facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 lis, 2021
- 2 komentarze
Pomnikowy platan klonolistny “Maczuga” przy Podwalu.

Pomnikowy platan klonolistny “Maczuga” przy Podwalu.

Gdyby ktoś zadał pytanie – który gatunek drzewa zdominował ścisłe centrum Wrocławia, wydaje mi się, że najbardziej słuszną odpowiedzią będzie – platan klonolistny. Wynika to z kilku przyczyn, z czego wymienię dwie główne. Platany sadzono z uwagi na nieprzeciętne walory ozdobne, takie jak unikalna kora i monumentalna sylwetka. Drugi główny powód to duża odporność platanów na ciężkie warunki miejskie, w których wiele innych gatunków drzew nie radzi sobie dobrze. Przepiękne platany spotkamy m.in. wokół Fosy Miejskiej Wrocławia i jej pobliżu.

Jeden z najbardziej charakterystycznych okazów tego gatunku, który możemy podziwiać rośnie przy północno-wschodnim narożniku budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego przy ul. Podwale 51-56. Na mocy uchwały nr XXV/2096/04 Rady Miejskiej we Wrocławiu z dnia 8 lipca 2004 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody drzewo uhonorowano statusem pomnika przyrody.

Z uwagi na butelkowato rozdęty odziomek, drzewo nazwałem “Maczugą”, gdyż jego kształt w dużym stopniu przypomina ten rodzaj broni odwrócony szerszą końcówką (głowicą) do ziemi. Przy drzewie wbito drewniany kołek z pomnikową tabliczką, ale drugą tabliczkę odnajdziemy też na pniu platana.

I tutaj możemy zobaczyć, jaki “głodomór” jest z pomnikowego drzewa, który “połknął” już 50% tabliczki. ;)) Sposoby wchłaniania tabliczek przez drzewa są różne, w opisywanym przypadku platan zabrał się za jej “konsumpcję” od południowo-zachodniego krańca, czyli zgodnie z położeniem geograficznym Wrocławia na mapie Polski. ;))

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Jest to jeden z grubszych platanów klonolistnych Wrocławia, którego aktualny obwód pierśnicowy pnia wynosi 566 cm, a wysokość 25 metrów. Informacje na jego temat odnajdziemy też w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan klonol. przy ul. Podwale 51-56 ), ale są one już trochę nieaktualne, jeśli chodzi o powyższe parametry.

Poza pojedynczymi suchymi gałęziami oraz śladami chirurgicznej redukcji innych, drzewo to odznacza się bardzo dobrą kondycją i co roku pokrywa się gęstym ulistnieniem. Na pniu notuje się charakterystyczne dla dużych platanów zgrubienia, pofałdowania i nieregularności.

Pomimo dokonania wielu pomiarów obwodów pni wrocławskich platanów, wciąż nie wiem, który z nich jest najgrubszy w kategorii osobników jednopniowych. Różnice w otrzymanych wynikach, wśród najgrubszego towarzystwa są niewielkie, dlatego należy dokonać pomiaru wszystkich potencjalnych kandydatów, aby wyłonić tego najgrubszego. Platan “Maczuga” należy do jednego z kandydatów.

Podczas podziwiania okazałych platanów, ludzie często przypisują im wiek kilkuset lat, tymczasem należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej cesze platanów. Nie dość, że osiągają ogromne rozmiary to jeszcze bardzo szybko rosną. Nie znam wieku platana “Maczugi”, ale uważam, że można go oszacować maksymalnie na około 170 lat (w 1853 roku zgromadzono i posadzono większość drzew w pobliskim Parku Kopernika, w którym platany osiągnęły podobne rozmiary).  

Korona drzewa jest szeroka, regularna i mocno ugałęziona. I jak to przy okazałych platanach bywa – co zresztą jest ich dodatkową zaletą, część z nich przewiesza się ku ziemi, tworząc ugałęziony, a w lecie również ulistniony okręg, pod którym człowiekowi lżej i milej na duszy. ;))

W miejscu, w którym rośnie platan “Maczuga” warto zwrócić uwagę na drugiego osobnika tego gatunku, który ma niewiele mniejszy obwód pierśnicowy pnia, ale nie został powołany na pomnik przyrody, zapewne z uwagi na dość znaczne uszkodzenia, jakie notuje się na jego pniu.

Drzewo to charakteryzuje okazały ubytek w środkowej części pnia po wyłamaniu się dużego konara. Do tego w jego wnętrzu widnieje częściowe wypróchnienie i podłużna dziupla, która zwęża się ku dołowi i rozszerza ku górze. 

PODSUMOWANIE

Jednym z najbardziej charakterystycznych platanów klonolistnych Wrocławia wśród osobników pomnikowych i jednopniowych jest platan “Maczuga”, który rośnie przy północno-wschodnim narożniku budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego przy ul. Podwale 51-56. Obwód pierśnicowy drzewa wynosi 566 cm, wysokość 25 metrów, a szacunkowy wiek około 170 lat.

Drzewo odznacza się efektownie butelkowato rozdętym odziomkiem i tabliczką, z której 50% została już wchłonięta przez powiększającego swoje gabaryty platana. Opisany osobnik znajduje się w bardzo dobrym stanie zdrowotnym i należy do jednego z grubszych drzew tego gatunku we Wrocławiu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //09 gru 2021

    Witam Towarzysza Pawła:)
    Powiadacie Maczuga, a niech Wam będzie i Maczuga ale dalekie i zamorskie są to ulice. Zobaczcie Towarzyszu jaki piękny platan rośnie bliżej Was przy ulicy Ulanowskiego. Rozmiarami na pewno dorównuje Maczudze:) Sprawdźcie to Towarzyszu przy okazji jeśli będzie taka Wasza wola:)
    Pozdrawiam serdecznie:)

    • Paweł Lenart //11 gru 2021

      Znam tego platana, ale jeszcze go nie pomierzyłem. Generalnie zauważyłem u siebie taką dziwną przypadłość, że do drzew, które rosną najbliżej mnie, najtrudniej mi się wybrać. 😉 😉