facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 kwi, 2023
- brak komentarzy
Pozostałe, wybrane drzewa w Szczodrem.

Pozostałe, wybrane drzewa w Szczodrem.

Poza opisanymi dębami szypułkowymi, które stanowią trzon przyrodniczego dostojeństwa i bogactwa Szczodrego, najciekawsze drzewa pozostałych gatunków znajdziemy przede wszystkim na terenie założenia parkowego, w którym znajduje się pałac Sybilii.

Niewątpliwym walorem krajobrazowym jest również rozległy staw, który warto obejść dookoła, aby spojrzeć na lustrzane odbicie roślin rosnących na jego brzegach. Takie widoki są zawsze przyjemne i kojące, nawet, jak świat flory jest jeszcze szary oraz uśpiony.

Jednym z ciekawszych skupisk drzew, które odnajdziemy w pobliżu parkowego parkingu jest stanowisko sosny czarnej. Gatunek ten  występuje na terenie południowej i południowo-zachodniej Europy oraz Azji Mniejszej. Do Polski sosnę czarną sprowadzono w 1759 r.

Charakterystycznym, rozłożystym drzewem, które “wita” gości przed najbardziej reprezentatywną częścią parku jest platan klonolistny rosnący na trawniku między skrzyżowaniem ulic a parkingiem, jednak ciekawszy i grubszy osobnik tego gatunku znajduje się nieco w ukryciu.

(1) Platan klonolistny na tyłach pałacu

Platan ten rośnie na tyłach pałacu Sybilli i kojarzy go znacznie mniej ludzi, niż platana “witającego”, ponieważ w to miejsce zagląda mało ludzi, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy teren dookoła jest mocno zarośnięty.

Drzewo to posiada większość charakterystycznych cech, właściwych dla starszych osobników tego gatunku, które rosną na otwartej przestrzeni.

Zatem znajdziemy tu szeroką rozłożystą koronę, krótki, masywny pień przyozdobiony zgrubieniami i guzami, osobliwe “fałdy” kory na pniu oraz ogólne wrażenie majestatu i mocarności pięknego platana.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 565 cm, czyli niezbyt dużo jak na ten gatunek, ale i tak pałacowego platana należy uznać za dorodne oraz naprawdę piękne drzewo.

Jego stan zdrowotny i techniczny jest dobry. Poza drobnymi, naturalnymi ubytkami w koronie, nie widać na nim żadnych niepokojących objawów.

Platany były często sadzone w pobliżu pałaców, jako drzewo niezwykle reprezentatywne, podnoszące rangę danego założenia parkowo-pałacowego. Z uwagi na szybki wzrost i ogromne rozmiary, można było osiągnąć pożądane walory przyrodniczo-estetyczne w stosunkowo niedługim czasie.

Obecnie, kiedy większość budowli popada w ruinę, echem dawnej świetności, bogactwa i przepychu danego terenu są właśnie stare drzewa, w tym między innymi rozłożyste, masywne platany.

Według mnie pałacowy platan jest najpiękniejszym platanem w Szczodrem, chociaż bardziej reprezentatywny wydaje się platan na trawniku przed parkingiem.

(2) Platan klonolistny w pobliżu pałacu 458 cm

Trzecim wyróżnionym przeze mnie platanem jest osobnik, który znajduje się po drugiej stronie pałacu, w pobliżu dębu szypułkowego “Marszałek”, którego opisałem w cyklu o dębach Szczodrego.

Budowa drzewa jest diametralnie inna w porównaniu do dwóch pozostałych platanów. Jest to okaz stosunkowo mało rozłożysty, dosyć wysmukły, ale też rosnący bardziej w zwarciu z innymi drzewami. 

Prawdopodobnie jest też najmłodszym platanem z całej trójki, a na pewno jest najchudszy.

Jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 458 cm, a samo drzewo odznacza się dobrą kondycją zdrowotną i stanem technicznym.

(3) Żywotnik olbrzymi

Dla miłośników gatunków egzotycznych rośnie okazały egzemplarz żywotnika olbrzymiego, którego odnajdziemy naprzeciwko wspaniałego dębu szypułkowego “Hetmana Pałacu”.

W Polsce żywotnik olbrzymi uprawiany jest jako roślina ozdobna, dawniej także na leśnych powierzchniach doświadczalnych. W zachodniej części kraju zadomowiony na nielicznych stanowiskach (kenofit).

Drzewo to znacznie wyróżnia się w krajobrazie parku, chociażby z uwagi na nietypową budowę, jakże inną od liściastych mieszkańców Szczodrego.

(4) Modrzew japoński – kikut

Dużą, chociaż martwą ciekawostką dendrologiczną Szczodrego jest modrzew japoński, którego złamany pień stoi w lesie po lewej stronie ulicy Dębowej (ok. 400 m od skrzyżowania z ul. Zakrzowską), prowadzącej do samotnej posesji (dawna leśniczówka).

Co ciekawe, martwy kikut nadal jest pomnikiem przyrody i figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Modrzew japoński 342 cm Szczodre ). Z drzewa pobierano materiał genetyczny, o czym świadczy tabliczka “ochrony leśnych zasobów genowych”.

Jeszcze większą ciekawostkę stanowi fakt, że cały czas jest to jedyny egzemplarz modrzewia japońskiego, który objęto ochroną pomnikową na terenie województwa dolnośląskiego. Tak przynajmniej wynika z CRFOP.

(5) Topole białe na terenie Schroniska Brata Alberta

Ostatnia grupa wyróżniających się drzew pozostałych gatunków w Szczodrem to okazałe topole białe, które rosną na terenie schroniska im. św. Brata Alberta. 

Nie są to jeszcze bardzo grube drzewa, ale już przyciągają wzrok swoimi rozmiarami i znacznie wyróżniają się na tle innych drzew.

I ponownie napiszę, że ciężko jest mi rozstać się z klimatami Szczodrego. W ostatnim artykule dotyczącym tej miejscowości, przeniosę się na stary cmentarz, na szczęście nie dosłownie, tylko w celach dokumentacyjnych. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.