facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 kwi, 2019
- brak komentarzy
Sekcja Drzew Pomnikowych Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

W listopadzie 2016 roku pisałem na blogu o cennej i wartościowej inicjatywie, której propozycję przedłożono na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w Bolestraszycach. Chodziło o powołanie Sekcji Drzew Pomnikowych, działającej przy PTD i skupiającej miłośników sędziwych i pomnikowych drzew na terenie naszego kraju.

Sekcja została powołana podczas VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w Bolestraszycach, we wrześniu 2016 r. 23 września odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa, na którym, w wyniku dyskusji i jawnego głosowania, przyjęto Uchwałę nr 2 powołującą Sekcję Drzew Pomnikowych. Ustalono również, że Sekcja rozpocznie swą oficjalną działalność po zatwierdzeniu jej regulaminu na kolejnym Walnym Zgromadzeniu. Nastąpiło to podczas IX Zjazdu PTD we Wirtach, we wrześniu 2018 r.

Obradujące w dniu 20 września, w Starej Kiszewie, Walne Zgromadzenie zatwierdziło przygotowany przez grupę inicjatywną projekt regulaminu, który określa cele i sposoby działania Sekcji. W tym samym dniu, na terenie Arboretum Wirty, odbyło się pierwsze zebranie Sekcji, które poprowadził Prezes Towarzystwa. W trakcie zebrania dwudziestu sześciu członków PTD, złożyło pisemne deklaracje wstąpienia do Sekcji oraz wybrało jej Zarząd w składzie:

Przewodniczący – Krzysztof Borkowski z Puszczykowa
Wiceprzewodniczący – dr Tomasz Bojarczuk z Kórnika
Sekretarz – Piotr Gach z Krakowa

Głównym celem Sekcji jest integracja członków PTD zainteresowanych tematyką drzew pomnikowych. Są to zazwyczaj drzewa o najbardziej okazałych rozmiarach, czyli najgrubsze i najwyższe, jak również najstarsze lub niezwykłe z innych względów.

Do podstawowych zadań Sekcji, obok działań integracyjnych, należy popularyzacja wiedzy na temat polskich drzew pomnikowych, wspieranie działań na rzecz ich ochrony oraz ich dokumentowanie poprzez prowadzenie wykazów o możliwie najwyższym stopniu rzetelności.

Dzięki dużemu poświęceniu i pracy Zarządu, internetowa strona Sekcji jest już utworzona i można na nią wejść pod adresem:  https://www.sdpptd.pl/Default.aspx

Ja, jako członek PTD, z wielką radością przyjąłem powstanie Sekcji Drzew Pomnikowych PTD, do której również należę i w której, planuję udzielać się, łącząc nie tylko hobby tropiciela wyjątkowych osobliwości dendroflory i ich prezentację na blogu, ale czynnie włączyć się na rzecz ustanawiania nowych pomników przyrody i szeroko rozumianej idei propagowania ochrony naszych drzew.

W maju, planowana jest wycieczka członków Sekcji do słynnego Rogalina, w którym rosną unikatowe okazy drzew. Jak napisał Pan Krzysztof Borkowski: Jest to jeden z kierunków, jaki często wybierają miłośnicy pomnikowych dębów z Wielkopolski. Większość z nas była już w Rogalinie, ale są jeszcze osoby, które sławnych dębów nie oglądały. Poza tym, jest to miejsce tak atrakcyjne, że można je z przyjemnością zwiedzać po wielokroć”.

Natomiast u mnie na blogu, w najbliższych tygodniach, planuję zaprezentować wybrane i znacznie wyróżniające się drzewa z Wrocławia (ten wątek będę stopniowo rozszerzać na blogu). Z kolei w połowie czerwca, wystartuje cykl pereł dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2019, w którym ponownie zaprezentuję wybrane i najbardziej wyróżniające się drzewa Wzgórz Twardogórskich.

Obecnie jestem jeszcze na etapie zbierania materiału, dokonywania pomiarów i kręcenia filmików, ale już mogę zdradzić, że tak, jak w zeszłym roku, tak i w tym, w cyklu będzie około 30 artykułów, a zatem cały cykl potrwa do końca grudnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.