facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 wrz, 2020
- brak komentarzy
Saga o dębach Szczodrego. (16) Wybrane, pozostałe dęby Szczodrego (2).

Saga o dębach Szczodrego.

(16) Wybrane, pozostałe dęby Szczodrego (2).

Dopiero co w kwietniu zachwycałem się i podziwiałem wiosnę, a tu już jesień rozpakowała walizki. Był to wspaniały czas w przyrodzie – kwitnące krzewy, łany rzepaku i drzewa kusiły, aby je podziwiać i fotografować. Wówczas przemierzałem Szczodre wzdłuż i wszerz, żeby odnaleźć najokazalsze drzewa.

Lasy Szczodrego, poprzecinane łąkami i polami uprawnymi stanowią dla mnie doskonały teren do wycieczek. Są tu zarówno miejsca łatwo dostępne, jak i trudniejsze do przejścia, bardziej zarośnięte, potocznie mówiąc zachaszczone lub zakrzaczone. Wszędzie tam mogą skrywać się mniej lub bardziej okazałe drzewa. Dzisiaj prezentacja kolejnych trzech dębów szypułkowych, które warto odwiedzić.

(1) DĄB SZYPUŁKOWY O OBWODZIE PIERŚNICOWYM PNIA 465 CM

Wszystkie trzy okazy rosną stosunkowo blisko opisanego przeze mnie w sierpniu, dostojnego “Głosiciela potęgi”, z tym, że dostęp do nich jest znacznie łatwiejszy, ponieważ dwa z nich rosną przy drodze, a jeden przy skraju lasu.

Pierwszy dąb jest bardzo charakterystyczny z uwagi na swój pokrój. Drzewo swoimi konarami przewiesza się nad drogą, tworząc – zwłaszcza w stanie pełnego ulistnienia oryginalny tunel, będący pomostem między lasem a otwartą przestrzenią. Ma to swój osobliwy urok.

W jego bezpośrednim sąsiedztwie rośnie drugi, chudszy dąb, który z daleka zlewa się z pierwszym dębem w jedną całość, przez co można odnieść wrażenie, że rośnie w tym miejscu jeden, okazały i mocno ugałęziony dąb.

Atrakcyjności optycznej w oglądaniu i podziwianiu obu drzew nadaje skręcająca droga i kolejne dęby, przez co budzi się ciekawość pójścia dalej i zobaczenia, cóż takiego kryje się za zakrętem. ;))

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia dębu wynosi 465 cm, czyli jest to wynik przeciętny, jak na ten gatunek drzewa. Niemniej o ponad półtora metra przekracza minimalny obwód, który stanowi główną przesłankę do objęcia drzewa ochroną pomnikową.

Niewątpliwie największym atutem tego drzewa jest silnie ugałęziona korona, malowniczo przechylona nad drogą, którą dodatkowo, częściowo porasta mech. Dąb znajduje się w dobrym stanie fito-sanitarnym, ubytki i posusz zajmują niewielki procent dębowego organizmu.

Jednak to, co zdaje się być największym walorem tego dębu, może budzić też obawy, ponieważ wiszące konary i gałęzie nad drogą mogą stanowić podstawę do ich redukcji. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, albo co najwyżej w minimalnym stopniu.

Zdjęcia porównawcze (stan bezlistny i pełnego ulistnienia) ukazują, jak przepięknie przeobraża się korona drzewa z czarnej plątaniny konarów/gałęzi w zieloną namiastkę dżungli.

Drzewo to, chociaż niezbyt okazałe w swoim gatunku jest wspaniałą osobliwością dendrologiczną Szczodrego. Swoim oryginalnym pokrojem, a także dzięki temu, że rośnie w urokliwym miejscu, podkreśla dostojne walory kompozycyjne drzew w terenie.

(2) DĄB SZYPUŁKOWY O OBWODZIE PIERŚNICOWYM PNIA 492,50 CM

Idąc przez las wspomnianą drogą i skręcając w lewo, dojdziemy do kolejnego cennego drzewa, które rośnie na ziemiach Szczodrego. Dąb ten także rośnie blisko drogi i jest stosunkowo łatwy do odnalezienia.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to zgrubienie na pniu, przypominające kształtem duży nos. Przy drzewie notuje się liczne stanowiska krzewów, które utrudniają oglądnie pnia, szczególnie w porze letniej.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 492,50 cm, czyli do pięciu metrów pozostało mu już bardzo niewiele i powinno w ciągu kilku lat osiągnąć ten wynik. To pierwszy krok do wejścia w świat dębowych mocarzy Szczodrego.

Dąb ten ma dosyć długi pień, bez znacznych ubytków czy niepokojących zmian. Nie widać na nim też owocników grzybów pasożytniczych. Drzewo rośnie na niewielkiej pochyłości terenu, ponieważ w pobliżu znajduje się płytki i wąski rów z wodą.

Korona dębu jest dosyć szeroka i okazała. Widać w niej kilka kikutów po naturalnych wyłamaniach konarów oraz trochę posuszu, ale jej ogólny stan zdrowotny sprawia wrażenie dobrego.

Natomiast cała sylwetka drzewa i jego pokrój wskazują, że przynajmniej przez część życia dąb ten rósł w sąsiedztwie innych drzew, co zresztą nietrudno zauważyć, ponieważ w jego pobliżu rośnie kilka innych drzew tego gatunku. Jednak ich obwody pni nie przekraczają 400 cm.

I właśnie z uwagi na sąsiedztwo innych dębów i licznych krzewów, nawet w stanie bezlistnym, ciężko jest ująć całą sylwetkę dębu w obiektywie, gdyż cały czas jest on częściowo zasłaniany przez dendro-sąsiadów.

Opisywany dąb nabiera coraz potężniejszego wyglądu i już znacznie wyróżnia się wśród pobliskiego drzewostanu. Jednak czy los będzie dla niego łaskawy i osiągnie on wymiary najpotężniejszych monarchów Szczodrego? Życzę mu tego ze wszystkich sił.

Zdjęcie z 20 kwietnia daje odpowiedź na pytanie, dlaczego nie można sfotografować dębu w całości, o czym wyżej wspomniałem. To jednak nie jest dla mnie istotne. Ważne, że drzewo ma się dobrze. ;))

(3) DĄB SZYPUŁKOWY O OBWODZIE PIERŚNICOWYM PNIA 457,50 CM

Ostatnim dębem z dzisiejszej trójki jest najchudszy osobnik, który rośnie blisko skraju lasu, przy czym należy zaznaczyć, że jeszcze do niedawna rósł on głębiej w lesie, jednak w ostatnim czasie część lasu została wycięta.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Dąb na wysokości 130 cm mierzy 457,50 cm obwodu pierśnicowego pnia. Odziomek ma niewielkie i nieliczne stanowiska mchów, a przy pniu znalazłem kilka zrzuconych przez drzewo suchych gałęzi.

Poza tym, dąb ten sprawia wrażenie drzewa cieszącego się dość dobrą kondycją, ale na pewno, dwa wyżej opisane dęby mają się od niego lepiej. Ten osobnik zdradza częściowe wypróchnienie w środku i dość okazałą dziuplę ziejącą w wyższych partiach pnia.

Niestety, posiadam zdjęcia tego dębu tylko w stanie bezlistnym, ponieważ w dniu, kiedy chciałem sfotografować drzewo w “mundurze” padł mi akumulator w aparacie, a nie wziąłem ze sobą zapasowego.

Był to wtedy ostatni dąb, który mi pozostał do sfotografowania. Wystarczyłoby mi dosłownie 5-7 fotek, ale niestety aparat był nieubłagany. Natomiast zdjęcia z telefonu wyszły zbyt dziadowskie, żeby je opublikować. ;))

PODSUMOWANIE

1) Kolejne trzy urokliwe dęby szypułkowe, które rosną na ziemiach Szczodrego i o których warto napisać. Pierwszy dąb mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 465 cm i rośnie przy drodze, przewieszając nad nią efektownie i malowniczo część swojej mocno ugałęzionej korony. Drzewo znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej i rośnie bardzo blisko drugiego, chudszego dębu, co z daleka sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z jednym, bardzo okazałym osobnikiem.

2) Drugi dąb rośnie także blisko drogi, na niewielkiej pochyłości terenu, w pobliżu cieku wodnego i mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 492,50 cm. Ma liczne towarzystwo krzewów, przez które dość trudno podchodzi się do pnia. Drzewo cieszy się dobrą kondycją i już nabiera gabarytów, które charakteryzują mocarzy osiągających pięciometrowe obwody pni.

3) Ostatni, trzeci dąb jest najchudszy i znajduje się w gorszej kondycji zdrowotnej. Mierzy 457,50 cm obwodu pierśnicowego pnia, w górnej części pnia widać dość dużą dziuplę, a pod drzewem leży kilka wyłamanych gałęzi i konarów. Rośnie blisko skraju lasu, ale kilkadziesiąt metrów od głównej drogi biegnącej przez las.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.