facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 sty, 2020
- 3 komentarze
Pomnikowy miłorząb dwuklapowy w Jaworze. Chudszy niż grubszy.

Pomnikowy miłorząb dwuklapowy w Jaworze.

Chudszy niż grubszy.

Dzisiaj prezentuję następne drzewo, które miałem okazję obejrzeć podczas wycieczki dendrologicznej z Markiem Łuszczyńskim ( http://www.pomniki-przyrody.pl/ ). Dreszczyk dendro-emocji podsycał fakt, że miał to być najgrubszy miłorząb dwuklapowy rosnący na Dolnym Śląsku. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce, zobaczyłem dwa okazałe drzewa otoczone budynkami. Pierwszym był miłorząb dwuklapowy, a drugim cis pospolity, o którym napiszę kiedy indziej i który także wyróżnia się rozmiarami w swoim gatunku.

Przy drzewie znajdziemy tablicę informacyjną, opisującą ogólnie ten gatunek drzewa, natomiast brakuje konkretnych informacji o tym osobniku, co jest – według mnie – pewnym niedopatrzeniem, ponieważ oglądając dany pomnik przyrody, chcę przede wszystkim dowiedzieć się więcej o tym właśnie, konkretnym drzewie (o jego historii, wieku, obwodzie, legendzie z nim związanej, itp.).

Trzeba też przyznać, że miejsce, w którym rośnie “rekordowy” miłorząb (ten cudzysłów to nie przypadek, o czym będzie dalej) wygląda dość dziwnie. Spodziewałem się, że będzie to jakichś park lub miejskie zadrzewienie, a tu okazuje się, że drzewo rośnie w otoczeniu budynków mieszkalnych. Zostało też podwójnie “opomnikowane”, gdyż widnieją na nim dwie tabliczki z napisem “pomnik przyrody”. Starsza jest już mocna wytarta i pordzewiała, nowsza wygląda przyzwoicie.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo – poza rejestrem wojewódzkim, figuruje też w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyPomnikowy_miłorząb_dwuklapowy_w_Jaworze ). I tu się zaczyna proces, zarówno pogrubiania, jak i odchudzenia drzewa. Otóż w rejestrze wojewódzkim podano, że drzewo ma 550 cm obwodu pierśnicowego pnia, który rzeczywiście byłby dolnośląskim rekordem grubości tego gatunku. Kubeł dendrometryczny “wylewa” CRFOP, w którym napisano, że jaworski miłorząb ma 352 cm obwodu pnia, czyli o 2 metry mniej. Duet treehuntersko-pomnikowy musiał to sprawdzić i zbadać. ;))

A tak przedstawia się rzeczywisty pomiar obwodu pierśnicowego pnia na wysokości 130 cm od podstawy, naszego dendro-bohatera zamieszania rejestrowego. ;)) 355 cm to dobry wynik dla miłorzębów rosnących w naszym kraju, ale nie można go ochrzcić “grubasem” gatunku na Dolnym Śląsku, ponieważ mamy w naszym województwie grubsze osobniki. Tym samym, dane z CRFOP są jak najbliższe prawdy obwodowej. 

Pomijając istotny błąd w rejestrze wojewódzkim, należy też zaznaczyć, że drzewo to jest piękne, ma regularny i niezbyt dług pień, dosyć symetrycznie ukształtowaną koronę i odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Wysokość drzewa wynosi 18 metrów według CRFOP.

Miłorząb ten to osobnik żeński, co potwierdziły resztki nasion, które znalazł Marek. Kto miał z nimi styczność ten wie, jakie z nich “śmierdziuszki”. ;)) Dlatego w informacjach o sadzeniu miłorzębów, można znaleźć zalecenia, żeby w pobliżu ludzi (miasta, parki) sadzić osobniki męskie, które nie zrzucają “śmierdziuszków”.

PODSUMOWANIE

1) Pomnikowy miłorząb dwuklapowy z Jawora to osobnik żeński, który – według rejestru wojewódzkiego jest najgrubszym w swoim gatunku okazem na Dolnym Śląsku (550 cm obwodu). Rzeczywistość ta okazała się o dwa metry chudsza, bowiem drzewo ma obecnie 355 cm obwodu pierśnicowego pnia, co znajduje potwierdzenie w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody, w którym informują o 352 cm obwodu. Wysokość okazu wynosi 18 metrów.

2) Chociaż nie jest to rekordowo gruby miłorząb na Dolnym Śląsku, bez wątpienia jest to piękne i ciekawe drzewo, które urozmaica krajobraz dość ponurej miejskiej zabudowy wokół. W jego bliskim sąsiedztwie rośnie pomnikowy i wyróżniający się cis pospolity, o którym napiszę w odrębnym artykule.

3) Natomiast do tematu miłorzębów powrócę w tym roku na blogu, ponieważ planuję napisać dłuższy artykuł o wszystkich, pomnikowych miłorzębach Wrocławia. Nie stanie się to jednak wcześniej niż pod koniec wiosny lub na początku lata, kiedy będę mieć wystarczającą ilość materiału (pomiary i zdjęcia w stanie bezlistnym oraz pełnego ulistnienia).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //04 sty 2020

    Próba komentarza.

  • wojek //04 sty 2020

    Ponowna próba komentarza

  • Karol //05 sty 2020

    Zapomniane historie ze Śląska Cieszyńskiego CZ.2 to zakładka na YouTobe , gdzie pod linkiem:
    https://www.youtube.com/watch?v=n3IGonCKTrk
    jest ciekawa historia związana z dębem w Górkach Wielkich (foto 2008 rok). Pozdrawiam i gratuluje pięknych zdjęć