facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 lut, 2016
- 8 komentarzy
ŚNIEŻKA. Królowa Karkonoszy z namiastką klimatu podbiegunowego.

CIMG2599CIMG2598

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Charakterystyczny, tajemniczy, niezwykły i wyjątkowy. Każdy, kto chociaż raz w życiu był na Śnieżce, ten na pewno uległ czarowi temu skalnemu stożkowi, który jest zbudowany w głównej części ze skał metamorficznych zwanych hornfelsami, a od zachodniej strony, w swojej podstawie, z granitu. To właśnie jest podstawową przyczyną charakterystycznego kształtu Śnieżki. Budulcem głównego grzbietu Karkonoszy jest mniej trwały granit. Stąd też pozostałe szczyty Karkonoszy mają znacznie bardziej zaoblone kształty.

CIMG2604

Hornfels  (czyli skała metamorficzna kontaktowa, utworzona pod wpływem termicznego oddziaływania magmy na osłonę w warunkach facji hornfelsowej) – główny budulec Śnieżki powstał z przeobrażenia łupka łyszczykowatego na styku gorącej magmy. Najbardziej niedostępne południowe zbocze, pocięte jest głębokimi źlebami. Od północy dominuje stromo opadający rumosz skalny, a od wschodu łagodnie schodzi do Słonecznej Doliny. Zbocza północne i południowe Śnieżki opadają stromo do dwóch głębokich dolin polodowcowych: Łomniczki i Obří důl. Wbrew powtarzanym często obiegowym opiniom Śnieżka nie jest wygasłym wulkanem. Właśnie jej kształt jest źródłem mylnych opinii.

CIMG2611

Zawsze zastanawiam się, co jest bardziej niesamowite? Sama Śnieżka i jej niepowtarzalny wygląd, otoczenie i przyroda, czy klimat? Jedno i drugie jest niezwykłe. Panuje tutaj specyficzny klimat zbliżony do tego jaki mamy za kołem podbiegunowym. Dlatego na niższych wysokościach (nie notowanych gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych na podobnych wysokościach), wykształciła się roślinność alpejska. Odpowiedzialne są za to warunki meteorologiczne.

CIMG2635

Średnia roczna temperatura na Śnieżce nieznacznie przekracza 0°C, w najcieplejszym miesiącu wynosi 10.6°C, a najwyższa temperatura jaką zanotowano na Śnieżce to 24.6°C (najnowszy rekord z 28 lipca 2013 roku). Stąd też pokrywa śnieżna zalega już czasami od października a kończy się w maju. W ciągu roku średnia suma opadów przekracza 1000 mm. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego szczytu są huraganowe wiatry przekraczające 80m/s oraz częste zamglenie (ponad 300 dni w roku). Średnia wieloletnia prędkość wiatru na Śnieżce wynosi prawie 12m/s a zdarzają się miesiące zimowe kiedy to średnia miesięczna przekracza 25 m/s.

CIMG2642

Należy zauważyć, że w skali roku najczęstszymi są wiatry wiejące ogólnie z kierunków zachodnich. 24,7% stanowią wiatry z kierunku SW (średnia prędkość 13,1 m/s), 18,6% to wiatry NW (średnia prędkość 12,0 m/s) a 18,0% to wiatry W (średnia prędkość 12,8 m/s). Na Śnieżce często występują bardzo silne, porywiste wiatry, o prędkości przekraczającej 15 m/s (wiatry te w porywach nierzadko przekraczają 35 m/s). Najwyższa zanotowana tu średnia 10-minutowa prędkość wiatru (21 lutego 2004 roku) wynosi 65 m/s, czyli 234 km/h.

CIMG2648

Najwyższa prędkość wiatru zanotowana na stacji to porywy wiatru dochodzące do 80 m/s czyli 288 km/h. Niektóre źródła wskazują, że najwyższa prędkość wiatru zanotowana na szczycie Śnieżki to 342 km/h (9 marca 1990), jednak kierownictwo stacji meteorologicznej nie potwierdza tej informacji. Średnio rocznie notowano tu 206 dni z silnymi wiatrami. Zimne półrocze, a dokładniej okres od listopada do marca, to okres dominacji porywistych wiatrów. Jest ich średnio od 19,5 dnia w listopadzie do 23,5 dnia w styczniu. W konsekwencji Śnieżkę charakteryzuje bardzo niska częstość występowania okresów bezwietrznych: od 1,5% w lutym do 2,7% w czerwcu – średnia wieloletnia wynosi tylko 1,8%.

CIMG2681

Śnieżka z uwagi na swoje położenie, długość, i jego nieprzerwany charakter, ciągu pomiarowego jest wspaniałym miejscem do badania zmian klimatycznych. Zminimalizowane niemal do zera są tutaj wpływy lokalne na klimat. Na podstawie prowadzonych tutaj nieprzerwanie od 1880 roku obserwacji można stwierdzić, iż w tym czasie wzrost średniej temperatury na Śnieżce przekroczył 1°C. Śnieżka jest miejscem gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.

CIMG2637CIMG2646

Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest szczytem nie do zdobycia jak wydaje się większości turystom. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie ubranie i obuwie znacznie ułatwia szczególnie zimową wędrówkę.

CIMG2638CIMG2667

Na Śnieżce nie ma schroniska w związku z tym nie ma również możliwości nocowania turystów.

Restauracja jest czynna w godzinach 09 – 16 codziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych i zamykana jest po godzinach pracy. W okresie wzmożonego ruchu może być czynna dłużej.

CIMG2644

CIMG2662

Zwieńczeniem wyprawy na Śnieżkę, poza ogromną satysfakcją z faktu jej zdobycia i wspaniałymi widokami z jej szczytu, jest możliwość dokonania wpisu w księdze pamiątkowej, która jest dostępna w śnieżkowej restauracji. ;)) Pisząc ten artykułu i przeglądając zdjęcia z wyprawy, od razu mam na myśli Sznupoka i Tazoka (Marzenę i Maćka), których w tym miejscu bardzo serdecznie pozdrawiam i – mam nadzieję – że kiedyś spotkamy się na górskim szlaku! ;))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Sznupok //13 lut 2016

    Czesc Pawle , dziękujemy za trafne skojarzenia . Taki algorytm : ” mówisz góry – myślisz sznupok”
    kiedyś było : “mówisz partia – myślisz Lenin” 🙂 Przyznaj ,że choć ciągle trzeba albo wspinać albo turlać w dół , to góry są śliczne , fotogeniczne i budzą zachwyt. Byłem na Śnieżce mając chyba tyle lat co Dominik . Spodki były swieżo oddane do użytku ( taki późny Gierek ) szkrab byłem , ale wrażenie pozostało do dzisiaj. Chętnie przyspieszyłbym termin “kiedyś ” – sezon przed nami a Sudetów prawie nie znam . Do miłego . Góra Zbójnik też może być 🙂

    • Admin //14 lut 2016

      Wszystko jest do dogadania i dogrania. Można by zorganizować wycieczkę w składzie Sznupok + Tazok + Nawrot + Lenarty. 😉 Do kwietnia/maja coraz bliżej. Jeżeli jesteście na “tak” to przechodzimy do dalszej części programu. 😉 Wszelkie modyfikacje, pomysły, plany, propozycje – dozwolone. 😉

  • Sznupok //13 lut 2016

    Nie dopisała sobota , siąpiło , mgły nowych fotek nie ma . Ale co się odwlecze …. Dzisiaj rano grzyba znalazłem normalnego z kapeluszem , nie żadne tam gluty zimowe . Jak go ślimaki go nie ten tego , to go ufocę .

    • Admin //14 lut 2016

      Ze ślimakami to “macie na pieńku”, a raczej one z Wami, jeszcze po poprzednim sezonie. 😉 Szykuje się cz.2 legendarnej bitwy. ;-)))))

  • Tomek Nawrot //14 lut 2016

    Zapraszam Maćku w Sudety! Dolny Śląsk znam doskonale i mogę służyć za przewodnika. Jeśli byłbyś na Śnieżce, czyli również w Karpaczu, to polecam okolicę: http://dolinapalacow.pl/Obiekty.html Najbardziej podoba mi się ten: http://www.palac-wojanow.pl/ Nazywam go cukierek 🙂 Tam też są: http://www.park-miniatur.com/pl/galerie/1, http://www.budowleswiata.com/miniatury/, http://siruwia.pl/, http://www.lbg.lasy.gov.pl/arboretum. I to wszystko na niewielkim terenie między Karpaczem, a Jelenią Górą.

    • Admin //14 lut 2016

      Ja ze swojej strony dodam, że Tomek to świetny przewodnik i przemiły rozmówca. W 2013 roku pokazał mi najpiękniejsze tereny Obornik Śląskich i przekazał wiele ciekawych i cennych informacji o mieście, zabytkach i ich historii. Kiedyś nie znałem Obornik od strony miasta. Byłem tak kiedyś, ale tylko w celach leśno-grzybowych, a samo miasto jest naprawdę piękne i przede wszystkim bardzo zielone. Rośnie tam wiele drzew, jest też taka górka widokowa, z której widać bardzo wiele. Nie zdradzam szczegółów, zostawię to Tomkowi. 😉

  • Sznupok //17 lut 2016

    Cześć Tomku, Cześc Pawle, dla nas wyjazd w Sudety czy konkretniej Karkonosze to jednak mała wyprawa , jeśli miało by się ziścić to albo weekend majowy 1-3maja albo weekend “Boże ciało” 26-30 maja wstępnie zgłaszamy asumpt do spotkania , z tym że nie chce póki co umawiać się na sztywno bo troche wody jeszcze musi upłynąć do maja . Jak coś się zmieni / urealni / damy znać . Szczerze mówiąc ciągną nas Góry Stołowe / Adrspach nigdy nie bylismy .Pozdrowienia , vice versa słuzymy pomoca w odkrywaniu Beskidów.

  • Tomek Nawrot //18 lut 2016

    W Góry Stołowe warto przyjechać, w polskie i czeskie.