facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lis, 2016
- brak komentarzy
Późnolistopadowy powiew wiosny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od początku tego tygodnia mamy jedne z najwyższych temperatur, jakie dotychczas notowano po połowie listopada w historii pomiarów meteorologicznych (nie wszędzie oczywiście). Rekordów nie ma (i raczej nie będzie), ale do wyrównania pozostało bardzo niewiele. W poniedziałek, na południu Polski zaczął wiać wiatr halny. Najmocniej wiało w górach i w Beskidzie Żywieckim. Na Kasprowym Wierchu prędkość południowego wiatru sięgała 125 km/h, a w Bielsku-Białej 90 km/h. Dzięki halnemu temperatura mocno poszybowała do góry. Nawet w nocy i to przy bezchmurnym niebie, temperatury były zdecydowanie na plusie. Przykładowo w Bielsku słupek rtęci tuż przed wschodem Słońca (czyli wtedy, kiedy z reguły jest najzimniej), nie spadł poniżej 15 stopni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniedziałek, najcieplej zapisał się w Krakowie  – 19 stopni. Niewiele chłodniej, bo 18 stopni, było w Bielsku Białej, Raciborzu, Katowicach i Częstochowie. Na południu Wielkopolski, Opolszczyźnie, zachodzie i południu Małopolski, w centrum, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu odnotowano co najmniej 15 stopni, z kolei najniższe temperatury odnotowano na krańcach wschodnich – 8 stopni. Wysokim temperaturom towarzyszyło bardzo pogodne niebo, nigdzie nie padało. W Oławie odnotowałem równo 15 stopni C.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtorek był bardzo podobny, poza Polską wschodnią, gdzie mieliśmy zdecydowanie niższe temperatury. Tam napływała chłodna masa powietrza, głównie znad Ukrainy, a temperatury nie dobiły nawet do 10 stopni C. Dzisiaj te różnice w temperaturach nadal się utrzymają. Na Podlasiu, gdzie dotrze już chłodne powietrze polarnokontynentalne, będzie zimno – tylko 2-3 stopnie. Nieco cieplej będzie na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i północy Podkarpacia: 4-5 stopni oraz na zachodzie i północy – 6-8 stopni. Na pozostałym obszarze odczujemy jeszcze powiew “wiosny”. I tak od 10-12 stopni będzie od południowego i zachodniego Podkarpacia po centrum, 13-15 stopni od Opolszczyzny po Małopolskę do 16-17 stopni na krańcach południowych woj. śląskiego i małopolskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W nocy zacznie pojawiać się coraz więcej mgieł, które mogą utrzymywać się jutro w ciągu dnia. Trzeba mieć na uwadze, że możemy otrzymać “niespodziankę” w postaci chmur stratus, które zasłonią błękit nieba. Tym samym, powoli kończy się krótka i przyjemna namiastka wiosny w listopadzie. Następne dni będą jeszcze przyjemne, ale już nie tak ciepłe, jak pierwsza połowa tego tygodnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.