facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 cze, 2020
- brak komentarzy
Przed północą rozpocznie się astronomiczne lato.

Przed północą rozpocznie się astronomiczne lato.

Dzisiaj w części kraju mamy pogodę jak podczas porządnego, jesiennego i deszczowego dnia z temperaturami także jesiennymi. Niemniej już przed północą Słońce wstąpi w znak Raka, co oznacza, że półkula północna wejdzie w astronomiczne lato. Według astronomów noc z soboty na niedzielę będzie najkrótsza w roku.

Meteorologiczne lato mamy od dnia 1 czerwca, ale z astronomicznego punktu widzenia lato rozpoczyna się trzy tygodnie później – w tym roku jego początek przypada w dniu 20 czerwca o godzinie 23:44 czasu polskiego.

Dla przypomnienia warto dodać, że pory roku, jakie wyróżniamy na Ziemi, zawdzięczamy obiegowi planety dookoła Słońca oraz odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego (ekliptyki). Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku – półkula południowa.

Dwa razy w ciągu roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

Dlatego dzisiejszy dzień w Polsce jest najdłuższy spośród całego roku, a nasza gwiazdą osiąga najwyższą elewację. W Warszawie kąt padania promieni słonecznych do powierzchni ziemi osiąga 59 stopni. Wschód Słońca miał tu miejsce już o godz. 04:14 a zachód nastąpi o godz. 21:00. To oznacza, że dzień będzie trwał 16 godzin i 43 minuty. Jednak im dalej na północ, tym dzień będzie dłuższy, a noc najkrótsza.

W Jastrzębiej Górze, czyli na najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski, nasza gwiazda będzie świecić przez 17 godzin i 15 minut, w Bydgoszczy 16 godzin i 57 minut, w Łodzi 16 godzin i 41 minut, w Krakowie 16 godzin i 23 minuty, a w gminie Lutowisk na Podkarpaciu, czyli najbardziej wysuniętym na południe punkcie Polski 16 godzin i 15 minut.

To oznacza, że różnica długości dnia pomiędzy północną a południową częścią kraju wyniesie około godziny. Za to najwcześniejszy wschód Słońca miał dzisiaj miejsce w Suwałkach – o godz. 03:54, a najpóźniejszy zachód Słońca nastąpi w Świnoujściu – o godz. 21:37. Jednak najpóźniejsze zachody Słońca czekają nas dopiero za kilka dni.

Warto dodać, że dziś wzdłuż koła podbiegunowego, czyli na szerokości geograficznej 66,5 stopnia, w trakcie letniego przesilenia Słońce nigdy nie zachodzi. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na półkuli południowej; tam dociera średnio 30 proc. mniej światła słonecznego niż na równik podczas równonocy i ten dzień nazywamy przesileniem zimowym. Za kołem podbiegunowym południowym panuje noc polarna.

Niestety, chociaż lato to okres wakacji, urlopów i wypoczynku, to podczas każdej doby, noc będzie nam podbierać czas trwania dnia. Najpierw zaledwie po kilkanaście sekund, ale w połowie lipca, nocna maszyna “złodziejstwa” czasowego rozkręci się na dobre. ;)) Wtedy zacznie nam ubywać około 2 minuty dnia w ciągu doby.

Lato astronomiczne potrwa do dnia 22 września – wtedy Słońce wróci na równik, rozpoczynając moment równonocy jesiennej. Oznacza to, że u nas rozpoczną się najgorętsze grzybowo tygodnie w roku. :))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.