facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 lis, 2021
- brak komentarzy
Pozostałe, pomnikowe i inne wybrane drzewa na Sołtysowicach.

Pozostałe, pomnikowe i inne wybrane drzewa na Sołtysowicach.

Kolejny artykuł o wrocławskich drzewach i powrót na Sołtysowice – dzielnicę, w której rosną piękne pomnikowe drzewa, z których większość już opisałem. Pozostało mi postawić kropkę nad “i” i dokończyć temat sołtysowickich drzew. Dla przypomnienia podaję linki do artykułów o poszczególnych osobnikach rosnących na terenie Sołtysowic:

1) Pomnikowy dąb szypułkowy Sołtys (obwód pierśnicowy pnia 632,50 cm): http://server962300.nazwa.pl/dab-szypulkowy-soltys-potega-gatunku.html

2) Najgrubsze drzewo w południowej części Lasu Sołtysowickiego we Wrocławiu ( pomnikowy dąb szypułkowy – obwód pierśnicowy pnia 562 cm): http://server962300.nazwa.pl/najgrubsze-drzewo-w-poludniowej-czesci-lasu-soltysowickiego-we-wroclawiu.html

3) Pomnikowy wiąz górski z południowej części Lasu Sołtysowickiego (obwód pierśnicowy pnia 353,50 cm): http://server962300.nazwa.pl/pomnikowy-wiaz-gorski-z-poludniowej-czesci-lasu-soltysowickiego-jedyny-w-miescie.html

4) Pozostałe pomnikowe dęby szypułkowe z południowej części Lasu Sołtysowickiego (obwody pierśnicowe pni: 439 cm i 436 cm): http://server962300.nazwa.pl/pozostale-pomnikowe-deby-szypulkowe-z-poludniowej-czesci-lasu-soltysowickiego.html

5) Najgrubsze drzewo w północnej części Lasu Sołtysowickiego we Wrocławiu (pomnikowy dąb szypułkowy – obwód pierśnicowy pnia 555 cm): http://server962300.nazwa.pl/najgrubsze-drzewo-w-polnocnej-czesci-lasu-soltysowickiego-we-wroclawiu.html

Do opisania pozostały jeszcze dwa pomnikowe drzewadąb szypułkowy i platan klonolistny.

POMNIKOWY DĄB SZYPUŁKOWY 440 CM

Przedostatnie pomnikowe drzewo, którym jest dąb szypułkowy rośnie w północnej części Parku Sołtysowickiego, zwanego też północną częścią Lasu Sołtysowickiego w oddziale 46a i znajduje się na wykazie Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody ( Dąb szyp. Park Sołtysowicki, oddział 46a ).

Jego odnalezienie nie przysparza większych kłopotów, chociaż w stanie pełnego ulistnienia nieco ciężej do niego trafić z uwagi na liczne krzewy, dosyć bogate runo i inne rosnące drzewa o podobnych wymiarach. Jednak nic tak nie przeszkadza jak sterty najprzeróżniejszych śmieci, które są zmorą tej części Lasu Sołtysowickiego.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 440 cm, wysokość 28 metrów. U podstawy pnia widoczne są owocniki grzybów pasożytniczych, co świadczy o tym, że drzewo w środku jest częściowo wypróchniałe. Owocniki grzybów są przytwierdzone do drzewa przez cały rok. Zastanawiający jest fakt, że w pobliżu pomnikowego okazu rośnie kilka innych dębów, które są bardzo zbliżone do niego parametrami (wysokość, obwód pnia), ale ochroną zdecydowano się objąć tylko tego osobnika.

Może to przez gatunek grzyba współtowarzyszący drzewu, a może z innych przyczyn. W każdym bądź razie, w tej części Lasu Sołtysowickiego rośnie wiele dębów, których obwody pni dochodzą lub przekraczają 400 cm. Niektóre z nich znajdują się w dobrej kondycji i odznaczają się piękną regularną sylwetką.

Pomnikowy okaz – tak jak wszystkie pomnikowe drzewa rosnące na Sołtysowicach jest oznaczony stosowną tabliczką. Na pniu widać ślady po usuniętych chirurgicznie konarach, które drzewo zalewa kalusem. Kondycja zdrowotna i stan techniczny okazu wydają się zadowalające.

Jednak wydaje mi się, że towarzystwo grzyba nie pozwoli temu osobnikowi osiągnąć spektakularnych rozmiarów, takich jakimi szczycą się najgrubsze pomnikowe dęby szypułkowe Sołtysowic. Dąb ten wyróżnia się długim prostym walcowatym pniem.

Korona drzewa jest wysoko wysklepiona, dosyć szeroka, poza nielicznymi wyłamanymi konarami regularnie ugałęziona i dość obficie ulistniona. I właściwie to wszystko, co można napisać o ostatnim pomnikowym dębie szypułkowym Sołtysowic.

Północna część Lasu Sołtysowickiego wymaga przeglądu i inwentaryzacji drzewostanu w celu wyszukania najbardziej okazałych osobników i ewentualnego objęcia ich ochroną pomnikową. Dodatkowo teren ten wymaga pilnego uprzątnięcia śmieci i stałego monitoringu, aby zniechęcić potencjalnych śmieciarzy do dewastacji tego cennego obszaru.

POMNIKOWY PLATAN KLONOLISTNY 481 CM WG CRFOP

Ostatnie pomnikowe drzewo Sołtysowic rośnie na terenie dawnego zespołu pałacowo-folwarcznego przy ul. Sołtysowickiej 59a, wokół którego wybudowano nowe osiedla. Kawałek po kawałku wydziera się przyrodzie tereny zielone wokół Wrocławia i końca tego procesu niestety nie widać. Coraz więcej ostoi przyrodniczych znika bezpowrotnie. 

Na teren założenia nie można wejść, chyba, że za zgodą właściciela. W dniu, w którym odwiedziłem to miejsce, nikogo nie zastałem, dlatego drzewo mogłem obejrzeć i sfotografować zza ogrodzenia. Na niewielkim wzniesieniu całkiem dobrze można przyjrzeć się pomnikowemu platanowi.

Drzewo figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan klonol. przy ul. Sołtysowickiej 59a ). Ponieważ nie mogłem dokonać pomiarów drzewa, posiłkuję się danymi zawartymi w tym rejestrze. Drzewo jest piękne i rozłożyste, zdecydowanie wyróżnia się wśród innych drzew rosnących w jego pobliżu.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 481 cm, wysokość 30 metrów, średnica korony 33 metry. Na pniu widać kilka guzowatych narośli, szyja korzeniowa i odziomek są rozszerzone w niewielkim stopniu w stosunku do reszty pnia.

Na jednym zdjęciu widać dawny pałac, następnie przekształcowny na Szkołę Podstawową nr 40 oraz Gimnazjum nr 10. Od 2007 r. mieści się tu Centrum Rehabilitacji “Rehsen” oraz Świetlica Integracyjno – Pokoleniowa “Platanki”. Całość nosi nazwę “Pałacyk Pod Platanem” i należy do Stowarzyszenia pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy “Przyjaciele Seniorów”.

Źródło: https://polska-org.pl/519048,Wroclaw,Palacyk_Pod_Platanem_d_Palac_w_Soltysowicach.html

Pomnikowy platan z Sołtysowic to okaz zdrowia, z piękną, szeroką, bardzo obficie ulistnioną koroną. Posusz gałęziowy jest niewielki, w granicach 8-10%. Długie, masywne liczne konary tworzą charakterystyczną, atletyczną sylwetkę drzewa. W oddali widać drewniany słupek na którym zamontowano tabliczkę honorującą drzewo statusem pomnika przyrody.

Na opisanym platanie kończą się pomnikowe drzewa Sołtysowic, ale drzew o wymiarach pomnikowych znajdziemy tu o wiele więcej. Postanowiłem wybrać kilka z nich i w dużym skrócie zaprezentować. W pierwszej kolejności opiszę 3 dęby szypułkowe rosnące w pobliżu potężnego dębu Sołtys.

PIERWSZY DĄB SZYPUŁKOWY W POBLIŻU SOŁTYSA 412,50 CM

Wybrałem je dlatego, że rosną w cieniu potęgi dębu Sołtys i raczej nieliczni zwrócą na nie uwagę, pozostając pod wrażeniem Sołtysa. Tymczasem dęby te – choć dużo chudsze, prezentują się całkiem wybornie, mają swój dębowy charakter i osobliwy wygląd. Pierwszy dąb rosnący najbliżej Sołtysa charakteryzuje się podłużną, głęboką dziuplą, w której bez problemu zmieści się dorosły człowiek.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 412,50 cm, czyli o ponad metr więcej niż wynosi minimalny obwód pomnikowy dla tego gatunku, a to już ma znaczenie i jest warte odnotowania. Pomimo znacznie wypróchniałego i rozłożonego wewnątrz pnia, dąb ten ma całkiem porządny aparat asymilacyjny i regularną koronę.

Wzdłuż pnia notuje się też stanowiska mchów, posusz gałęziowy na poziomie 10-15%, stan zdrowotny dobry, techniczny raczej zadowalający. Prawdopodobnie osobnik ten nie był poddawany żadnym zabiegom.

W sezonie wegetacyjnym dostęp do drzewa jest utrudniony z uwagi na wysokie trawy, pokrzywy i bujną roślinność porastającą tereny wokół Kanału Sołtysowickiego.

DRUGI DĄB SZYPUŁKOWY W POBLIŻU SOŁTYSA 400 CM

Drugi dąb szypułkowy rośnie w odległości kilkunastu metrów od pierwszego na obniżeniu gruntu i także jest trochę niedostępny w sezonie wegetacyjnym. Wspólnym mianownikiem wszystkich około-sołtysowych dębów jest ich soliterowy pokrój, czyli krótki, gruby pień i rozłożysta, nisko osadzona korona.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 400 cm. Pień nie posiada wypróchnień i dziupli, wokół dębu leży kilka obłamanych naturalnie konarów, w koronie notuje się posusz około 15-20%. Stany – zdrowotny i techniczny osobnika można uznać za zadowalające.

Opisywane okazy są niskie, ich wysokość dochodzi do mniej więcej dwudziestu metrów. To typowa cecha dębów rosnących na otwartej przestrzeni. W bliskim sąsiedztwie drugiego dębu rośnie trzeci osobnik tego gatunku.

TRZECI DĄB SZYPUŁKOWY W POBLIŻU SOŁTYSA 373 CM

Trzeci dąb rosnący w pobliżu potężnego Sołtysa ukorzenił się na wale biegnącym wzdłuż Kanału Sołtysowickiego. Odznacza się też najlepszą kondycją zdrowotną i stanem technicznym. Posiada bujną, rozłożystą i piękną koronę.

Obwód pierśnicowy pnia drzewa jest najchudszy z opisywanej grupy drzew i wynosi 373 cm. Pień dębu jest pełny, bez widocznych uszczerbków, wypróchnień i śladów działalności grzybów pasożytniczych rozkładających drewno.

Humorystycznie nazwałem go “Sołtysikiem”, ponieważ przypomina mi wspaniały dąb Sołtys, tylko o połowę od niego mniejszy. Może kiedyś osiągnie rozmiary pomnikowego olbrzyma. Tego dowiedzą się już następne pokolenia, o ile los będzie łaskawy dla tego pięknego dębu.

Za opisywanymi drzewami, wzdłuż Kanału Sołtysowickiego, zwanego też Potokiem Sołtysowickim rośnie jeszcze kilka innych mniej lub bardziej urodziwych dębów. Ciekawe okazy drzew spotkamy też wokół stadionu sportowego “Sołtysowice”.

PRZYKŁADOWY DĄB SZYPUŁKOWY Z PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI LASU SOŁTYSOWICKIEGO 511 CM

Jednak największą “kopalnią” drzew o wymiarach pomnikowych jest północna części Lasu Sołtysowickiego. Niektóre rosnące tu dęby przekraczają nawet 500 cm w obwodzie pierśnicowym pnia. Przykładem jest pochyły dąb rosnący blisko ulicy Sołtysowickiej przecinającej las.

Na wysokości pierśnicy drzewo mierzy 511 cm i jest to jeden z grubszych osobników wśród tutejszego drzewostanu nie będący pomnikiem przyrody. Dąb wyróżnia się z uwagi na charakterystycznie pochyloną sylwetką i nabrzmiałe napływy korzeniowe, które częściowo pokryte są mchami.

Drzewo znajduje się w średnim stanie zdrowotnym, w koronie widać dość liczne kikuty po wyłamanych konarach i gałęziach oraz martwice. Mimo tego, dąb ten urzekł mnie swoją sylwetką i postanowiłem go pokazać, gdyż jest to jedno z najbardziej charakterystycznych i najgrubszych drzew, jakie odnajdziemy w tej części lasu.

GRAB POSPOLITY PRZY KANALE SOŁTYSOWICKIM

Ponownie przenoszę się na teren przylegający do Kanału Sołtysowickiego, gdzie rośnie ostatnie przykładowe drzewo, które wytypowałem jako wyróżniające się wśród drzewostanu Sołtysowic. To piękny okaz grabu pospolitego, któremu zapomniałem zmierzyć obwód pierśnicowy pnia, ale na pewno przekracza on 250 cm.

Grab ten jest okazem zdrowia, posiada finezyjnie wykształcony pień, rozłożystą koronę i zdecydowanie wyróżnia się wśród innych drzew. Stosunkowo łatwo można do niego dotrzeć. Wystarczy iść ulicą Sołtysowicką i za stadionem skręcić w lewo wzdłuż Kanału Sołtysowickiego. Po przejściu około 30-40 metrów trafimy na opisywane drzewo.

P O D S U M O W A N I E

Pozostałe pomnikowe drzewa wrocławskich Sołtysowic reprezentują dąb szypułkowy i platan klonolistny. Dąb rośnie w północnej części Lasu Sołtysowickiego w oddziale 46a. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 430 cm, wysokość 28 metrów.

Pomnikowy platan klonolistny rośnie na terenie dawnego zespołu pałacowo-folwarcznego przy ul. Sołtysowickiej 59a. Drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 481 cm, wysokość 30 metrów. Posiada bujną, rozłożystą koronę i odznacza się dobrym stanem zdrowotnym. O wszystkich pomnikowych drzewach rosnących na Sołtysowicach i w północnych regionach Wrocławia warto też poczytać na blogu Piotra Jagodzińskiego: https://przyrodniczo.pl/wroclaw/pomniki-przyrody-psie-pole/

Oprócz pomnikowych drzew, na terenie Sołtysowic spotkamy też wiele drzew o wymiarach pomnikowych. Przykładem są trzy soliterowe dęby szypułkowe rosnące w pobliżu pomnikowego dębu Sołtys. Pierwszy z nich z charakterystyczną, podłużną i głęboką dziuplą mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 412,50 cm.

Pień drugiego dębu mierzy na poziomie pierśnicy 400 cm i rośnie kilkanaście metrów obok pierwszego. W przeciwieństwie do niego, nie ma widocznych dziupli i wypróchnień. Posiada gęstą nisko osadzoną koronę.

Trzeci około-sołtysowy dąb jest najchudszy, ponieważ jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 373 cm. Jednak jest on zdecydowanie najurodziwszym i najzdrowszym osobnikiem z tej trójki. Odznacza się regularną, bujną i obficie ulistnioną koroną. Nazwałem go “Sołtysikiem”.

W pobliżu ulicy Sołtysowickiej w północnej części Lasu Sołtysowickiego rośnie okazały dąb szypułkowy o charakterystycznie pochylonej sylwetce, z masywnymi napływami korzeniowymi ze stanowiskami mchów. Drzewo jest jednym z najgrubszych niepomnikowych dębów rosnących w tej części lasu.

Natomiast przy Kanale Sołtysowickim rośnie piękny okaz grabu pospolitego. Przybliżone sylwetki wybranych drzew Sołtysowic o pomnikowych rozmiarach, które nie zostały uhonorowane statusem pomnika przyrody nie wyczerpują tego tematu, a są jedynie przykładem, że teren ten jest warty przeprowadzenia starannej inwentaryzacji pod kątem wyszukania kandydatów na nowe pomniki przyrody tego osiedla.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.