facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 cze, 2020
- brak komentarzy
Pomnikowy dąb szypułkowy “Huzar” z Konradówki-Piotrowic. Pozdrowienia ze wzgórza.

Pomnikowy dąb szypułkowy “Huzar” z Konradówki-Piotrowic.

Pozdrowienia ze wzgórza.

Witajcie Ci, którzy tu przechodzą, mieszkają lub przejeżdżają! Oto ja – dębowy mocarz na wzgórzu rozkładam swoje potężne konary, aby was przywitać, pozdrowić i pocieszyć swoją sylwetką! Natura uformowała mnie fikuśnie, elegancko i intrygująco! Mówią na mnie “Huzar”, chociaż nie jestem żołnierzem i z nikim nie walczę.

Czasami przywołam ptaki, aby uwolniły moje pędy i liście przed żarłocznymi gąsienicami. Podczas jesieni pozrzucam trochę żołędzi, a liściom pozostawiam pełną swobodę, kiedy mają polecieć z wiatrem pod moją koronę lub dalej. Jestem tylko dębem, chociaż “Huzar” brzmi dobrze i twardo, bo ja jestem twardzielem. Wśród drzew. Nie łamię się jak wierzba, nie pękam jak topola i nie przewracam się jak lipa.

Obserwuję z góry życie ludzi i “Chojnowskie Łańcuchy”. Czasami ktoś do mnie przyjdzie i posiedzi w moim cieniu. Ludzie rzadko mnie podziwiają, bo nie narzucam się nikomu. Jeżeli jednak jakichś człowiek na dobre mi się przypatrzy, obdarzę go wszelkimi dobrami dla zmysłów i duszy oraz zachwycę wyglądem, bo odzwierciedlam genialność natury i charyzmę mojego gatunku!

Ponownie kolonia Konradówka-Piotrowice, przy drodze Piotrowice-Osetnica. Przy niej rośnie wyjątkowo oryginalnie ukształtowany dąb szypułkowy “Huzar”, który chroniony jest jako pomnik przyrody. Znajduje się on na wykazie w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyDąb_szypułkowy_Huzar ).

Dąb rośnie na dosyć stromym wzniesieniu, skąd roztacza się widok na pobliskie domostwa i okolicę. CRFOP podaje, że drzewo mierzy 449 cm obwodu pierśnicowego pnia i jest wysokie na 19 metrów. “Huzar” jest niemierzalny na standardowej wysokości 130 cm z uwagi na bardzo nisko osadzone, główne przewodniki.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

W związku z powyższym, należało odszukać najwęższe miejsce od podstawy pnia do wysokości 130 cm. Znajduje się ono 50 cm nad ziemią, licząc od najwyższego punktu przy jego nasadzie. Powyższe zdjęcie odzwierciedla dokładne wykonanie pomiaru.

Tak zmierzony pień ma 441,50 cm, a więc w CRFOP pomiar jest zawyżony, pomimo, że był on wykonany wcześniej niż nasz. W związku z tym należy przypuszczać, że drzewo było zmierzone na innej wysokości.

Dąb “Huzar” odznacza się bardzo dobrą kondycją zdrowotną. Jego pień jest pełny, bez widocznych ubytków i wypróchnień czy śladów działalności owadów lub grzybów pasożytniczych. Zarówno odziomek, jak i przewodniki, częściowo pokryte są mchami.

Na pniu drzewa figuruje przyczepiona, pomnikowa tabliczka. Jednak “Huzar” to przede wszystkim bardzo malownicze drzewo, rzekłbym, że to “danie” specjalne dla miłośników pomnikowych drzew, bowiem tak oryginalnie wyglądające dęby i w ogóle drzewa nie spotyka się na co dzień.

W dniu 9. maja obejrzałem “Huzara” pierwszy raz i od razu wiedziałem, że poświęcę mu odrębny artykuł. Drzewo nie jest bardzo grube w swoim gatunku, ale jego ukształtowanie jest fenomenalne i fantastyczne. Stając naprzeciwko szeroko otwartych “ramion” drzewa, ma się wrażenie, że dąb wręcz zaprasza, aby się do niego przytulić.

Korona drzewa jest wąska, jak na gatunek dąb szypułkowy i dobrze ulistniona. Posusz zajmuje w niej nie więcej jak 2%, a na jednym konarze widać niewielki ubytek kory. Poza tym, należy go po prostu podziwiać i chylić czoła przed takim cudem natury!

“Huzar”, widząc moje oczarowanie i szaleństwo fotograficzne, poprosił mnie, żeby spełnić jego jedno życzenie. Wyszumiał mi świeżymi, soczyście zielonymi i jeszcze nie w pełni rozwiniętymi liśćmi, abym pozdrowił za niego drugą stronę drogi, do której on nigdy nie może się odwrócić.

Spełniłem prośbę czarującego dębu, a mój serdeczny towarzysz podróży Marek (pomniki-przyrody.pl) uwiecznił ten moment na fotografii. :)) Zahipnotyzowany urokiem “Huzara”, na szczęście nie przegapiłem drzewa, które rośnie na dole.

To okazała sosna czarna, którą także warto obejrzeć, jeżeli przyjedzie się do “Huzara”. Sosenka mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 269 cm. Ponieważ drzewo rośnie na sporej pochyłości, prawidłowy pomiar, zgodny z zasadami obowiązującymi w dendrometrii “zabrał” jej około 20-25 cm.

Jest to osobnik, który w pełni, także kwalifikuje się do ochrony pomnikowej. Być może gmina doceni ten warty uwagi okaz denroflory.

PODSUMOWANIE

1) W kolonii Konradówka-Piotrowice, przy drodze Piotrowice-Osetnica na dość stromym wzniesieniu rośnie wyjątkowo oryginalnie ukształtowany pomnikowy dąb szypułkowy “Huzar” o obwodzie pnia 441,50 cm, mierzonym na wysokości 50 cm od podstawy i wysokości 19 metrów. Drzewo charakteryzują dwa, bardzo nisko osadzone i masywne przewodniki.

2) Dąb oglądany od strony drogi sprawia wrażenie, jakby jakichś fantastyczny, drzewny ludek spoglądał ze wzgórza na okolicę i pozdrawiał wszystkich swoimi szeroko otwartymi przewodnikami. Natomiast gdy zejdziemy na dół, i popatrzymy na “Huzara” do góry, zobaczymy, że sylwetka dębu ma wyraźny kształt litery “U”. Drzewo odznacza się bardzo dobrą kondycją zdrowotną.

3) Na dole wzniesienia, rośnie też okazały osobnik sosny czarnej o obwodzie 269 cm, który nie ma statusu pomnika przyrody, ale z pewnością na niego zasługuje. Natomiast dąb “Huzar” to według mnie jeden z najbardziej malowniczych, pomnikowych dębów szypułkowych Dolnego Śląska.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.