facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 kwi, 2016
- brak komentarzy
Protesty w Warszawie w sprawie Puszczy Białowieskiej.
CIMG0094
Dziś rano aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku Ministerstwa Środowiska ogromny transparent z apelem o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym zgodnie z projektem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Apel do premier Szydło i prezesa partii rządzącej, Jarosława Kaczyńskiego, jest odpowiedzią na postępowanie ministra Szyszki, który zgodził się na zwiększenie wycinki w Puszczy. Przeciwko wycince apeluje część społeczeństwa, organizacje pozarządowe i świat nauki.

CIMG8380

Greenpeace – w imieniu wszystkich osób, którym zależy na zachowaniu Puszczy Białowieskiej w jej naturalnej formie – zwraca uwagę, że podczas podejmowania decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej minister Szyszko zignorował wszelkie próby podejmowania z nim merytorycznej dyskusji. Zlekceważył apele najlepszych polskich instytucji naukowych zajmujących się biologią i ekologią, kompletnie zignorował listy organizacji pozarządowych i głos obywateli, w tym lokalnej społeczności i ponad stu trzydziestu tysięcy obywateli, którzy podpisali apel „Kocham Puszczę”.

CIMG8556

Na stronach Greenpeace, możemy przeczytać, że “to ostatni moment, by uratować Puszczę i uniknąć kompromitacji polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Urządzane przez Jana Szyszkę konferencje i konsultacje, na podstawie których minister podpisał wyrok na Puszczę, to farsa. Dlatego pytamy premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego, czy poprą prezydencki projekt powołania parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej opracowany przez zespół Lecha Kaczyńskiego? Liczymy na prawdziwy dialog w tej sprawie, którego punktem wyjścia powinno być wstrzymanie wyrębów w ponad stuletnich drzewostanach najstarszego lasu Niżu Europejskiego” – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greepeace Polska.

CIMG8823

Projekt prezydenckiego zespołu zakłada podział Puszczy na różne strefy ochronne. Dzięki temu nie tylko gwarantuje zapewnienie odpowiedniej ochrony przyrodniczych walorów Puszczy, ale także sprzyja rozwojowi gospodarczemu i kulturowemu okolic Puszczy i zapewnia zwiększenie prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Nie da się pogodzić gospodarki leśnej z ochroną tego wyjątkowego ekosystemu. Dlatego jedynym sposobem trwałego zabezpieczenia Puszczy i zachowania jej dla przyszłych pokoleń jest objęcie jej całego obszaru parkiem narodowym. Apel o to wystosowały także Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

CIMG7302

Aktywiści są przygotowani do pozostania na budynku ministerstwa tak długo, jak będzie to konieczne, by otrzymać jasną deklarację ze strony rządu. – “Mamy nadzieję, że premier Szydło i prezes Kaczyński są gotowi do podjęcia merytorycznej debaty o przyszłości Puszczy Białowieskiej. Tylko ich wola polityczna może sprawić, że sprawa Puszczy zostanie uporządkowana bez konieczności odwoływania się do instytucji międzynarodowych” – dodał Robert Cyglicki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Greenpeace zachęca wszystkich do udziału w wydarzeniu. Można to zrobić przesyłając swoje zdjęcie lub grafikę z wyrazami poparcia dla ochrony całej Puszczy na adres kontakt@kochampuszcze.pl lub umieszczając je na Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #KochamPuszcze. Nadesłane zdjęcia zostaną wyświetlone na banerze oraz umieszczone na stronie www.kochampuszcze.pl. Na tej samej stronie można także śledzić na żywo przebieg protestu.

Źródło: Greenpeace Polska

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.