facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 wrz, 2020
- one comment
Saga o dębach Szczodrego. (14) Dąb szypułkowy Król Domaszczyna.

Saga o dębach Szczodrego.

(14) Dąb szypułkowy Król Domaszczyna.

Wprawdzie Saga o dębach Szczodrego dotyczy drzew rosnących na terenie Szczodrego, niemniej nie można w niej pominąć królewskiego majestatu dębu, który rośnie bardzo blisko Szczodrego w sąsiednim Domaszczynie, zaledwie kilkanaście metrów od słynnego Domu Łowczego zwanego też Pałacykiem lub Zameczkiem Myśliwskim i który stanowił dawniej część kompleksu pałacowo-parkowego w Szczodrem.

W XIX wieku odbywały się w nim spotkania myśliwych po udanych polowaniach organizowanych przez Wilhelma von Braunschweig-Lüneburg-Oels, księcia oleśnickiego i księcia Brunszwiku. Obecnie jest to teren prywatny i wejście na niego jest możliwe po udzieleniu zgody przez właściciela.

Gdy tylko rzuciłem spojrzeniem na ten dąb, nie miałem wątpliwości, które drzewo zasługuje na zaszczytny tytuł dendrologicznego króla Domaszczyna. Drzewo jest olśniewająco baśniowe z charakterystyczną pochyłością, wyjątkowo patriarchalnym wyglądem, a jego moc i ogromna sylwetka przytłacza człowieka, kiedy z bliska ogląda się tego olbrzyma.

Czułem się przy nim jak mrówka. Nawet zaparkowany w pobliżu samochód wydaje się małą zabawką w porównaniu do króla. Drzewo to jest uhonorowane statusem pomnika przyrody, ale nie znalazłem go na wykazie w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody.

Za to widnieje w rejestrze wojewódzkim, w którym napisano, m.in., że dąb ma 700 cm obwodu pierśnicowego pnia i mierzy 30 metrów wysokości. Pomnikiem przyrody został w 1964 roku na mocy Decyzji Nr 31/64 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej o uznaniu za pomnik przyrody z dnia 23 marca 1964 r.

Ponownie usankcjonowano status pomnika przyrody dla okazałego dębu w drodze uchwały Nr IV/71/11 Rady Gminy Długołęka z dnia 25.03.2011 r. w sprawie pomników przyrody (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 90, poz. 1435). Pomiar obwodu pierśnicowego pnia drzewa jest dość kłopotliwy.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Pierwszym problemem jest znalezienie najwyższego punktu przy nasadzie pnia z uwagi na pochyłość drzewa. Drugą i chyba najbardziej komplikującą przeszkodą jest obfity bluszcz, który gęsto wspina się po pniu drzewa, dokładając mu kilka centymetrów obwodu. Nie mając innej możliwości, starałem się jak najdokładniej zmierzyć obwód pierśnicowy pnia drzewa, który aktualnie mierzy 732 cm.

Trzeba mieć na uwadze, że bluszcz dołożył mu około 10, może 15 centymetrów, ale nie zmienia to faktu, że drzewo nawet bez bluszczu, na pewno przekracza 700 cm obwodu, a zatem jest to trzeci dąb szypułkowy na tych terenach, który zdołał pokonać barierę 700 cm obwodu pnia. Ponad siedmiometrowe obwody mają jeszcze tylko dwa opisane dęby – Hrabia Protoplasta i Hetman Pałacu.

Drzewo jest w środku mocno wypróchniałe, w koronie można dostrzec ślady chirurgicznej ingerencji oraz kikuty po wyłamanych konarach. Bluszcz nadaje mu niesamowitego wyglądu, Król Domaszczyna podziwiany od strony Zameczku Myśliwskiego wygląda tak, jakby był wręcz częściowo schowany w zielonym pokrowcu.

W koronie notuje się obfity posusz, a jedna jej część niestety zamiera. Rozmawiałem z gospodarzami terenu i dowiedziałem się, że silne zamieranie prawej części korony zaczęło się stosunkowo niedawno – około 2-3 lat temu. Wskazane byłyby fachowe oględziny tego drzewa przez dendrologów i arborystów oraz podjęcie ewentualnych czynności/zabiegów zmierzających do poprawy kondycji zdrowotnej dębu.

Zachwycająco i niezwykle malowniczo wyglądają mocno poskręcane konary pokryte mchami. W tle widać pnący się obficie i na zielono bluszcz. Wszystko to sprawia wrażenie niezwykłości, osobliwego piękna i dostojnego majestatu, bo jak mamy do czynienia z królem to i majestat w pobliżu gdzieś się czai. ;))

Dąb szypułkowy Król Domaszczyna kończy prezentację najznamienitszych dębów Szczodrego, ale jeszcze nie kończy Sagi o dębach Szczodrego. W następnych artykułach zaprezentuję sylwetki wybranych osobników, których obwody pierśnicowe pni wahają się w przedziale 440-500 cm (jeden z nich przekracza 5 metrów obwodu), a drugiego nie mogłem zmierzyć z uwagi na zakaz wstępu na teren prywatny.

A gdy myśliwi wracali z polowania, przed Jego majestatem odbywał się pokot. Hojne lasy darzyły zwierzyną, dziękowano św. Hubertowi, palono ognisko, urządzano wieczorne biesiady, które czasami – w świetle pełni Księżyca – trwały aż do rana. Lecz tamto pokolenie już odeszło. Nastała cisza, czasami przerywana szumem królewskiej korony dębu. Wyschnięte źródło dawnych, pięknych czasów zalewa chaotyczna próżność współczesności…

PODSUMOWANIE

1) W odległości około 15 metrów od słynnego Domu Łowczego, zwanego też Pałacykiem lub Zameczkiem Myśliwskim w Domaszczynie, który kiedyś stanowił część kompleksu pałacowo-parkowego w Szczodrem rośnie wyjątkowo finezyjny i zjawiskowy, ogromny dąb szypułkowy Król Domaszczyna o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 732 cm i wysokości około 30 metrów.

2) Drzewo mocno porasta bluszcz, który zawyża mu nieco obwód pnia, ale nawet bez niego wynosi on ponad 7 metrów, tym samym, dąb ten jest zaledwie trzecim osobnikiem tego gatunku na terenach Szczodrego, który ma ponad 700 cm w “pasie”. Niestety w ostatnim okresie (około 2-3 lat) królowi niepokojąco zaczęła usychać prawa połowa korony. Dąb jest pomnikiem przyrody, ale nie figuruje w CRFOP, tylko w rejestrze wojewódzkim.

3) Poza tym drzewo odznacza się niezwykle malowniczym pokrojem, z charakterystyczną pochyłością, licznymi stanowiskami mchów, malowniczymi kikutami po wyłamanych lub chirurgicznie usuniętych konarach i przede wszystkim ogromnymi rozmiarami, które wręcz przytłoczyły oglądającego. ;)) Jest to kolejne, fenomenalne drzewo, które wykiełkowało w dawnych czasach Szczodrego i przetrwało do współczesności.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.