facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 mar, 2021
- brak komentarzy
Pomniki przyrody w Parku Stabłowickim cz. 3/3. Platan klonolistny.

Pomniki przyrody w Parku Stabłowickim cz. 3/3. Platan klonolistny.

Trzecia, ostatnia część o pomnikowych drzewach wrocławskiego Parku Stabłowickiego i trzecie drzewo, którym jest platan klonolistny rosnący w południowej części parku, tuż obok placu zabaw dla dzieci. Jak to w parkach bywa, nie jest to na pewno ostatnie drzewo, które powinno objąć się ochroną pomnikową.

Platany klonolistne wyjątkowo dobrze znoszą trudy życia w mieście, nawet w najcięższych warunkach, czyli przy ulicach, wśród bloków i generalnie w miejscach, gdzie zazwyczaj większość drzew nie daje rady żyć, z uwagi np. na wybetonowane lub asfaltowe podłoże. Do tego, w takich miejscach często jest za sucho, zwłaszcza w okresach letnich i za gęsto, bo wszędzie są samochody, bloki i spaliny. Wtedy to drzewa są mocno okaleczane poprzez redukcję korony i konarów.

Na szczęście pomnikowy platan w stabłowickim parku rośnie swobodnie na żyznej ziemi i ma wokół siebie dużo przestrzeni. Drzewo figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan_klonolistny_w_Parku_Stabłowickim ).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Pomnikowy platan mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 458 cm, czyli niewiele, jak na ten gatunek drzewa i jego obwodowe możliwości, niemniej należy pamiętać, że platany szybko przyrastają na grubość, a zwłaszcza w korzystnym dla siebie siedlisku.

Drzewo jest klasycznie i platanowo dostojnie ukształtowane. Rośnie na płaskim terenie. Pień na wysokości około 4. metrów rozchodzi się na trzy główne i masywne przewodniki, z których w dolnych partiach, wyrasta kilka długich i “sprężynkowato” poskręcanych, malowniczych konarów.

Na pniu daję się zauważyć pewne zgrubiania i pofałdowania. Stan zdrowotny, fito-sanitarny i techniczny drzewa jest bardzo dobry. Pomimo, że jest on o ponad połowę chudszy od naszych najgrubszych platanów w kraju, wyróżnia się wielkością wśród pozostałych drzew w parku. 

Niewątpliwym atutem i ozdobą platanów są bardzo długie konary, które czasami wyrastają na długość kilkunastu metrów, często rosnąc niemal poziomo do powierzchni ziemi.

Pomnikowy platan należy do najwyższych drzew rosnących w parku. Obecnie mierzy już 30 metrów. Przy sprzyjających warunkach, za kilkadziesiąt lat będzie sporym olbrzymem i prawdopodobnie najdorodniejszym drzewem.

Egzotycznie poskręcana korona platana jest obficie ulistniona i zdrowa. W parku rośnie jeszcze jeden okazały platan, który jednak nie został uhonorowany statusem pomnika przyrody. Pokrótce zaprezentowałem go poniżej, po podsumowaniu.

PODSUMOWANIE

Trzecie, ostatnie drzewo we wrocławskim Parku Stabłowickim, uhonorowane statusem pomnika przyrody, reprezentuje platan klonolistny, który rośnie w jego południowej części, tuż obok placu zabaw. Obwód pierśnicowy pnia drzewa mierzy 458 cm, a wysokość 30 metrów.

Platan ten odznacza się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. W sezonie wegetacyjnym, jego malownicza, egzotycznie poskręcana, zbudowana w wielu konarów i gałęzi korona, obficie pokrywa się dużą ilością zdrowych liści.

Kilkadziesiąt metrów dalej na północ, rośnie drugi platan klonolistny o obwodzie pierśnicowym pnia mierzącym 416 cm. Także ten osobnik, warty jest uwagi i ochrony pomnikowej.

PLATAN KLONOLISTNY 416 CM

Drugi platan klonolistny ze stabłowickiego parku nie został powołany na pomnik przyrody, chociaż nic mu nie brakuje, aby wzbogacić listę pomników przyrody ożywionej Wrocławia. Co więcej, jego dolne, długie i efektownie prezentujące się konary sprawiają, że drzewo wygląda bardzo malowniczo i atrakcyjnie.

Drzewo rośnie w pobliżu ścieżki spacerowej, a w zasięgu jego korony można spocząć na ławce i podziwiać pięknego platana. Również ten platan odznacza się doskonałą kondycją zdrowotną.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obwód pierśnicowy pnia okazu wynosi 416 cm, a więc o 42 cm mniej od pomnikowego brata rosnącego przy placu zabaw. Charakterystyczny jest jego lekko wygięty pień, który z jednej strony wygląda tak, jakby drzewo chciało go nieco wypiąć do przodu.

Oba platany stanowią zieloną chlubę parku i wzbogacają różnorodność gatunkową dendroflory tego terenu. W następnych artykułach o drzewach Wrocławia, zakotwiczę się na dwa wpisy w Parku Zachodnim.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.