facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 lis, 2019
- brak komentarzy
Przygotowania do konkursu Drzewo Roku 2020. Ponownie zgłoszę “Przewodnika”.

Przygotowania do konkursu Drzewo Roku 2020. Ponownie zgłoszę “Przewodnika”.

Nic dwa razy się nie zda­rza
i nie zda­rzy. Z tej przy­czy­ny
zro­dzi­li­śmy się bez wpra­wy
i po­mrze­my bez ru­ty­ny.

Choć­by­śmy ucznia­mi byli
naj­tęp­szy­mi w szko­le świa­ta,
nie bę­dzie­my re­pe­to­wać
żad­nej zimy ani lata.

Żaden dzień się nie po­wtó­rzy,
nie ma dwóch po­dob­nych nocy,
dwóch tych sa­mych po­ca­łun­ków,
dwóch jed­na­kich spoj­rzeń w oczy.

Powyższy fragment przepięknego wiersza Wisławy Szymborskiej oddaje sens podjętej przeze mnie decyzji w sprawie zgłoszenia kandydata na Drzewo Roku 2020, które organizuje Klub Gaja. Dąb szypułkowy “Przewodnik” został zgłoszony w poprzedniej edycji, ale nie zakwalifikował się do finału. Z uwagi na fakt, że można ponownie zgłosić do konkursu drzewa, które nie weszły do finału, mój wybór padł na “Przewodnika”.

Nie odnalazłem we Wrocławiu drugiego, tak majestatycznego drzewa, wręcz idealnie wkomponowanego w nowoczesność. Dąb szypułkowy “Przewodnik” to jedna z dendrologicznych ikon Wrocławia. Rośnie w miejscu, obok którego, codziennie przechodzi kilka tysięcy osób i przejeżdżają tysiące samochodów. Według mnie – dąb szypułkowy “Przewodnik” dla Wrocławia jest tym, czym dla Zagnańska dąb “Bartek”.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Klub Gaja: “Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to wspaniała okazja do pokazania innym swojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Udział w konkursie to także okazja na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Na zgłoszenia Waszych ulubionych drzew do konkursu Drzewo Roku 2020 czekamy do końca listopada tego roku.

Konkurs skierowany jest do wszystkich – osób indywidualnych, stowarzyszeń, regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców, a także placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji. Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Zaletą konkursu jest aktywizacja i konsolidacja lokalnej społeczności, wspólne działania na rzecz lokalnego środowiska. Konkurs wzmacnia świadomość ekologiczną i nasze związki z miejscem w którym żyjemy”.

„Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Jeśli w Twojej okolicy rośnie takie wyjątkowe drzewo, z którym wiąże się jakaś ciekawa historia albo z jakichś powodów jest ważne dla lokalnej społeczności, zgłoś je do konkursu Klubu Gaja. Może ono zostać Drzewem Roku 2020 i polskim reprezentantem w konkursie europejskim” – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – do końca lutego 2020 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa/ Drzewo Roku 2020. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2019 r. Drzewa zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/1152

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.