facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 gru, 2021
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy w Borowej.

Pomnikowy dąb szypułkowy w Borowej.

Borowa (używana także nazwa Borowa Oleśnicka) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka. W miejscowości znajdują się 4 stawy o powierzchni 15 ha wraz z systemem śluz. Zostały założone przez zakonników na przełomie XII i XIII w. Dla treehunterów to ciekawy teren w poszukiwaniu okazałych drzew, zwłaszcza dębów.

Borowa słynie też z XVIII-wiecznego klasycystyczno-modernistycznego pałacu rodziny von Schwerin, a następnie Jabłonowskich, który został zmodernizowany w XIX wieku. Obszary wokół Borowej będą stanowiły cel moich wycieczek za sędziwymi drzewami w niedalekiej przyszłości. Mam nadzieję, że uda mi się zebrać materiał na solidny artykuł, ponieważ ten dzisiejszy stanowi namiastkę tutejszego bogactwa dendrologicznego.

Podczas krótkiej wizyty w Borowej w pierwszej połowie kwietnia, wytypowałem co najmniej 3 dęby, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jednak na razie skupię się na jedynym pomnikowym osobniku ( Dąb_szypułkowy_w_Borowej ), chociaż kandydatów do tej formy ochrony rośnie tu o wiele więcej.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA 

Drzewo rośnie na skraju lasu, po prawej stronie ulicy Cisowej (idąc od przejazdu kolejowego), ok. 500 m od przejazdu kolejowego i drogi BorowaRaków. Jego obwód pierśnicowy pnia wynosi obecnie 538 cm, a wysokość 27 metrów.

Pomnikowy dąb jest jednym z kilku osobników tego gatunku rosnących w dębowym szpalerze przy leśnej drodze, ale odznacza się najbardziej masywną sylwetką i najgrubszym obwodem pnia. Pomnikiem przyrody został na mocy Decyzji nr 12/82 Urzędu Województwa Wrocławskiego z dnia 28 lutego 1982 r. w sprawie uznania za pomnik przyrody drzewa z gat. dąb szypułkowy (Quercus robus).

Pień drzewa jest prosty, walcowaty, z przyczepioną charakterystyczną budką dla ptaków i tabliczką “ochrona leśnych zasobów genowych 0045”. Czyli materiał genetyczny pomnikowego dębu został uznany za szczególnie cenny i jest pobierany do przechowywania i dalszego wykorzystywania, np. przy odnowieniu lasów.

Drzewo – poza pojedynczymi wyschniętymi lub wyłamanymi konarami i gałęziami, odznacza się zarówno dobrym stanem technicznym, jak i zdrowotnym. W pniu notuje się niewielkie ubytki. Nie wiedziałem dębu w stanie pełnego ulistnienia, dlatego trudno mi określić procentową ilość posuszu w koronie.

Sama korona jest szeroka, regularna, całkiem przyzwoicie ugałęziona. Szpaler dębów, w którym rośnie pomnikowy osobnik najlepiej podziwia się w okresie zimowym i wczesno-wiosennym, ewentualnie podczas jesiennego, zaawansowanego wybarwienia liści, ale z pewnej odległości (od strony pola), ponieważ wtedy najlepiej widać ich sylwetki i pokrój. W lecie drzewa tworzą “zieloną ścianę”, przez którą trudno jest przebić się wzrokiem.

PODSUMOWANIE 

1) W Borowej – czasami używa się też nazwy – Borowa Oleśnicka (woj. dolnośląskie, powiat wrocławski, gmina Długołęka) na skraju lasu, po prawej stronie ulicy Cisowej (idąc od przejazdu kolejowego), ok. 500 m od przejazdu kolejowego i drogi Borowa – Raków rośnie cenne i jak na razie jedyne pomnikowe drzewo tej miejscowości, które reprezentuje dąb szypułkowy. Obwód pierśnicowy pnia okazu wynosi 538 cm, a wysokość 27 metrów.

2) Zarówno stan techniczny, jak i zdrowotny osobnika są dobre, w pniu widnieją niewielkie ubytki, w koronie część konarów i gałęzi uschła bądź wyłamała się. Z drzewa pobiera się materiał genetyczny, co zaakcentowano specjalną tabliczką zamocowaną do pnia. Pomnikowy dąb przyozdobiono również drewnianą budką dla ptaków. Wokół Borowej znajdują się ciekawe przyrodniczo tereny, na których rośnie wiele innych mniej lub bardziej okazałych drzew, zwłaszcza dębów. W przyszłości postaram się odszukać najgrubsze z nich i zaprezentować w odrębnym wpisie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.