu i podczas przechodzenia burz, porywy wiatru mogą wynieść 100 km/godz. Wiatr będzie wiał z południa i południowego-zachodu, ale w strefie frontu i po jego przejściu zacznie skręcać na północno-zachodni. Pod koniec dnia w północnych regionach Polski, prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Piątek, 18 lutego 2022

W piątek pogoda zacznie się stabilizować, ale nie na długo. Jednak porywy wiatru wciąż będą umiarkowane i dość silne, ale na pewno słabsze niż w czwartek. Opady zaczną zanikać, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ strefy podwyższonego ciśnienia. Po kilku godzinach ponownie zacznie się chmurzyć, zwłaszcza na zachodzie kraju, gdyż tam pod koniec dnia dotrze kolejny front atmosferyczny. Pojawią się też opady deszczu. Na termometrach odnotuje się od 3-4 stopni C na północnym wschodzie do 9-10 stopni C na południowym zachodzie.

Weekend, 19-20 lutego 2022

Na przyszły weekend prognozuje się dynamiczną pogodę, gdyż wpływ na nią będą miały głębokie niże, które znad Północnego Atlantyku będą wędrować nad Skandynawię, Bałtyk i Rosję. W związku z tym przyniosą nam silne i porywiste wiatry oraz liczne opady, najczęściej deszczu. Jednak stopniowo zacznie się ochładzać i opady deszczu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Ponownie mogą wystąpić silnie i niebezpieczne porywy wiatru. Najmocniej ma wiać z piątku na sobotę i częściowo w sobotę (80-90 km/h). Według wstępnych prognoz pogody, po weekendzie ma rozpocząć się głębsze ochłodzenie.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.02.2022r. – 20.02.2022r.

16.02.2022r. – godz. 17:59 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.